Türkiye’de Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping,ilk kez e-ticarete girecek olanlara sıklıkla önerilen fakat dışarıdan göründüğü kadar kolay olmayan bir ürün satış yöntemidir. Her ne kadar kolay olmadığını söylesek de diğer e-ticaret  sistemlerine baktığımız zaman minimum sermaye ile stoksuz bir şekilde girebildiğiniz için dropshipping oldukça mantıklı bir sistemdir.

Özellikle ABD ve Avrupa’da birçok kişi, dropshipping’i gelir elde etmek için yapıyor. Fakat gümrük vergileri nedeniyle bu satış sistemini Türkiye’de yurtdışına yapmak planlandığı kadar karlı olmayabiliyor. Karın yanı sıra yurtdışı bir iş yaptığınız için karşınıza pek çok sorun da çıkabiliyor. Fakat dropshipping ile satış sistemini Türkiye içerisinde yapmak hala mantıklı ve kazançlı bir karar olabiliyor. Peki bu nasıl olacak? Gelin bu konuya bir bakalım.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, üretim yapmadan ya da stok bulundurmadan satış yapılan bir e-ticaret modeli olarak biliniyor. Bu ticari modelde, satıcı, aldığı siparişi tedarikçiye yönlendirir.

Tedarikçi de ürünü hazırlayıp müşteriye kargolar. Yani satıcı herhangi bir depo, stok ya da varsa beden yönetimi ile iliglenmez. Sadece reklamları vererek ürünün satışını yapar ve gelen siparişleri direkt olarak tedarikçiye yönlendirir. Bir başka deyişle dropshipping sistemi e-ticaret sektörünün aracılığı gibidir.

Dropshipping, her ne kadar basit bir sistemi varmış gibi görünse de özüne inildiği zaman iş tamamen size bağlı olmadığı için bazı sorunlar çıkartabilen bir sistemdir. İşin birbirini görmeyen iki kişi arasında dönüp durması, herhangi bir iletişimsizlik sonucunda müşterinin memnun olmayacağı durumlara dönüşebilir.

Ancak bu satış sisteminin hızlıca iş ve ürün değiştirmek gibi sunduğu faydalı fırsatları da vardır. Denediğiniz ürün satmadığı zaman hemen başka bir ürüne geçiş yapabilirsiniz. Kozmetikten elektroniğe, giyimden aksesuara ya da hediyelik ürünlerden anlık ihtiyaçlara kadar pek çok ürünü dropshipping mantığı ile pazarlayabilirsiniz.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping temel olarak bir tedarikçi ile anlaşmanıza dayanıyor. Sonrasında bir e-ticaret sitesi kurarak satışlarınıza hemen başlayabiliyorsunuz. Sistem ise yaptığınız satıştan tedarikçiye anlaştığınız parayı vermeye ve kalan parayı da kasanıza koymanız şeklinde işliyor. Siz ürünü görmezsiniz, paketleme, kargolama işlemlerini tedarikçi üstlenir. Müşteriye alışverişin faturasını da gönderir. Ancak biz çok daha derine ineceğiz. Gelin 5 adımda Dropshipping’in nasıl yapıldığına bir bakalım.

5 adımda Dropshipping nasıl yapılır?

· Pazar araştırması ve ürün seçimi

· Tedarikçi bulma

· E-ticaret sitesi kurma ve ürün listeleme

· Siparişi ve ürün bedelini tedarikçiye aktarma

· Tedarikçinin, ürünleri alıcıya göndermesi

Şimdi gelin dropshippingin Türkiye’de nasıl yapılacağına dair detaylı başlıklara bir değinelim.

Türkiye’de Dropshipping Nasıl Yapılır?

Yazının başında ayrıntılı bir şekilde belirttiğimiz gibi Türkiye’de dropshipping yapmak ABD’de ya da Avrupa’daki gibi karlı bir iş olmayabiliyor. Bunun sebebi olarak gümrük vergileri ve dolar kuru karşımıza çıkıyor. Öncelikle dropshipping mantığının 2 temel noktada birleştiğini belirtelim. İsterseniz herhangi pazar yerinden ya da siteden bulduğunuz ürünü üstüne çok az kar koyarak kendi sitenizde pazarlarsınız.

Bu durumda sizden sipariş veren müşterinin ürününü belirlediğiniz siteden satın alır ve adrese müşterinin adresini yazarsınız. İsterseniz de bir tedarikçi ile anlaşarak gelen siparişi tedarikçiye bizzat bildirirsiniz. Aslında her iki yöntem de birbirine çok yakından benziyor ama arada büyük bir fark var. İlk yöntemde habersiz bir şekilde başkasının ürününü daha pahalıdan sattığınız için satın aldığınız marka kargo içerisinde fatura koyduğu zaman müşteri bu durumu çok rahat bir şekilde anlayacaktır.

Bu da size iade açısından büyük zararlar verebilir. İkinci yöntemde müşteri ürünün gerçek fiyatını asla görmez, bu yöntem çok daha güvenlidir. Bu yüzden bizler size tedarikçi ile dropshipping yapmayı anlatacağız.  Dropshippinge başlamadan önce ayrıntılı bir şekilde ürün araştırmanız gerekiyor.

Dropshipping Ürünü Nasıl Bulunur?

Dropshipping için Trend Ürünler Bul

Dropshippinge başlamanın ilk adımında ürün bulmak yer alıyor. Bildiğiniz üzere bir ürünü pazarlamadan önce sektöre, pazara ve ürünün potansiyeline bakmamız lazım. Sektör analizi yapmak ve sonrasında satılacak ürünün Google’da ne kadar aratıldığına ya da pazaryerinde ne kadar satıldığına mutlaka dikkat etmek gerekiyor.

Ürün size çok güzel gelebilir ancak istatistik açısından yanlış bir seçim yaptıysanız başarısız bir e-ticaret serüveni yaşayabilirsiniz. Bunu yaşamamak için Google’dan ve pazaryerlerinden derin bir araştırma yapmalısınız. Doğru ürünü bulduktan sonra tedarikçiyle anlaşmalı ve internet sitenizi kurmak için kolları sıvamanız gerekiyor. Ancak öncesinde dropshipping için tedarikçinin nasıl bulunacağına bir bakalım.

Dropshipping için Tedarikçi Nasıl Bulunur?

Türkiye’de dropshipping yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi de güvenilir bir tedarikçiyle anlaşmaktır. Güvenli bir tedarikçi ile anlaşamazsanız hem işinizi doğru bir şekilde ilerletemez hem de herhangi bir sorunda ilgili bir tedarikçi değilse iletişim kuramadığınız için sorunu çözemezsiniz.

Bu gibi durumlar sizin e-ticaret işleyişinize zarar vermekle kalmayıp müşteri memnuniyetinizi de düşürür. Bu sebeple ürün gönderimini aksatacak veya geciktirecek; hasarlı ya da eksik ürün gönderecek, fatura kesmeyen vb. tedarikçilerle anlaşmak yerine çok daha güvenilir insanlarla iş birliği yapmanız büyük fayda var.

Tedarikçilerle anlaşmanızın da pek çok farklı yolu bulunuyor. İsterseniz Türkiye distribütörlerinden yararlanabililir, isterseniz fason üretim yapan firmalarla da çalışabilirsiniz. Ya da toptancılarla el sıkışabilir ve böyle bir iş modeli için kendisinden kargolama yapmasını isteyebilirsiniz.

Toptancılarla bu konuda anlaşmak biraz zordur fakat bazıları eğer gerçekten güzel siparişler alacağınıza inanıyorsa bu iş teklifini kabul edebiliyor. Peki diyelim ki tedarikçiyi buldunuz ve anlaştınız. Dropshipping işinizi hangi platformdan nasıl yapacaksınız? Gelin bir de bu konuya detaylı bir şekilde değinelim.

Hangi Platformlardan Dropshipping Yapılır?

Dropshipping, şimdiki piyasaya baktığımız zaman yaygın olarak Shopify ve WooCommerce ile yapılıyor. Her platformun kendisine göre avantajı ve dezavantajı bulunuyor. Şimdi gelin bu platformlara ve bu platformlarda dropshippingin nasıl yapılacağına bir değinelim.

Shopify ile Dropshipping Nasıl Yapılır?

shopify

Shopify ile dropshipping yapabilmeniz için önce Shopify üzerinden bir e-ticaret sitesi oluşturmanız gerekiyor. Shopify, hem Türkiye’de hem de dünyada pek çok ünlü şirketin kullandığı bir e-ticaret sistemidir. Ülkemizde Mavi’nin kullandığı bu sistem, harika bir şekilde özelleştirilebilir ve eklentilerle desteklenebilir temalar sunmakla kalmayıp ödeme sistemi hizmetini de sağlıyor.

Fakat böylesine güçlü bir sistem elbette ücretsiz değil. Şu an aylık 30 Dolar fiyat etiketi ile kiralanabilen bu sistem kusursuz optimizasyonu ile e-ticaret sitenizi hızlı ve kolay bir şekilde kurabilmenizi sağlıyor. İnternet sitenizi kurduktan sonra Oberlo uygulaması ile Shopify dükkanınızı bağlayarak bu uygulama üzerinden tedarikçi ürünlerinizi kendi dükkanınıza çekebiliyorsunuz. Sonrasında size kalan tek şey ürünün pazarlamasını yapmak oluyor.

WooCommerce ile Dropshipping Nasıl Yapılır?

woocommerce

WooCommerce, Shopify’a kıyasla e-ticaret sitesinin kurulum aşaması biraz daha zor bir sistemdir. Shopify’da 1 gün içerisinde siteyi kurup ürünü satışa çıkarabilecekken WooCommerce’de bu süre günleri hatta haftaları bulabiliyor. Çünkü çok daha karmaşık ve optimizasyonu siteyi kuracak olan kişiye bağlı bırakan bir sistem olduğu ve ücretsiz hizmet verdiği için ikisinin arasında böyle bir fark bulunuyor.

Eğer bu işe olabildiğince az para yatırmak ve site kurmayı öğrenmek istiyorsanız WordPress üzerine kuracağınız bir temaya WooCommerce bağlayarak satışlarınıza başlayabilirsiniz. Eğer yurt dışında dropshipping yapmak istiyorsanız AliExpress entegrasyonu sunan WooCommerce, aldığınız tüm siparişleri direkt olarak tedarikçiye yönlendirebiliyor. Bu da sizin tedarikçiyle her sipariş için iletişim kurmanızı zorunlu kılmıyor. Tedarikçi size gelen siparişlerin detaylarına kendi bilgisayarından ya da telefonundan ulaşarak verileri de indirebiliyor.

Dropshipping için Trend Ürünler Bul

Sizin için önerdiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir