Mağaza Puanı Nasıl Yükselir? Pazaryerlerinde Mağaza Puanının Önemi

Yeni e-ticaret girişimcilerinin ilk olarak başvurdukları platformlardan bir tanesi elbette pazar yerleri. İster işletme olun ister genç bir girişimci olan internetteki çeşitli imkanlar ile çeşitli platformlardan ürün satışı yapabilirsiniz.

Daha önce pazar yerlerinde satış yapmadan önce ve yaparken dikkat etmeniz gereken konulara değinmiştik. Bu yazımızda da pazar yerlerinde satış yaparken elde edeceğiniz mağaza puanına nasıl ve neden dikkat etmeniz gerektiğine değineceğiz.

Pazaryerlerinde satış yaparken mağaza puanınızın sizin marka güvenilirliğinizin ve müşteri memnuniyetinizin en açık göstergesi olacaktır. Müşterilerinize ne kadar değer verdiğiniz ile alakalı olarak bazı değişkenlere sahip olan bu puan, markanızın en önemli unsuru olacak. Her pazaryerinin mağaza puanı belirlerken farklı kriterleri olabiliyor.

Örneğin N11 müşteri yorumlarına göre bu puanı belirlerken, Trendyol ve Hepsiburada gibi platformlar satıcının sipariş sürecini nasıl yönettiğine daha çok odaklanıyor. Şimdi gelin lafı daha fazla uzatmadan pazaryeri mağaza puanına etki eden unsurlar listemize geçelim.

Pazaryeri Satıcı Puanına Etki Eden Unsurlar

Mağaza puanına etki eden unsurları fazlasıyla dikkate almalısınız. Ürünlerinize bakan bir potansiyel müşteriye ancak elde edeceğiniz puan ile güven verebilirsiniz. Düşük puanlı bir işletmeden kimse memnun kalamayacağını düşünerek alışveriş yapmaz.

Ürünü Kargoya Teslim Etme Süresi

Mutlaka hepimiz internetten alışveriş yapmışızdır. Satın aldığımız bir ürünün hemen bize gönderilmesini isteriz. Bu yüzden siparişlerimizin kargoya verilmesini dört gözle bekleriz. E-ticarette müşteriyi bekletmek büyük bir eksi puandır.

Bu yüzden aldığınız siparişleri söz verdiğiniz tarihlerde kargoya teslim ettiğiniz zaman bu maddeden artı puan kazanırsınız. Eğer söylediğiniz gibi hareket edemezseniz müşterinizin sizden ikinci sefer alışveriş yapmasını beklemeyin.

Ürünü zamanında kargoya teslim edebilmenizin en önemli noktası stok planınızı doğru yapmanız. Elinizde olmayan ürünü stokta gösterirseniz ve bu şekilde sipariş alırsanız ürünü zamanında kargoya teslim edemeyecek ve hem müşteriyi memnun edemeyecek hem de mağaza puanınızı düşürmüş olacaksınız.

Bir de nokta da paketleme sürecini güzel yönetmeniz. Ürünlerinizi sipariş geldiği zaman hızlı ve pratik bir şekilde paketlenecek şekilde saklamanız işinizi çok kolaylaştıracaktır.

 Siparişin Müşteriye Teslim Süresi

Siparişi kargoya doğru zamanda teslim ettiğiniz zaman tüm işi üstünüzden atmış olmuyorsunuz. Ürünü kargoya verdikten sonra da teslimat sürecini sıkı takip etmelisiniz. Siparişi müşteriye hızlı bir şekilde ulaştırabilmeniz için iyi bir kargo şirketi ile anlaşmalısınız.

Müşterinizi takip numarası ile bilgilendirip siparişin teslimat takibini yapmalı ve bunu da pazaryerine bildirmelisiniz. Aslında bu noktada mağaza puanının sağlığı için yapabileceğiniz tek şey iyi bir kargo firmasıyla anlaşmak. Ancak bir kargo firması ne kadar da iyi olsa bazı aksilikler yaşanabiliyor. İşte tam da bu sırada sizin konuya ne kadar hakim olduğunuz ve çözüm odaklı olan bakış açınız büyük önem kazanıyor.

Ürün İade – İptal Oranları ve Onay Süreçleri

Ürününüzü sattıktan ve teslimatını sağladıktan sonra da işinizi bitmiyor. Kaliteli bir satıcı olmanın en önemli aşamalarından bir tanesi satış sonrası hizmettir. Müşterinizin herhangi bir sorununa hızlı bir şekilde geri dönüş yapmalı ve onun mağdur olmasını engellemelisiniz. Ürününüzü hatalı gönderebilirsiniz ya da teslimat sürecinde paket zarar görmüş olabilir.

Bunun gibi pek çok durumda müşteriniz ile iletişime gidip onun memnuniyetini kazanmak zorundasınız. Eğer müşteriniz iade ya da değişim talebinde bulunursa bu işlemi geciktirmemelisiniz. Çünkü pazaryerlerinde bu gibi durumlara fazlasıyla önem verilir. Siz müşterinizi memnun edemediğiniz zaman müşteriniz hem sizden hem de bulunduğunuz pazaryerinden şikayetçi olacaktır.

Bu sebeple pazaryerleri satıcılara belli başlı kurallar getirmekte. Bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz ürün iade ve iptallerinin onay süreçleri. Bu süreçleri doğru bir şekilde yönettiğiniz zaman mağaza puanınız yükselecektir.

Doğru Paketleme

Siparişlerinizi müşterinize sağlam bir paket ile göndermelisiniz. Ürünlerinizi kargoda kırılmayacak şekilde paketlerseniz herhangi bir kırılma ya da benzeri sorunla karşılaşmazsınız.

Bu durum aynı zamanda müşterinizin paketi açarken işinizi güzel yaptığınıza dair güven duymasını da sağlar. Ayrıca paketlerin içine koyacağınız küçük hediyelerle de müşterinizi memnun ederek akıllarında kalmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Bu tarz küçük hediyeler insanları ikinci bir siparişte aynı markaya yönlendirebiliyor. Bu tarz durumlar hem müşterinizi memnun etmenizi, marka bilinirliğinizi artırmanızı bunlara bağlı olarak da mağaza puanınızı yükseltmenizi sağlayacaktır.

Baktığımız zaman pazaryerlerindeki mağaza puanının önemini bir kez daha görüyoruz. Bu puanın düşmesiyle birlikte markaya ve satıcıya ne tür zararlar geleceğini de görmüş olduk.

Eğer siparişlerinizi zamanında  göndermezseniz, satışınızı herhangi bir sebepten iptal ederseniz, teslimatlarınızı geciktirirseniz, iadelere ya da değişimlere geç dönüş yaparsanız ve satışı yapılan üründen farklı bir ürün gönderirseniz alacağınız şikayetler nedeniyle mağaza puanınız düşecektir. Bu da satışlarınızı tahmin bile edemeyeceğiniz seviyede etkileyecektir.

Kötü mağaza puanına hiçbir müşteri güvenmez. Bu yüzden ürünlerinizi özenle paketlemeli ve sipariş takibini yapmalısınız.

Mağaza Puanınız Çok Fazla Düşerse Ne Olur?

Mağaza puanınız sizin güvenliğinizdir. Bu puanı ne kadar yüksek tutarsanız müşterilerinize o kadar güvenilir görünürsünüz. Puanı düşük bir satıcıdan kimse alışveriş yapmak istemez. Bu da elbette cirolarınızı büyük oranda etkileyecektir.

Ancak etkileneceğiniz tek nokta bu olmayacaktır. Pek çok pazaryeri mağaza puanı düşük satıcıları platformlarında tutmak istemez. Yani mağaza puanınız düştükçe ya ceza yersiniz ya da uyarı alırsınız. Bu durum devam ederse pazaryeri sizinle daha fazla çalışmak istemeyecektir. Yani dükkanınız kapanacaktır.

Bu yüzden mağaza puanınızı olabildiğince yüksek tutmalı ve müşterilerinizi memnun etmelisiniz. Unutmayın müşterinizi ne kadar memnun ederseniz başarıya ulaşmanız da o kadar kolay ve güçlü olur.

Mağaza Puanı Parayla Yükselir Mi?

Hiçbir pazaryeri para karşılığında mağaza puanı yükseltme işlemi yapmıyor. Fakat bazı satıcıların etik ve doğru olmayan yollarla kendi puanlarını yükselttiği de hepimizin bildiği bir gerçek.

Satıcılar, kendi ürünlerini kendi hesaplarından satın alıyor ya da tanıdık birisine satın aldırıyor, sonrasında da ürüne olumlu yorum girerek puanın yükselmesini sağlıyor. Ancak bu uzun vadede yeterli bir çözüm olmuyor.

Çünkü siz yoğun olarak olumsuz yorum alıyorsanız kendi kendinizi puanlayarak bu durumu düzeltmeniz epey zor olacaktır. Bunun yerine işinize odaklanmanız ve bir şeyleri doğru yaparak müşterilerinizi memnun etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Düşük Mağaza Puanına Nasıl Cezalar Geliyor?

Eğer mağaza puanınız günden güne düşüyorsa müşterilerinizi memnun edemiyorsunuz demektir. Yani ya siparişi kargoya geç veriyorsunuzdur ya müşteriye yanlış ürün gönderiyorsunuzdur ya iade işlemlerini geç yapıyorsunuzdur ya da siparişleri özensiz paketliyorsunuzdur.

Bu gibi durumlarda mağaza puanının düşmesinin yanı sıra bazı cezalar yiyebiliyorsunuz. Çünkü sizler aslında hem kendi marka memnuniyetinizi hem de bulunduğunuz pazaryeri platformunun marka memnuniyetini hiçe saymış oluyorsunuz.

Bu gibi durumların artmasıyla pazaryerleri satıcılara bazı para cezaları ve çeşitli kısıtlamalar verebiliyor. Bu cezalara yakalandığınız zaman durumu kurtarmak ve tekrar eskisi gibi başarılı bir satıcı olmak çok uzun vadede gerçekleşebiliyor. Bu yüzden müşterilerinizi olabildiğince memnun etmeli ve gerekirse kendinizden fedakarlık edip siparişlerinizi olumlu yorumlara çevirmelisiniz. Aksi takdirde hiç de istemeyeceğiniz sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sizin için önerdiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir