E-Ticarette Varyantlı Ürün Nedir? Varyant Nasıl Oluşturulur?

Varyant, e-ticaret sektörünün en önemli kavramlarından bir tanesidir. Çoğu sektör girişimcisinin sonralardan öğrendiği ve kullanıldığı zaman hem müşteri memnuniyetine hem de sitenin kullanımına büyük etki eden bu kavram, biraz kafa karıştırıcı olsa da aslında çok basit bir anlam taşımaktadır. Şimdi gelin önce bu kavramın ne olduğuna, e-ticaretteki yerine ve sonrasında nasıl kullanılabileceğine detaylıca bir bakalım.

Varyant Ne Demek?

Varyant, sözlük anlamına baktığımız zaman bir sonucun farklı yolları demektir. Yani bir hedefin, ana yoldan ayrılarak farklı ara yollar ile aynı ya da benzer sonuca ulaşmasıdır.

Temel olan sonuca çeşitli tercihler ile ulaşmak anlamına gelen varyant, e-ticaret sektörünün en kullanışlı işlemlerinden birisidir. Günlük hayatımızda da pek çok kere kullandığımız bu sistem, dijital tarafta çok daha kullanışlı ve bulunduğu platformu anlaşılır kılan bir hale gelmiştir.

Varyant, günlük hayatımızda herhangi bir ürün satın alırken, ya da çeşitli konularda seçimler yaparken sıkça kullandığımız bir kavramdır. Haliyle e-ticarette de farkında olmasak bile sıkça kullanıyoruz. Özellikle kişiye özel ürünlerde çokça kullanılan varyant sistemi, müşterinin kendi isteğine göre ürünü özelleştirmesine yarar.

Örneğin elinizde bir gömlek var. Bu gömleğin renk, beden, desen ya da cebinin olup olmaması gibi özellikleri birer varyanttır. Ya da kişiye özel bir ürün satıyorsunuz diyelim, bu ürüne yazı, fotoğraf ya da buna benzer çeşitli kişiye özel unsurlar eklenmesi müşterinin seçeceği varyantları oluşturur. Müşteriniz, varyantlara göre ürünün fiyatının ne olacağını öğrenir. Hem yazı hem fotoğraf istiyorsa farklı sadece yazı istiyorsa farklı fiyat ile karşılaşır. İşte bu sistemi sağlayan kavram varyanttır. Şimdi gelin e-ticaretteki yerine çok daha detaylıca bakalım.

Varyantlı Ürünlerin Avantajları

E-ticaret girişimcilerinin çözmekte biraz zorlandığı konulardan bir tanesi olan varyantlı ürün sistemi, sitenin ve ürün sayfasının çok daha kullanışlı olmasını sağlıyor. Eğer çok fazla özelliği bulunan bir ürün satıyorsanız varyant sistemini kullanarak müşterilerinizin çok daha rahat seçimler ile alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Bu hem ziyaretçilerinizin internet sitenizde daha fazla vakit harcamasını sağlayacak hem de sipariş vermelerini kolaylaştıracaktır. Böylelikle kullanışsız bir internet sitesi yüzünden müşteri kaçırmamış olacaksınız.

Şimdi kişiye özel bir tablo ürününü ele alalım. Bu ürünü müşterilerinizin dilediği şekilde özelleştirebileceğini söylüyor ve pazarlamasını da bu şekilde yapıyorsunuz. İnsanlara kendilerine göre düzenlenebilen tablolar sattığınızı söylüyorsunuz. İnsanları bu şekilde internet sitenize çektikten sonra söylediklerinizi gerçekten vermeniz gerekiyor.

Çünkü insanlar tabloya çeşitli çerçevelerden bir tanesini seçmek, tablonun herhangi bir köşesine yazı yazdırmak, tek bir fotoğraf yerine yan yana iki adet fotoğraf bastırmak, kumaş kalitesini seçmek ya da buna benzer farklı seçimlerde bulunmak isteyebilirler. Siz tüm bu istekleri varyant olarak ürüne eklemediğiniz zaman müşterinize söylediğinizi veremediğiniz için siparişi kaçırmış olursunuz.

Ancak söylediklerinizi güzel bir varyasyon sistemi ile oluşturup bunların da fiyatlarını yapılan seçimlere göre belirlerseniz ziyaretçilerinizin diledikleri gibi seçimler yapmasını ve ortaya çıkan ürünün fiyatının ne olduğunu öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Şu an pek çok e-ticaret sitesinde ya da pazaryerinde varyant sisteminin kapsamlı veya basit halini görebilirsiniz.

Pazaryerlerinde Varyantlı Ürün

E-ticaret sektörüne yeni giren girişimciler ilk olarak pazaryerlerinde bulunmayı tercih ediyor. Elbette kendi sitelerini açan ve oradan satışlar elde etmeye çalışanları da oluyor ancak çoğunluk olarak girişimciler e-ticaret pazaryerlerinden giriyor.

Pazaryerlerinde ise varyantlı ürün oluşturma konusu biraz daha farklı. Pazaryerleri satıcılarına diledikleri gibi varyant oluşturmasına izin vermiyor. Bunun sebebi platform üzerindeki düzeni korumak ve müşteri memnuniyetini düşürmemek olarak yorumluyoruz. Bilindiği üzere varyantlı ürünler e-ticarette ürün kaynaklı yaşanan sorunlar içerisinde ciddi anlamda büyük bir paya sahip.

Yani varyantı doğru bir şekilde belirleyemeyen ya da bu sistemi aşırı karmaşık bir şekilde oluşturan satıcılar ne yazık ki müşterilerin doğru ürün seçimi yapamamasına sebep oluyor. Bu da pazaryerlerinin satıcılara varyant konusunda istedikleri özgürlüğü vermek istememesinin en büyük sebebi olabilir.

Bazı pazaryerlerinin varyant tanımları fazlasıyla kısıtlanmıştır. Yani satıcılar yalnızca platform tarafından belirlenen varyantları kullanarak satış yapabilmekteler. Bu yüzden bazı pazaryerlerinde dilediğiniz gibi varyant belirleyip ürünlerinizi satışa çıkartamıyorsunuz.

Bu durum satmak isteyeceğiniz ürünleri de epey kısıtlamakta. Dilediğiniz ürünü pazaryerlerinde satamamanızın sebebi bu. Ancak satıcılar sınırlı sayıdaki varyant tanımlarını kullanarak bazı ürünleri çeşitli yollarla satmayı başarıyorlar. Fakat bu durum elbette pek sağlıklı değil.

Varyantlı Ürün Nasıl Oluşturulur?

Varyant, yukarıda da belirttiğimiz gibi bir ürünün seçilebilir diğer özelliklerini barındırır. Satmak istediğiniz ürün müşteri tarafından özelleştirilebilir bir ürünse ya da çeşitli varyasyonları varsa varyant sistemi oluşturarak bu ürünü ziyaretçinize kusursuz bir şekilde sunabilirsiniz.

Varyantlı ürün nasıl oluşturulur sorusuna net bir şekilde cevap vermek doğru değildir. Çünkü kullandığınız platforma göre varyant oluşturma sisteminiz farklılık gösterebilir. Eğer WordPress üzerinden kurduğunuz bir sitede varyantlı ürün oluşturmak istiyorsanız ürün için önce nitelik oluşturmalı sonra da ürün sayfasının alt kısmından o nitelikler ile varyasyon oluşturmalısınız.

Ancak bir pazaryerinde satış yapmayı planlıyorsanız o zaman bulunduğunuz pazaryerinin varyantlı ürün kısıtlamalarını iyice öğrenmeniz gerekiyor. Şu an Hepsiburada, GittiGidiyor ve Trendyol en çok kısıtlamada bulunan platformlar arasında.

Bu platformlardaysanız ürününüze sınırlı sayıda varyant ekleyebilirsiniz. Örneğin sadece beden, renk ve boyut varyasyonlarını ekleyebilirsiniz. Fakat N11’deyseniz biraz daha özgür hareket edebiliyorsunuz. N11’de beden, renk ve boyutun yanı sıra uzunluk ya da model seçeneklerini de belirleyebiliyorsunuz. Tabii bu seçeneklerin isimlerini de değiştirebiliyorsunuz. Bu sebeple pazaryerinde varyantlı ürün oluşturmak hangi pazaryerinde olduğunuza göre değişmektedir.

Varyantlı Üründe Fiyat Belirleme

Varyantlı ürünlerde fiyat belirleme konusu pek çok e-ticaret girişimcisi tarafından sıklıkla karıştırılmaktadır. Sistemin çalışma mantığı normal bir ürünün fiyatını belirlemeye göre daha farklı olduğu için insanlar varyantlı ürün hazırlamayı zamanla öğrenebiliyorlar.

Ancak sistemin nasıl çalıştığının mantığı kavranırsa fiyatlandırma konusunda da rahat hareket edilebiliyor. Varyantlı ürünün çalışma mantığı, bir ürünün tercih edilebilir/özelleştirilebilir yanlarının bir araya gelmesini barındırıyor. Bir araya gelen sonuçtaki ürüne de farklı fiyatlar verilebilir. Örneğin çerçevesi olmayan ama sağ alt kısmında yazı bulunan bir tablo ile hem çerçevesi olan hem de sağ ve sol alt kısmında yazı bulunan kişiye özel bir tablonun fiyatı aynı olmamalıdır.

Çünkü ikisi de farklı varyasyonlardaki iki ayrı üründür. Bu gibi durumlara dikkat etmelisiniz. Yoksa ürünün fiyatı yanlış oluşturulduğu için gelir gider kısmında bazı hatalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sonuca gelecek olursak varyantlı ürünler e-ticaret sektörünün çok önemli bir kavramıdır. Ancak doğru kullanılmadığı zaman kötü sonuçlara sebep olabilir. Pazaryerinde karmaşık bir ürün sayfası oluşturabilme ihtimali yüzünden pek çok platform bu sistemi büyük ölçüde kısıtlamıştır ancak bireysel internet sitelerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Doğru kullanıldığı zaman özelleştirilebilir ürünlerin satışında oldukça işe yarayabiliyor. Çeşitli varyasyonlardaki ürünlere çeşitli fiyatlar belirleyebilir ve hem emeğinizin karşılığını alabilir hem de maliyet-ürün sisteminizi tam anlamıyla oturtabilirsiniz. Bunun için sitenizin bulunduğu platformu iyice incelemeli ve eğitim videolarına göz atmalısınız.

Sizin için önerdiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir