SIK SORULAN SORULAR

S : Chrome Uzantısı Yıllık paketini satın aldıktan sonra ayrıca Web Uygulaması Aylık paketini satın alabilir miyim?

C : Evet alabilirsiniz. Chrome Uzantısı Yıllık paketinize ek olarak, Web Uygulaması Aylık paketi kullanım sürenize eklenecektir.

S : Chrome Uzantısında bulunan karlılık hesaplaması özelliği  web uygulamasında da var mı ?

C : Hayır, karlılık analizi ekranı yalnızca Chrome uzantısında bulunmaktadır.

S : Chrom Uzantısı Yıllık Paketini satın aldığımda farklı bilgisayarlardan giriş yapabilir miyim?

C : Farklı kullanıcılar tarafından kullanılmadığı sürece evet, bu şekilde kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

S : Chrom Uzantısı için aylık paket seçeneği eklenecek mi?

C : Şu anda planlarımız arasında yok.

S : Web Uygulaması ve Chrome Uzantısı arasındaki fark nedir?

C : Temel olarak web uygulaması veri tabanında yer alan ürünler içerisinde belirlediğiniz kriterlere göre filtreleme yapmanıza olanak tanımaktadır. Ürün fikri geliştirmek isteyen kullanıcılara daha çok hitap etmektedir. Chrome uygulaması ise satış yapmak istediği kategori ve ürün tipleri hakkında fikir sahibi olan kullanıcıların bu sayfalarda satış rakamlarını görmelerine ve karlılık analizi yapabilmelerine olanak tanımaktadır.

S : Uygulamaların deneme sürümü var mı?

C : Üyelik Oluştururak Ücretsiz Üyelikten Faydalanabilirsiniz.

S : Ürününüz hangi platformlar için kullanılabilir?

C : Şu anda N11 ve Gittigidiyor için kullanılabilir. Hepsiburada ile Retail Arbitrage ve Pozisyon Bulucu özelliklerini kullanabilirsiniz. Diğer platformlar için geliştirmelerimiz devam ediyor.

S : Bu ürünü N11’de görüyorum, sizde yok.

 

C : Biz satmayan ürünleri takip etmiyoruz, programın adından da anlaşılacağı gibi veri tabanımızda daha önce satmamış ürünleri takip edip raporlamamızın bir anlamı yok.

S : Ben 4 tane sattım sizin programdan baktığımda 12 tane satıldı gözüküyor. Hesaplama yanlış olabilir mi?.

C :  Biz sizin ya da ürünlerin geçmişte ne kadar sattığını raporlamıyoruz, Günümüzden itibaren 30 gün içerisinde ne kadar satacağını yorumluyoruz.

 

S : Ben geçen ay 4 tane sattım, program bu ay 10 satacağımı söylemişti ancak ay sonuna geldim satışım 5,yani %100 sapma var.

C :  Düşük satan ürünlerde sapma, adetsel olarak az olsa dahi yüzdesel olarak yüksek görünecektir. Zaten belirttiğim gibi düşük satan ürünlerin tahmini yazılımın ana amacı değil. Ancak 200 satan bir ürünün 210 şeklinde tahmin edilmesi yüzdesel olarak düşük bir önemlilik arz edecektir.

 

S : Kategoride ürün 1. sırada görünüyor ancak sizin verdiğiniz sıralamada ürün 30. sırada

 

C :  Biz ürünlerin sıralamasını ciro bazında yapıyoruz, N11’de kategori 1.si olan bir ürün mutlaka en çok ciro getiriyor anlamına gelmez. Aslında oradaki sıralamanın aynısını alıp kopyalamak bizim açımızdan çok daha kolay bir şey.

 

S : N11’de arama yapıyorum, 200 sonuç çıkıyor, NeSatilir’da arama yapıyorum 11 sonuç çıkıyor.

 

C :  Çünkü diğer 189 ürün cirosal bir anlam ifade etmiyor, dolayısıyla raporlanmıyor.

S : Ürünümün hangi kelimede kaçıncı sırada olduğunun takibi işime yaramıyor

C :  Asıl kelime bazlı hacimlere göre önemli kelimelerde ilk sırada olmak satışlarınızı arttıracaktır.

S : NeSatilir’da Beta sürecinde olan bir özelliği kullandım, hata çıktı, bug vardı memnun kalmadım.

C :  Beta sürecindeki özelliklerin amacı hataların tespitini yapmaktır. Bu süreçte ürün kullanılabilir ancak beta sürecinde olmayan özelliklere göre hataya ya da buglara daha açıktır. Beta sürecinde kullanım yapmak isteyen kullanıcılar, özelliğin beta olduğunu kullanımın başında kabul eder.

 

S : Bugün takip ettiğim kelime değişimleri e-posta olarak gönderilmedi,  grafikte bir gün atlanmış yada X ürününün geçmiş grafiği boş geliyor

 

C : Her yazılımda, buna dünyanın en büyük yazılımları da dahildir, hata olabilir, yeri geliyor Helium10, JungleScout gibi yüzbinlerce kullanıcısı olan yazılımlarda veriler açılmıyor, güncellenmiyor, tablo yanlış gösteriyor vs.. Sonuçta her şey programlama dilinde 1 ve 0’lardan oluşuyor. Sıfır hata imkansız bir şey, önemli olan bu hataların tespiti durumunda onarılması ve hataların mümkün olduğunca kullanıcı deneyimini aksatmamasıdır.