N11 Para Transferleri

N11’de ürünlerini yeni satışa çıkarmış her satıcının neredeyse aklına gelen soru satış yaptık, ürünü kargoladık, müşteri ürünümüzü teslim aldığını onayladı. Peki ödememizi N11’den ne zaman alacağız?

Bu yazımızda sizlere N11, satıcılara neye göre ve hangi periyotlarda ödeme yapmakta, detaylarıyla aktarmaya çalışacağız.

N11.com, satışını gerçekleştirdiğiniz ürünün  bedelini, siparişin müşteri veya sistem tarafından onaylanmasından 7 gün sonra hesabınıza transfer eder.

Ürün bedeli, Mağaza hesabınıza aktarılmadan önce N11 komisyonu kesilir.

Bankacılık sistemleri izin vermediği için hafta sonları ve resmi tatillerde ödeme gerçekleşmemektedir. Bu sebeple ilk satışınızı hafta sonu gerçekleştirirseniz, hafta sonunu takip eden ilk iş gününden en geç 7 gün sonra hesabınıza düşecektir.

N11’de Para Transferi Nasıl Gerçekleştirilir?

N11.com’da da diğer e-ticaret sitelerinde olduğu gibi güvenli ödeme sistemini korumak için havuz sistemi oluşturulmuştur. Bu sebeple, müşteri ürünü satın aldıktan sonra ödemesini gerçekleştirir ve bu tutar N11’in havuz hesabına aktarılır. Doğrudan satıcının hesabına gitmez.

Ne zamanki müşteri kargosunun eline ulaştığına dair sistemde siparişi onaylarsa, sipariş tamamlanır. Sipariş onaylandıktan sonra 7 gün içerisinde, kayıt olurken N11’e bildirdiğiniz IBAN numaranıza ödemeniz aktarılacaktır.

Eğer müşteri onay vermeyi unutursa, sistem 7 gün içerisinde otomatik olarak siparişi onaylamaktadır. Bu ve benzer durumlarda onaydan 7 gün sonra hesabınıza ödemeniz yatacaktır.

Ürün satış bedelinden komisyon ve kargo bedeli düşülerek geriye kalan tutar, müşteri taksitli işlem yapmış olsa dahi hesabınıza peşin olarak aktarılır.

N11 ödemelerinizin takibi için, satıcı paneliniz üzerinden , Ödeme Yönetimi ve sonrasında Para transferi sekmesinden kronolojik olarak yatırılan tutarların bilgisine ulaşabilirsiniz.

Tamamlandı statüsüne geçen siparişlerinizi ise yine satıcı paneliniz üzerinden Sipariş Yönetimi sekmesinden Sipariş Listesine giriş yaparak görüntüleyebilirsiniz.

Sipariş Ödemelerindeki Kesintiler Ne Anlama Gelir?

Satışını gerçekleştirdiğiniz her üründen  satış yapılan kategoriye ait komisyon oranı ve reklam kesintisi uygulanmaktadır. Bunların dışındaki yansıtılabilecek kesintiler şunlardır;

  • İndirim Tutarı Kesintisi: Satış fiyatınız üzerinden mağazanızın yapmış olduğu indirim miktarıdır.
  • Kupon Tutarı Kesintisi: Sizin müşterileriniz için oluşturmuş olduğunuz indirim kuponlarının bakiyenize yansıtılmasıdır.
  • Kargo Hizmet Bedeli: N11 entegrasyonu üzerinden gönderilen ürünler için kesilen kargo bedelleridir.
  • Ertelenen Tutar: Bu kesintiler iade sipariş ve reklam kesintisiyle  ilgilidir.
  • Reklam Kesintisi: Cep telefonu ve televizyon kategorilerindeki her ürün satışından ürün bedelinin %0,60’ina denk gelen bir tutarda hizmet bedeli tahsil edilmektedir.
  • Altın&Gümüş kategorisine dahil ürünlerde ürün bedelinin %0,10’una denk gelen bir tutarda hizmet bedeli tahsil edilmektedir. Yukarıda belirtilen kategoriler haricindeki tüm diğer kategorilerde, satışı gerçekleşen her üründen, ürün bedelinin %0,70’ine denk gelen bir tutarda hizmet bedeli tahsil edilmektedir.

Para Transfer Durumu Açıklamaları

N11.com’da sattığınız ürününüzün sipariş bedeli, zamanında müşteriye ulaşan siparişin müşteri veya sistem tarafından onaylanmasından 7 gün sonra hesabınıza aktarılmaktadır. Müşteri siparişi onaylamayı unutursa, kargo teslim tarihinden 7 gün sonra otomatik olarak onaylanır.

  • Başarısız Statüsü: Ödemenizin banka bilgileri uyuşmazlığı yada farklı nedenlerden dolayı banka hesabınıza yansımaması durumudur. Banka hesabınızda yer alan Firma Bilginiz, Vergi Numaranız, Banka Hesap Adınız, IBAN numaranız ile üyelik bilgileriniz bölümündeki bilgilerinizin birebir uyuşması gerekmektedir. Başarısız tutarlar satış panelinizde Ödeme Yönetimi > n11 Para Yönetimi bölümüne aktarılmaktadır.
  • Hesaplanmadı Statüsü: Siparişinizin müşteriniz tarafından onaylandığı fakat henüz Tamamlandı Statüsüne geçmediği için ödeme alamazsınız. Satışlarınızın üzerinden kesintiler yapılacak ve ödeme beklenen statüsünün ekranına düşecektir.
  • Ödeme Beklenen Statüsü: Tüm kesintileri düşülmüş ve en kısa süre içerisinde hesabınıza geçecek  tutardır.

Başarısız statüsündeki ödemeler genellikle hesap IBAN veyahut banka bilgilerinin uyuşmazlığından kaynaklanmaktadır.

Eğer bilgileriniz arasında uyuşmazlık varsa düzelttikten sonra tekrardan satıcı panelinizden girerek N11’den para çekme talebinde bulunabilirsiniz.

Sizin için önerdiklerimiz

TOP 100 ANALİZİ

Selamlar arkadaşlar, Çin’lilerin analizlerinde kullandığı Top 100 yöntemini kullanmanızı ve kendi çalışmalarınıza dahil etmenizi mutlaka öneririm. Bu yazıda Top 100 analiz yöntemini

Müşteri Haklı mı?

Müşteri memnuyeti bir e-ticaret satıcısı için en önemli faktörlerden biridir.E-ticaret mağazalarınızın itibarını arttırmak için bu memnuyeti her zaman en yüksek seviyede tutmalısınız.

Evden e-ticaret yapanlar için vergi muafiyeti

2019 yılının başlarında evden e-ticaret yapanlar için yeni bir devlet desteği yürürlüğe girdi. Desteğin içeriğinde; evlerde imal edilen çarşaf, dantel, havlu, örtü,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir