Trendyol Başvuru – Mağaza Açma Rehberi (2021)

Bildiğiniz gibi e-ticaret artık günümüz dünyasının en vazgeçilmez sektörlerinden bir tanesidir. Hem girişimci olmak ve para kazanmak isteyenler için hem de günlük ihtiyaçlarını satın almak isteyenler için en uğrak sektörlerden bir tanesi olan online satış, bir site kurulmasının şart olmadığı fırsatları da bünyesinde barındırıyor.

Bu fırsatlardan bir tanesi de hiç şüphesiz Trendyol. Türkiye’de her 4 kadından 3’ünün aktif olarak takip ettiği ve alışveriş yaptığı bir platform olan Trendyol, üreticilere ve ürün pazarlamak isteyen girişimcilere büyük avantajlar sunuyor.

ücretsiz ürün araştırma

Pazaryerlerini Önemi

Bir e-ticaret sitesi açmak, tasarımını yapmak, içini doldurmak ve ürünlerini girmek bazen çok zor olabiliyor. Her ürüne ayrı ayrı fotoğraf çekmek ve ayrı ayrı açıklama yazmak çok uzun bir süreyi kapsayabiliyor. Bu yüzden bazı zamanlarda Pazar yerlerinden satışlar yapmayı denemek mantıklı olabiliyor.

Şu an Türkiye’deki girişimcilerin 10’da 8’i bir e-ticaret sitesi kurmak yerine ürünlerini Trendyol, Gittigidiyor, Hepsiburada, N11 gibi pazar yerlerine koyuyor. Çünkü Pazar yerleri içerisinde çeşitli kategorilerden müşteriyi hali hazırda barındıran platformlar olduğu için ekstradan mağazanıza müşteri çekmeye çalışmıyorsunuz.

Pazaryerlerinde dikkat edilmesi gereken tek konu ürün fiyat analizi ve taktiklerinin doğru uygulanmasıdır. İşin özünde bir e-ticaret sitesinin Trendyol gibi büyük bir pazaryeri ile kıyaslandığı zaman yönetilmesi ve siparişe ulaşılmasının daha zor olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Peki üreticisiniz ya da elinizde güzel bir ürün var ve bunu internet üzerinden pazarlamak istiyorsunuz. Bu pazarlamayı da pazaryerinden gerçekleştirmek istiyorsunuz diyelim.

Trendyol gibi büyük bir pazaryerine nasıl başvuracaksınız? Ürünlerinizi nasıl listeleyecek ve nasıl bir dükkan paneliyle karşılaşacaksınız? Pek çok yeni girişimci pazaryerlerinde dükkan açma konusuna çok uzak bakar. Bunun sebebi olarak da karmaşık ve yönetilmesi zor bir sisteme sahip olduğu söylenir.

Ancak Trendyol’dan dükkan açmak ve satış yapmak belli şartları karşıladığınız zaman sosyal medya hesabınızda paylaşım yapmak kadar kolaydır. Bizler bu blog yazısı ile “Trendyol’da nasıl mağaza açılır?” sorusuna ayrıntılı bir cevap arayacağız. Gelin bu konulara bir bakalım.

Trendyol’da Nasıl Mağaza Açılır? 2021 Güncel Rehber

Trendyol, Türkiye’nin hem müşteri tarafından hem de üretici tarafından en çok ziyaret edilen platformlarından bir tanesidir. Hatta 2019 yılı ciro istatistiklerine göre ülkenin en çok sipariş tutarına ulaşan pazaryeri platformu olmuştur. Bu başarısını da elbette güvenli ödeme sistemi hizmetine, müşteri memnuniyetine ve üreticiye verdiği değere borçlu. Bizler de bu sebeple Trendyol’da mağaza açmak isteyen girişimciler için büyük bir rehber içeriği hazırlamak istedik.

Rehber Yazımızda Öğreneceğiniz Konular Şu Şekilde:

1.      Trendyol’da nasıl mağaza açılır?

2.      Ürün girişi nasıl yapılır?

3.      Uygulanan komisyon oranları nelerdir?

4.      Sipariş ve sevkiyat ile ilgili bilgiler.

Trendyol’da Nasıl Mağaza Açılır?

Trendyol’da mağaza açmak sanılanın aksine zor bir süreç değildir. Eğer girişiminizin operasyon sürecini, ürün, sektör ve pazar analizini doğru yaptıysanız ve vaktiniz de varsa Trendyol’da mağaza açmanız için önünüzde hiçbir engel yoktur.

Mağaza açma sürecinin ilk adımında “Trendyol Tedarikçi Başvuru” işlemi bulunuyor. Buraya tıklayarak ilgili sayfadaki formu doldurmanız gerekiyor.

Sonrasında Trendyol yetkilileri sizi ve işinizi değerlendirmeye alıyor. Bu süreç Trendyol’da pek çok kişi mağaza açmak istediği ve bu nedenle fazlasıyla form doldurulduğu için biraz uzun sürebiliyor.

Bu yüzden formu doldururken doğru bilgiler vermeye dikkat edin. Trendyol yetkilileri başvurunuzu kabul ederse sözleşme imzalamak üzere sizi bir tanışma toplantısına çağırıyor.

Eğer başvurunuz kabul edilmezse bunun sebebiyle ilgili mail yoluyla bilgilendiriliyorsunuz. Eğer başvurunuz kabul edilirse sizden istenen evraklarda şu şekilde sıralanıyor:

Trendyol Mağaza Açma Evrakları:

– Sözleşmeniz ve firmanıza/size ait bilgi formu

– Faaliyet belgesi

– Vergi Levhası

– İmza Sirküleri

– Ticaret Sicili Gazetesi

Evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırladığınız sürece görüşmede herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Trendyol size pazaryerinde mağaza açmanın önemine ve Trendyol sisteminin nasıl işlediğine dair bazı bilgiler verecektir.

Sonrasında imzalar atılacak ve siz de artık bir Trendyol partneri olacaksınız. Peki tüm bu işlemleri geçtikten sonra Trendyol’da ürün girişini nasıl sağlayacaksınız?

Trendyol’da Ürün Girişi Nasıl Yapılır?

Trendyol, mağaza sahiplerine 3 farklı şekilde ürün giriş yöntemi sunuyor. Bu 3 farklı ürün giriş yöntemi mağaza sahiplerinin nasıl çalışmak istediğiyle şekillenmiş durumda. Bu 3 yöntemden bir tanesini kullanarak başarılı bir şekilde ürün girdisi yapabilirsiniz.

Ürünlerinizi girdikten sonra Trendyol tarafından bir kontrol süreci başlar. Bu süreçte ürünlerinizin içeriği, görseli ve sunduğunuz hizmetler incelenir. Eğer herhangi bir sorun görülürse sistem size bir uyarı mesajı gönderir.

Peki bu 3 ödeme yöntemi nasıl çalışıyor? Ürün girişi yapabileceğiniz yöntemlere beraber bakalım.

1-     Excel İle Ürün Girişi

2-     API Kullanarak Ürün Aktarmak

3-     Entegratör

Excel İle Ürün Girişi Nasıl Yapılır?

Trendyol’da ürün ekleyebilmek için her ürüne barkod girmeniz gerekiyor. Eğer barkodunuz yoksa yeni barkod oluşturarak girişleri öyle yapmak zorundasınız. Bu sistemde tüm ürünleri excel üzerinden hazırlayıp Trendyol sistemine basit bir işlemle entegre edebiliyorsunuz.

Ancak bu sistem eğer yoğun bir dönemdeyseniz çok fazla vakit kaybı yaşatabiliyor. Çünkü excel üzerinden tüm ürünleri teker teker hazırlamak hem bazı sorunlara yol açabiliyor (yanlış bir şey yazdığınız zaman dosya çalışmayabiliyor) hem de her gün fiyat güncellemesi yapılması gerektiği zaman yüzlerce ürün arasından ayarlama yapmak pek kolay olmayabiliyor.

API Kullanarak Ürün Aktarmak

APİ sistemi eğer yazılım ekibiniz varsa kullanabileceğiniz bir yöntemdir. ERP ya da yazılım ekibiniz ile birlikte Trendyol’un sağladığı API sistemini kullanarak ürünleriniz önce katalog sistemine sonra da mağaza sistemine girebiliyorsunuz.

Entegratör Aracılığıyla

ücretsiz entegrasyon

Entegratör sistemi sizin pazaryerlerine ürün girdisi hizmeti veren yazılım ekipleriyle çalışmanız sonucu gerçekleşir. Bir şirket ile anlaştıktan sonra o şirkete mağazanızın ve ürünlerinizin bilgisini verirsiniz onlar da hazır yazılım sistemleri ile ürünlerinizi Trendyol sistemine yerleştirirler. Burada 2 yöntem vardır. İsterseniz yazılımı alarak programı kendiniz kullanın isterseniz mağazanızı şirkete emanet edin. İki yöntem de hem excel ile ürün girmekten hem de API kullanmaktan çok daha hızlı olacaktır.

Trendyol Komisyon Oranları Neler?

ücretsiz komisyon hesaplama

Trendyol, komisyon oranları konusunda oldukça ayrıntılı bir çizelgeye sahip. Bu oranlar kategori başına belirlenmiş olsa da alt kategorilere inildiği zaman değişiklik gösterebiliyor.

Komisyon oranlarının bazıları şu şekilde;

Aksesuar/Altın Gümüş : %5

Aksesuar/Mücevher: %30

Spor/Spor Ekipmanları :  %15

Spor/Spor Giyim&Ayakkabı : %20

Çocuk/Anne Bakım : 18

Çocuk/Bebek Bakım : %12

Elektronik/Beyaz Eşya : 10

Elektronik/Cep Telefonu : %6

Ev&Yaşam/Kırtasiye&Ofis Malzemeleri : %20

Ev&Yaşam/Hobi&Eğlence: %17

Trendyol satıcılarının burada epey dikkatli hareket etmesi gerekiyor. Çünkü komisyon oranları alt kategoriye indiğimiz zaman değişebiliyor. Hesaplamalarınızı doğru yapabilmeniz için satışlarınızdan tam olarak ne kadar komisyon kesileceğini bilmeniz lazım.

Bu duruma örnek olarak;

Çocuk/Oyuncak/Akülü Araçlar & Pedallı Araçlar, Çocuk Bisiklet : %15

Çocuk/Oyuncak/Çocuk Puzzle & Yapboz, Çocuk Kutu Oyunları, Bebek/Okul Öncesi Oyuncaklar : %18

Ev&Yaşam/Sofra&Mutfak/Cezve, Çaydanlık, Yemek Takımı : %20

Ev&Yaşam/Sofra&Mutfak/Servis-Sunum Ürünleri : %25

Bu sebeple, ürün girişi yaparken ve kategori eşleştirirken çok dikkatli olmalısınız. Eğer komisyon hesaplama konusunda sorun yaşarsanız ve hesaplama yapmakta zorluk çekerseniz nesatilir.com’un Trendyol komisyon hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Araca gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. Ne Satılır’ın komisyon hesaplama aracı sizin gelir ve giderlerinizi daha tutarlı bir şekilde hesaplamanıza ve işlerinizde büyük bir rahatlık yakalamanıza yardımcı olur.

Sizin için önerdiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir