Pazar Yerlerinde Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüz e-ticaret sektöründe en çok ciro hepimizin de bildiği gibi pazar yerlerinden geçmekte. Bireysel internet sitelerinin yaptığı aylık ya da yıllık cirolar ile pazar yerlerinin yaptığı cirolar arasında dağlar kadar fark olduğu için genç girişimciler e-ticaret sektörüne pazar yerlerinden girmek istiyorlar. Fakat bunun ciddi bir konu olduğunu unutmamak lazım.

Pazar yerlerinin, tüm satıcıların bir araya gelmesi nedeniyle yoğun bir trafik barındırdığı su geçirmez bir gerçek. Fakat bu da aynı oranda rekabet demektir. Türkiye pazarını incelediğimiz zaman girişimcilerin pazar yerlerinde geniş kitlelere ulaşması çok daha muhtemel görünüyor.

Ancak pazar yerlerinin barındırdığı trafik aynı zamanda satıcıların birbirleri ile rekabete girmesine neden oluyor. Şimdi gelin size pazar yerlerinde satış yaparken dikkat edilmesi gereken konulara değinelim.

Diyelim ki genç bir girişimcisiniz ve internetten ürün satarak para kazanmak istiyorsunuz. Aklınızda ister kendi ürününüzü satmak olsun ister toptan alacağınız ya da başkasına ürettireceğiniz bir ürünü satmak olsun. Bu durumda satış yapabileceğiniz belli başlı platformlar var. Bunlardan birisi Pazar yerleri diğeri de size ait bir e-ticaret sitesi.

Dilerseniz kendinize ait bir e-ticaret sitesinden de satışlar yapmaya başlayabilirsiniz ancak bu sefer büyük pazarlama çalışmaları yapmanız gerekebilir. Genç girişimciler bunun yerine pazar yerlerine girerek doğru hamleler ile pastadan pay kapmaya çalışıyor. Fakat bu noktada da dikkat edilmesi gereken önemli konular var. Şimdi gelin pazar yerlerinde satış yaparken dikkat edilmesi gerekenlere hep birlikte bakalım.

Ürün Fotoğrafı

ürün fotograf çekimi

Pazar yerlerinde satış yaparken pazarladığınız ürünün müşteriye sunduğunuz fotoğrafına dikkat etmelisiniz. Belki de satacağınız ürünü onlarca satıcı farklı şekilde satmaya çalışıyor olacak. Bu yüzden ürününüz hakkında güzel bir açıklama yapmaz ve detaylı fotoğraflar kullanmazsanız müşterinizi bir başka satıcıya kaptırabilirsiniz.

Dükkanınıza koyacağınız ürün fotoğrafınız, ürününüzü en iyi anlatan şekilde olmalıdır. Kolay anlaşılabilir ve detaylı fotoğraflar kullandığınız takdirde ziyaretçilerinizden tam not alabilirsiniz. Özellikle tekstil, ev dekorasyonu ya da buna benzer bir kategoride ürünleriniz varsa doğru fotoğraflara kesinlikle ihtiyacınız olacak.

Aynı ürünün yüzlerce farklı satıcıda bulunduğu pazaryerlerinde aslında büyük bir rekabetin içine girmiş oluyorsunuz. Haliyle ziyaretçilerinizin de ürününüze girdiği zaman ilk karşılaştığı şey ürününüzün fotoğrafı oluyor. Bu yüzden ürün fotoğrafına büyük önem vermelisiniz.

Ürün İsmi

Türkiye’de olan tüm internet sitesi platformları Google aramalarına göre hareket ediyorlar. Ürün isminizi doğru bir şekilde belirleyemezseniz ürününüzü Google’da aratan potansiyel bir müşterinin karşısına çıkmanız zorlaşacaktır.

Örneğin evcil hayvanlara yönelik bir oyuncak satmayı planlıyorsunuz. Bu durumda en çok aranan “evcil hayvan oyuncağı” anahtar kelimesinin ürün isminizde ve açıklamanızda geçirmezseniz bu aramayı yapan evcil hayvan sahiplerinin karşısına çıkmanız zorlaşacaktır. Bu da rakiplerinizin şansını artıracaktır.

Bu yüzden ürünlerinizin hem açıklamalarını hem de isimlerini güzel bir şekilde belirlemelisiniz. Google anahtar kelime planlayıcı aracı ile anahtar kelime araştırmaları yapmalı ve ürünlerinizi bu şekilde oluşturmalısınız.

Ürün Açıklaması

Pek çok satıcı ürünlerini Pazar yerlerinde listelerken açıklamalarını önemsemiyor. Bir ürün ziyaretçisi o ürünün potansiyel müşterisi olabilmesi için ürünün en ince ayrıntısına kadar incelemek ister. Çünkü bir ürüne para vermek isteyen ziyaretçi nasıl bir ürüne para vereceğini ayrıntılı bir şekilde bilmek ister. Örneğin bir yazıcı satıyorsunuz.

Bu yazıcı modelinin tüm detaylarını ziyaretçiye vermeniz gerekmekte. Yazıcının dakikada kaç sayfa basabildiğini, tanklı mı tonerli mi olduğunu, fotoğraf kalitesinin nasıl olduğunu ya da hangi kağıt türleri ile uyumlu olduğunu… Bu tarz bilgileri müşteriye vermeniz gerekmekte. Aksi takdirde ziyaretçi ürün için ayırdığı parayı çok daha ayrıntılı detay aldığı başka bir satıcıya verecektir.

Ürünün satışı yapıldıktan sonra müşteriye göndereceğiniz fatura ve garanti belgesinin gönderileceğini belirtmeli ve kargo takip numarasının da müşteriye belirtileceğini eklemelisiniz. Bu tarz açıklamalar ziyaretçide güven oluşturur ve ziyaretçinin sizin ürününüzü alması daha muhtemel olur.

Fiyat / Kargo Takibi

kargo anlaşması

Herkesin bildiği gibi internetten satış yapmanın en önemli konusu düşük fiyat ve ücretsiz kargodur. Ürünü satın almak isteyen bir ziyaretçi ilk olarak ürünün ücretsiz kargolanıp kargolanmadığına bakmakta. Eğer ücretsiz kargo yoksa aynı ürünü başka bir satıcıdan alabiliyorlar. Bu da eğer siparişi ücretsiz bir şekilde kargolayamıyorsanız sizin için büyük bir dezavantaj oluyor. Bu noktada sizin bazı tüyoları denemeniz gerekebilir.

Örneğin pek çok satıcı ürünü ücretsiz bir şekilde kargoya veremese bile liste fiyatının üstüne kargo ücretini koyuyor ve bu şekilde ücretsiz kargo olarak satışını gerçekleştiriyor. Bu yöntem bazı durumlarda işe yarayabiliyor. Ancak yine de olay sadece ürünün ücretsiz kargolanıp kargolanmadığında değil. Ürünün alternatifleri ile arasındaki uyumu yakalayıp liste fiyatını ona göre belirlemelisiniz.

Unutmayın büyük bir Pazar yerinde pek çok satıcı ile rekabet içerisinde olacaksınız. Bu da fiyat takibi yapmanızı ve buna göre bir strateji geliştirmenizi gerektiriyor.

Müşteri Yorumları

Genel olarak e-ticaret sektöründe müşteri yorumlarının ne kadar değerli olduğunu herkes bilir. Siz ücretsiz kargo da yapsanız, fiyatı düşük de belirleseniz insanlar kötü bir müşteri yorumu gördüğü zaman o üründen direkt soğur. Çünkü kimse ne olursa olsun mağdur olma riskine girmek istemez. Bu yüzden pazar yerlerinde satış yaparken müşteri memnuniyetine önem verilmesi gerekiyor. Kargo paketinin içine müşterinizi sevindirecek küçük hediyeler bırakabilir, ya da çeşitli siparişlerde müşterinize indirim kodları verebilirsiniz.

Bu tarz jestler müşterilerin aklında markanızın kalmasını kolaylaştırır. Bu sayede olumlu yorumlar alabilir ve güzel bir marka bilinirliği oluşturabilirsiniz. Ancak müşterilerinizi memnun etmeniz için hediye ve jestlerin de dışına çıkmanız gerekir. Sipariş paketini güzel bir şekilde hazırlamalı, ürününüzün kırılmamasına özen göstermeli ve siparişlerin vaktinden teslimata çıkmasını sağlamalısınız. Doğru zamanda teslim edemezseniz bu sizi kötü anlamda etkileyecektir.

Pazar Yerlerinde Komisyon Oranları

Pazar yerlerinde dükkan açıp satış yapmaya hazırlanacak olan girişimcilerin dikkat etmesi gereken bir başka konu da pazar yerlerinin keseceği komisyon oranları.

Ürünlerinizi satarken fiyatlandırmanızı bu konuyu dikkate alarak yapmalısınız. Trendyol, N11, HepsiBurada ya da GittiGidiyor gibi pazar yerleri satışlarınızdan belli bir kesinti yapar. Bu kesintiyi cironuza göre doğru bir şekilde hesaplamalı ve stratejilerinizi ona göre devam ettirmelisiniz.

Müşteriye Değer Verin

E-ticaretin altın kurallarından bir tanesidir müşteriye değer vermek. Ne yazık ki pek çok satıcı sadece ürünlerini satmaya odaklandığı için müşterinin ne kadar değerli olduğunu unutuyor. Fakat bir marka olarak internetten ticaret yapılabilmesi için marka bilinirliği ve müşteri memnuniyeti gibi konular önemsenmelidir.

Aksi takdirde ne kadar doğru fiyat belirlemesi yapsanız da ne kadar güzel ürün açıklaması yazsanız da ya da ürün fotoğraflarını ne kadar iyi çekseniz de bir işe yaramayacaktır. Bunların yanı sıra müşteriyi önemsemek ve onların mağdur olmaması için çabalamak da çok değerlidir.

Pazar yerlerinde satış yaparken dikkat edilmesi gerekenlere bu şekilde değinmiş olduk. Yukarıda bahsettiğimiz konular elbette temel başlıklardı. Sizler zamanla elde ettiğiniz tecrübeleri değerlendirmeli ve yolunuzu bu tecrübeler dahilinde sürdürmelisiniz. Ve elbette bol bol araştırma yapıp bol bol dinlemelisiniz 😊.

Sizin için önerdiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir