Shopify Nedir? Nasıl Çalışır?

Shopify Nedir?

Shopify, Kanada merkezli bir sistem olup bir grup kayakçı arkadaşın ellerindeki Snowboard ekipmanlarını satmak istemesiyle başlamıştır. Bir süre sonra kendi online mağazalarını yani Snowdevil’i kurarlar.

Daha sonra kendileri gibi bir e-ticaret yazılımına ihtiyacı olan kişiler olduğunu fark edip Shopify adında bir yazılım şirketi oluştururlar.  Shopify, özellikle program ve yazılım bilgisi olmayan kişilerin tercih ettiği bir sistemdir.

Deneyimi olmayan ama e-ticaret sektöründen para kazanmak isteyen kişilere yardımcı olur. Shopify sayesinde belirli bir ücret karşılığında bir e-ticaret mağazası kurarak bu sanal ortamda para kazanabilirsiniz.

Shopify Nasıl Çalışır?

Shopify’ın en güzel yanlarından biri de herhangi bir hosting alınmasına gerek olmamasıdır. Teknik ihtiyaçlarla uğraşmadan bir e-ticaret mağazası kurarak tanıtım ve satış işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Peki, bu sistem ne gibi avantajlar sağlıyor? İlk önce en büyük avantajı olan herhangi bir yazılım hatası olmamasını söyleyelim. Kolaylıkla erişilebilir olması ve tüm cihazlardan da rahatlıkla ulaşılabilir olması da büyük kolaylık. Dediğimiz gibi teknik bilgisi fazla olmayan insanlar için en gözde sistemlerden birisi. Üstelik bu sistem içerisinde birçok tema ve arayüz bulunur.

Kendinize özel bir şekilde tüm özelliklere ve fonksiyonlara ulaşabilir e-ticaret mağazanızı kişiselleştirebilirsiniz. Bir de kendini sürekli yenilemesi ve teknolojiye ayak uydurması var. Yani anlayacağınız birçok avantajlarla istediğiniz e-ticaret mağazasını kurarak deneyim ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bu sistemin bir de dezavantajları var. Sınırlı işlevsellik sunması, eklentilerinin pahalı olması ve yetersiz müşteri hizmetlerinin olması bu dezavantajların arasındadır. Ancak tüm bu dezavantajların arasından size kaliteli bir çalışma vaat ediyor diyebiliriz.

Shopify Yazılım Fiyatları Ne Kadardır?

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Shopify’da birçok paket bulunur. Bu paketler de sahip olduğu özelliklere göre fiyatlandırılır. Aylık abonelik şeklinde çalışan bu sistemin temek bazında 3 tane paketi bulunur. Bunlar:

· Basic Shopify,

· Shopify,

· Advanced Shopify gibi paketler mevcuttur.

Bu paketlerden en ücreti yüksek olan paket Advanced Shopify’dır. Bu paketler klasik ve temel paketlerdir. Bir de daha nitelikli paketler mevcuttur. Bunlar:

· Shopify Plus,

· Shopify Lite paketleridir.

Bir de söylemek gerekir ki bu paketleri kullanmak isteyen kişilere ücretsiz 14 günlük bir deneme sürümü sunulur. Böylelikle kullanıcılar paketleri satın almadan deneyerek kendilerine ve işlerine en uygun paketleri bulabilirler. Ücretsiz deneme sürümünü kullanmak için kullanım sayfasına giriş yapıldıktan sonra mail adresi ile ilgili yerden “Get Started” butonuna tıklayarak kullanıcı hesabınızı oluşturabilirsiniz kullanıcısı açtığınızda da paketinizi kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Shopify Online Mağazanızı Büyütmeye Yardımcı Olur Mu?

Shopify’da ki paketler size en yardımcı olabilecek paketlerdir. Bu paketlerin SEO özellikler sunması sizin e-ticaret sitenizin aramalarla üst sıralarda görünmesini sağlar. Ayrıca Shopify’ tüm sosyal medya platformlarıyla tamamen entegre olmuş şekilde çalışır.

Dünya Genelinde Hangi Şirketler Shopify Kullanıyor?

Küçük işletmelerden büyük kurumsal firmalara kadar birçok işletme bu sistemi kullanıyor. Bu kurumsal işletmelerden bazıları şunlardır;

· Pepsico/Drinkfinity

· Tesla Motors

· Budweiser

· The Economist

· Red Bull

· Tattly

· MVMT Watches

· KKW Beauty

· Kylie Cosmetics

· World Wildlife Fund

· Adele

· Kendall & Kylie

· Lady Gaga Official Shop

· Taylor Stitch

· YapHane

· Nemesis Shoes

· Penguin Books

Türkiye’de Hangi Şirketler Shopify Kullanıyor?

Tabi ki Türkiye’de de Shopify kullanan işletmeler mevcut. Bu işletmelerden bazıları şunlardır;

· Sosyetik AVM

· Hobi ve Kendin Yap Ürünleri: Yaphane

· Ayakkabı Mağazası: Nemesis Shoes

· Doğa Sporları Mağazası: Hobim Doğada

· Tekstil: B-Rich

· Suşi Mağazası: Sushimoto

· Kişisel Bakım ve Doğal Ürünler: Vegan Dükkan

· Semra Aşçıoğlu

Shopify Ücretli Midir? Hizmet Bedeli Ne Kadar?

Shopify, kullanıcılarına paketlerini aylık abonelik modeli üzerinden ücretlendirir. Temek paketlerinden olan Basic Shopify (29 dolar), Shopify (79 dolar) ve Advanced Shopify (299 dolar) paketlerini kullanıcılarına e-ticaret mağaza yolunda sunuyor. Shopify kullanımında bir ayrıntı daha mevcut. Bu da kullanırken yaptığınız her online satışınızda, hem online ödeme yapan hem de doğrudan havale veya kapıda ödemeyi kullanan kullanıcılar için yüzde 2.4 ila yüzde 2.9’a varan komisyon ödemeniz gerektiği.

Bir de Shopify’ın sunduğu ticaret hacminin daha yüksek olduğu nitelikli paketleri var. Biri e-ticaret mağazaları için ShopifyPlus biri de sosyal medya üzerinden yapılacak satışlar için Shopify Lite. Bu paketler bir tık daha büyük işler için olduğundan dolayı satın almadan önce deneyeceğiniz için Shopify 14 günlük bir dene sürümü sunuyor.

Shopify Hangi Programlama Dilini Kullanıyor?

Shopify, kendisinin oluşturduğu Liquid şablon dilini kullanıyor. Liquid, Ruby ile yazılmış açık kaynaklı bir yazılımdır. Bu dil Shopify’ın adeta bel kemiğidir. Özelikle vitrinlere dinamik içerik yüklemek için kullanılır. Siz de Shopify hizmetinizi satın aldıktan sonra kurulumuzu tamamlayıp bu dili kullanmaya başlayabilir ve mağazanızı da istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Shopify ile Hangi Ürünler Satılabilir?

Shopify’da istediğiniz ürünü ve hizmeti satabilirsiniz. Tek şart yasal olmasıdır. Buna dijital ürünler, videolar, ses dosyaları, yazılımlar, kurslar da dâhil. Bir şart daha var. Eğer Shopify’ın online ödeme sistemini kullanacaksanız, satamayacağınız birkaç ürün daha var. Bunlar:

· Yetişkin içerikleri ve servisleri,

· Alkol çeşitleri,

· Akıl ve zihne etki eden kimyasallar,

· Kumar veya loto gibi şans oyunlarına ilişkin biletler,

· Uyuşturucu içerikli ürünler.

6 Adımda Mağazanızı Yayına Hazır Hale Getirin

1- Shopify’a üye olun

ilk önce Shopify.com’u ziyaret edin. E-postanıza gelen “Get Started” seçeneğine tıklayarak aboneliğinizi oluşturun. Mağaza adınızı dikkatlice düşünün ve karar verin. Shopify’da kuracağınızı mağazanızın adını dikkatlice seçin. Mağazanızı oluşturduktan sona mağazınızla ilgili çeşitli bilgileri girmeniz gerekecektir. Ad, adres bilgileri, ülke ve iletişim numaraları gibi bilgilerinizi girdikten sonra satacağınız ürün çeşitlerini de seçebilirsiniz.

2- Shopify mağaza kurulumu

Bu aşama mağazanızı yönetmeye başladığınız aşamadır. Kayıt olduktan sonra önünüze çıkacak olan mağaza yöneticisi ekranından görünümünü özelleştirmeye, ürünleri yüklemeye, ödeme ve gönderim ayarlarını belirleyebilirsiniz.

3- Bir tema ve şablon seçin

Shopify’ın kendi resmi tema mağazası var. Bu temalarla birlikte mağazanızı daha da kişiselleştirebilirsiniz. Bu tema mağazaları eksiksiz bir şekilde değişiklik listesi ile birlikte gelir. Ayrıca bu temalarla birlikte mağazanız da daha güvenli hale gelir. Shopify’ın bir de Premium temaları var. Ancak ücretsiz temalar da oldukça kullanışlı ve güvenli temalar. Shopify temalarında daha büyük değişiklikler yapmak istiyorsanız, HTML ve CSS kaynaklarına erişebilirsiniz.

4- Shopify ayarlarını düzenleyin

Shopify’ın kendi tema mağazası, sizin mağazanızın görünümünü küçük ayrıntılara kadar değiştirebilecek niteliktedir. Yani düzenlediğiniz mağazanızın başka bir kopyası olması mümkün değildir.

Web sitenizde HTML ve CSS kaynağını “HTML / CSS Düzenle” menüsünden daha ayrıntılı değişiklikler yapabilirsiniz. Ancak önce temel değişiklikleri yapmak gerekirse, yönetim ekranındaki sol gezinme menüsünden “Temalar” ı seçin. Bu sayfada, üstteki kutuda etkinlik temanızı görebilirsiniz. İşte temel ve basit ayarları burada özelleştirebilirsiniz. Bu sayfada yapabileceğiniz değişiklikler şunlardır:

· Temanızın renk şeması

· Temanızın yazı tipi ayarları

· Logonuzu yüklemek

· Ana sayfaya manşet veya slayt ekranı eklemek

· Koleksiyon sayfasının her satırında kaç adet ürünün listeleneceğini belirlemek

· Öne çıkan ürünleri fonksiyonel olarak ürün sayfalarına eklemek

5- Shopify ürün ekleme

sol sütundan “Products” u seçtiğinizde sayfanın sağ üst köşesinde mavi bir “Ürün Ekle” düğmesi olacak. Bu açtığınız sayfada ürün hakkında detaylı bilgiler verebileceksiniz. Ayrıca ad, açıklama ve URL gibi SEO için yararlı alanları da unutmayın. Aynı zamanda bu sayfada ürünlerinizin resimlerini de yükleyebilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta tüm resimlerin aynı boyutta olmasıdır. Bu, mağazanızın daha temiz gözükmesini sağlayacaktır. Ürününüz hakkında gerekli tüm bilgileri girdikten sonra sağ üst ve alt köşelerde bulunan “Ürünü Kaydet” düğmesine tıklayarak girdiğiniz belgeleri kaydedebilirsiniz.

6- Mağazanızı yayına hazır hale getirin

Kontrol panelinden düzenli olarak mağazanızın düzgün çalıştığını kontrol edebilirsiniz. Kontrollerimizi yaptıktan sonra kullanacağınız online ödeme sistemlerini belirleyebilirsiniz. Sanal POS hizmetini kullanmak için ise kredi veya banka kartınızı kullanmalısınız. Bu hizmet için de Garanti Sanal POS, İyzico veya PayU ödeme araçlarından birini seçebilirsiniz.

Sizin için önerdiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir