Türkiye’den Yurt Dışına Marka Ürün Al – Sat Yapmak

Türkiye’den yurtdışına ürün al-sat yapmak hemen hemen ülkedeki tüm e-ticaret girişimcilerinin isteğidir. Özellikle bu pandemi döneminde pek çok kişi bu konuyu araştırıp bilgi edinmeye çalıştı. Çünkü herkesin bildiği gibi pandemi döneminde Türkiye’deki e-ticaret hacmi fazlasıyla arttı. Hal böyle olunca aklında internetten satış yapmak isteyen ya da yapan herkes bu işi yurtdışına taşımayı planladı. Şimdi gelin bu konu üzerine yaptığımız yayına bir göz atalım.

Türkiye’den Yurt Dışına Marka Ürün Al – Sat Yapmak

Türkiye’den yurt dışına ürün satmak ya da yurtdışından ürün almak için arbitrajın ne olduğuna iyi bakmak gerekiyor. Arbitraj, e-ticaret sektörünün en önemli terimlerinden ve işlemlerinden bir tanesidir. Arbitraj sayesinde yurt dışına oldukça uygun fiyatlardan ürün gönderimleri fazlasıyla mümkün oluyor.

Eğer kargo şubenizle yaptığınız görüşmelerde yurt dışına gönderimlerin çok pahalı olacağı yönünde bir geri dönüş aldıysanız üzülmenize hiç gerek yok. Aliexpress’in yurt dışına ürün gönderilmesi konusunda işletmelere sağladığı çok güzel avantajlar var.

PTS gibi kargo firmaları ile anlaşarak oldukça ucuz fiyatlandırmalar ile ürün gönderimi yapabilirsiniz. Arbitraj konuşulacaksa eğer en önemli konulardan birisi ürün bulmak ve bu pratiği düzenli hale getirmek. Ürün bulmak için belli başlı araçlar kullanılabiliyor. Bu araçlardan bir tanesi de Datamatrix.

Bu araç hem ülke hem de kategori ve alt kategoriler bazında araştırmalar yapabiliyor. Bu araç ile hem en çok aranan kelimeleri hem de en çok satan ürünleri araştırabiliyorsunuz. Bu kelimeler ve filtrelemeler ile de belli başlı hacimlere ulaşabiliyorsunuz.

Örneğin oyuncak ve hobi kategorisinde bir araştırma yaptığımız zaman en çok “Barbie” kelimesinin araştırıldığını görebiliyoruz. Bu kelime, ilk başlarda bir marka olarak aratılmış gibi zannedilse de aslında insanların oyuncak bebek aradığını biliyoruz. Hacim araştırmalarında bu tarz detayları da hesap etmek arbitraj konusunun en önemli ayrıntılarından bir tanesidir.

Datamatrix’in yanı sıra Ne Satılır ile de bu hacimlere basit ve kaliteli bir şekilde ulaşabilirsiniz. Anahtar kelimeler ya da kategori isimleri ile araştırmalar yaparak sonrasında çeşitli filtrelemeler ile sonuçları daraltarak istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu şekilde hem istediğiniz ürünü bulmuş hem de doğru analizler ile hareket etmiş olursunuz.

Satan Ürünü Bulma

Çeşitli analiz araçları ile araştırmanızı yaptıktan sonra elde ettiğiniz kelimeleri ya da ürünleri Aliexpress’ten bulmanız gerekmekte. Çünkü ürün sayfasında da belli başlı analizler yapmanız gerekmekte. Bunun için Aliexpress’e gidip arama kısmına söz konusu kelimeyi aratabilirsiniz.

Aliexpress’in bu noktada bizlere sunduğu güzel bir filtreleme aracı var. Araştırmasını yapacağınız ürünü ya da kelimeyi kendi seçtiğiniz fiyat aralıklarında arayabiliyorsunuz. Sonrasında incelemek isteyeceğiniz ürünü seçtikten sonra ürün sayfasına girerek belli başlı incelemelere başlamanız gerekiyor. Ürünün fiyatına, başlığına, açıklamasına ve çeşitli kampanyalarına göz gezdirebilirsiniz. Ürün başlığında anahtar kelimelerin bulunması, ürünü güzel bir şekilde anlatan görsellerin olması bu konuda oldukça önemli detaylardan bir tanesi.

Tüm bu işlemlerden sonra ürünü Türkiye’de bulmamız gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de ürünün fiyat takibini yapmak. Ne Satılır’ın ücretsiz olarak sunduğu 6 aylık fiyat takibi aracını kullanarak ürünün hangi fiyatlara ne zaman düştüğünü görebilirsiniz. Ürünün şimdiki fiyatını baz alarak kendi kar marjınızı ve maliyetinizi çıkarttığınızda aslında ürün çok daha düşük fiyatlara da satılabiliyorsa yanlış hesaplama yapmış olabilirsiniz.

Fiyatlandırma ve Arbitraj

Şimdi ürünü bulduktan sonra sıra bu ürünü Aliexpress’te fiyatlandırmaya geliyor. Öncelikle ürünümüzün KDV’sini iyi bilmemiz gerekiyor. Her ürünün kategori ile alakalı olarak KDV’si farklıdır. Genel geçer bir bilgi ile hareket edilirse ilerleyen zamanlarda sorunlarla karşılaşılabilir. Bundan sonra operasyon giderlerinin hesaplanması lazım.

Bu da ürünün teslimatının yapılması sürecinde harcanması gereken para demek oluyor. Ürünün gramajını ve boyutunu öğrenip ona göre kargo şirketine ne kadar para ödeneceği öğrenilmeli. Aliexpress’in anlaşması olduğu kargo şubelerinin internet sitelerinden bu konu ile ilgili bilgi alınabilir. Burada Aliexpress’in keseceği komisyonu da hedeflemek gerekiyor. Şirket şu an genel anlamda %8 komisyon kesiyor.

Burada önemli bir konu karşımıza çıkıyor. Aliexpress’ten satış yapan e-ticaret girişimcilerinin hemen hemen hepsinin ortak bir sorunu var. Ürünler toptan satın alındığı zaman pazaryeri depolarından satıcıya gönderiliyor. Satıcı kendisi ürünü kargolayıp faturasını üstüne yapıştırıp müşteriye kargoluyor. Bu durumda herkes ürünlerin kargo şubesinin deposuna gönderilip gönderilemeyeceğini soruyor.

Bu konuda al sat yapanlar için yeni bir çözüm var. Bu sorunların içinde olan bir girişimcinin kurduğu aktarmerkezi.com, satın alınan ürünlerin direkt olarak aktarılacağı bir depo olarak tanımlanabilir. Bütün operasyonel işlemler de Aktar Merkezi ile hallediliyor. Bu sayede satıcılar ürünü paketlemeyle, faturalamayla ya da kargolamayla uğraşmayıp tüm enerjilerini pazarlamaya ve ürün geliştirmeye harcayabiliyorlar. Tüm bunların yanı sıra Aktar Merkezi ile ürün, müşteriye çok daha hızlı ulaşmış oluyor.

Aliexpress’ten arbitraj yapma konusunun bir diğer önemli ayrıntısı da listelenen ürünlerin fiyatlarını doğru bir şekilde belirlemek. Dolar kuru nedeniyle Türkiye’den yurt dışına ürün satışı yapmak ürün listeleme konusunda epey yanıltıcı fiyatlandırmalara sebep oluyor. 100 TL’lik ürünü 100 Dolar’a satmaya çalışmak beklenen sonucu yüksek oranda vermeyecektir. Arbitraj mantığına göre ürünü doğru fiyat ile listelemek ve rekabete dayalı satmaya çalışmak çok daha avantajlı olacaktır.

Aliexpress’e Yeni Eklenen Ürünler

Bazı satıcılar, Aliexpress’in yeni eklenen ürünleri kategori başında göstermediğini düşünüyor. Fakat kategori sayfasına baktığımız zaman doğru filtreleme ile son eklenen ürünlerin en başta olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Yani aslında Aliexpress, yeni satıcılara ve yeni ürünlere fazlasıyla önem veriyor.

Bu yüzden ürünü ilk listeleme aşamasında doğru bir strateji ve fiyatlandırma ile tamamlamak çok önemli. Ürün ilk olarak nasıl yayınlanırsa Aliexpress’te o ürünün lansmanını o şekilde yapmış olmakta. Bu noktada ürünü olabildiğince düşük kar marjı ile listelemeyi ve olabildiğince fazla sipariş almayı hedeflemelisiniz. Bu sayede ürünün yorumları ve yıldız puanı her sipariş sonrasında artacaktır. Yani kendinize ilerleyen zamanlarda içine gireceğiniz rekabet ortamı için güzel bir zemin hazırlamış olacaksınız. Bundan sonra ürün fiyatını yavaş yavaş artırmak ve ürünün devamlılığını sağlayabilmek çok önemli oluyor.

Bu noktada Aliexpress’e düzenli olarak ürün yüklemek ve tokenları yenilemek büyük önem arz ediyor. Eğer pazaryerinden satışlar yapmak istiyorsanız düzenliliğinizi sağlamalısınız. Aksi taktirde birkaç ürün ekleyip dükkanı öylece bırakanlardan olursanız hüzünlü bir sona hazırlanmalısınızdır.

Satıcı Segmentlerine Göre Ciro Dağılımı

Satıcı segmentleri, pazaryerlerinin en önemli kavramlarından bir tanesidir. Aliexpress’e baktığımız zaman şu an satıcıların %5’i master, %11’i pro, %8’i star ve %76’sı giriş seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Master seviyesine ulaşmak istiyorsanız dükkanınızda fazlasıyla ürün olması gerekiyor.

Master seviyesi satıcıların mağazalarına baktığımız zaman ortalama 1079 adet ürüne sahip olduklarını görüyoruz. Bu satıcıların 15 aydır satış yaptığını da es geçmemek lazım. Master harici satıcılara baktığımız zaman ise bizi ortalama 632 ürün karşılıyor. Bu satıcılar da ortalama 6 aydır satış yapmakta. Yani mağazanıza her gün ya da her hafta düzenli ürün girmeniz geleceğe yatırım konusunda çok avantajlı olabilir.

Sizin için önerdiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir