Kapıda Ödeme Uygulaması (Avantajları ve Dezavantajları)

Kapıda ödeme uygulaması, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapılırken ödeme seçeneğinde firmanın sunduğu bir seçenektir. Bu uygulama en az kartla, bilgilerini sisteme girerek ödeyen kişiler kadar çok kullanılan bir uygulamadır. Havale ile ödeme de bir seçenektir.

Ancak uğraştırıcı ya da vakit alan bir seçenek olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir.  Kapıda ödeme uygulamasını tercih eden kişiler genellikle sisteme bilgilerini girmek istemedikleri için tercih ederler. Yani sistemle yaşanan bir güvenlik problemi diyebiliriz. Aynı kişiler kapıda kartla ödeme seçeneğini de tercih edebiliyorlar. Tabi ki ekstra böyle bir uygulamanın da olması müşteri sayılarının artmasını sağlamıştır.

Kapıda Ödeme Nedir?

Kapıda ödeme uygulaması bir diğer deyişle e-ticaret sitelerinden alınan ürünün ücretini kullanıcıdan kargo firmasının aldığı uygulamadır. Aynı zamanda bu uygulamayı tercih edenler ürünün gelmeyeceğini düşündüklerinden de seçebiliyorlar.

Böylelikle kolayca iade etme hakkına da sahip oluyorlar. Kapıda ödeme, tüketicinin aldığı ürünün ücretini kendisine ulaştığında ödediği bir sistemdir. Bu yöntemi seçmesinin belirli nedenleri olmasıyla birlikte nakit ya da kartla ödeme tercihi tüketiciye kalmıştır. Kullanıcı kendisine uygun seçeneği seçerek ürününü teslim alır.

Kapıda Ödeme Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Kapıda ödeme sisteminin genel olarak avantajı tüketici tarafındadır. Ürünün doğru geldiğinden emin olmak, kolay iade yapabilmek, kart bilgilerini paylaşmamak ya da banka hesabı olmadığı durumda ödeme yapabilmek gibi avantajları vardır. Tüketiciler gelen ürünü kontrol edip, doğru ürünün gelip gelmediğinden emin olurlar. Yanlış ürün gelmesi, ürünün kusurlu olması ya da tüketicinin beğenmemesi gibi durumlarda tüketici ürünü kolaylıkla hiç ödeme yapmadan iade edebilir.

Aslında ne kadar internetten alışveriş oldukça güvenli desek de bazı tüketiciler bu uygulamayı tercih ediyorlar. Satıcılar için de belirli avantajlar var elbette. Satıcıların en büyük avantajları güvenlik endişesi yaşayan tüketicilerine kapıda ödeme uygulama sistemini tercih etme hakkı vererek müşteri kazanmaları. Çünkü dediğimiz gibi kart bilgileriyle ödeme yapan kişi sayısı kadar kapıda ödeme sistemini kullanan kişiler de var. Bu nedenle bu seçeneği sunmak müşterileri sayısını da oldukça arttırıyor.

Kapıda Ödeme Yönteminin Dezavantajları Nelerdir?

Burada dezavantaj çoğunlukla satıcı tarafındadır. Evet, çok sayıda müşteri kazanabilir. Ancak bir o kadar da yoktan maliyetlere neden olabilir. Bu durum genellikle ürünlerin iptal edilmesiyle yaşanır. Siparişten vazgeçilmesi, siparişi veren kişinin reşit olmaması, yanlış adres ve iletişim bilgileri nedeniyle siparişin tüketiciye ulaşamaması, teslimat sırasında tüketicinin siparişin ücretini ödememesi, siparişi tüketici dışında bir kişiye teslim edildikten sonra tüketicinin siparişten haberi olmamasıyla kargoyu reddetmesi ve siparişin tüketicinin beklediği gibi gelmemesi gibi durumlarda iptaller gerçekleşebiliyor. Bu sorunlar ve daha fazlası çok sık yaşanmaktadır.

Ve özellikle satıcı firma için büyük bir dezavantajdır. Elbette alıcılar için de dezavantajlar mümkün. Bu dezavantajların en başında ekstra ücret geliyor. Tüketiciler bir ürünü kapıda ödeme ile sipariş ettiklerinde sipariş ve kargo tutarlarına ek bir ücret daha ödemek zorunda kalıyorlar. Bu durumda tüketiciler ürün ücreti, kargo ücreti ve bir de tahsilat ücreti ödemek zorunda kalıyorlar. Peki, kargo şirketi tüketiciyi verilen adreste bulamazsa ne oluyor?

Böyle bir durumda kargo şirketi siparişi şubeye götürür ve sipariş 3 gün şubede bekler. Bu zaman içinde tüketiciye verdiği iletişim adresleri aracılığıyla bilgi ilettirilir. Ve o 3 gün tüketicinin şubeye gelip siparişi alması beklenir. Eğer tüketici gelip siparişini almazsa sipariş iptal edilir ve firmaya geri gönderilir. Bu durumda tüketici eğer ürünü isterse tekrardan sipariş vermesi gerekir.

Ürünler Hangi Kargo Firmasıyla Teslim Edilir?

Kapıda ödeme sisteminde sorumluluk kargo şirketlerindedir. Ürünü sağlam teslim etmek, ücreti almak ve iade alınacaksa iadeyi gerçekleştirmek gibi yükümlülükleri vardır. Hangi kargo firmasıyla teslim edileceği de firmaya bağlıdır. E-ticaret firmaları belirli kargo şirketi ya da şirketleriyle anlaşır.

Tüketici de siparişini verirken istediği kargo firmasını seçebilir. Dediğimiz gibi bu uygulamadı yük aslında kargo firmasındadır ve herha1ngi bir sorunda da kargo firması sorumlu tutulur.

Ücretlendirme Nasıl Olur?

Kapıda ödeme ücretleri iki şekilde ilerler. Birincisi tüm siparişlerde belirli kapıda ödeme tutarı eklenir. İkincisi ise siparişin ebatına ve kilosuna bağlantılı bir ödeme tutarı eklenir. E-ticaret firmaları ise genellikle birinci yöntemi uygularlar. Ancak tabi ki ikinci yöntemi uygulayanlar da mevcut.

Ürünlerin Teslim Edilme Süreleri Ne Kadardır?

Kapıda ödeme ücretlerinden sonra en çok merak edilen ve kargo elimize ulaşana kadar da sıkı takip ettiğimiz ikinci aşama kargo teslim aşamasıdır. Kargo firmasına, alınan ürüne, ürünü aldığımız e-ticaret firmasına kadar bu süre değişkenlik gösterebilir.

Belki oturduğumuz semte ve şehre göre bile değişebilir. Ancak tüm ödeme sistemlerinde ürün teslim tarihi aynı sürededir. Kapıda ödeme uygulaması seçilse de ürün geleceği süreden daha kısa ya da daha uzun sürede teslim edilmez.

Ürün Teslim Edilirken Verilen Adreste Olunmadığı Durumlarda Ne Yapılır?

Kurye, siparişi getirdiğinde verilen adreste siparişi alabilecek birini bulamaz ise genellikle kargoyu en yakın şubeye götürülür. Kurye bu sırada alıcıya haber vermek amacıyla siparişini en yakın şubeden gelip alabileceğini söylediği bir not bırakır.

Bu sefer de alıcı ürünü şubeden teslim alırken, ürünün ücretini de şubede öder. Eğer alıcı gelip kargosunu almazsa 3 gün sonra kargo firmaya iade edilir. Bir de verilen adrese gelmeden önce alıcının iletişim numarasından arayıp haber veren, verilen adreste siparişi alabilecek birini bulamadığında da alıcıyı arayıp durumu bildiren kargo firmaları ve bu kargo firmasının kuryeleri de mevcut.

İkamet Edilen Şehirde Sitenin Anlaştığı Kargo Şirketi Yoksa Ne Yapılır?

Eskiye göre daha az yaşanan bir durum olsa da hala kargo şubelerinin olmadığı yerler mevcut. Daha önceden de böyle durumlarda sipariş verilen adrese teslim edildi hala da teslim edilemeye devam ediliyor.

Peki, bu nasıl oluyor? Bu durumlar da siparişlerin getirildiği mobil bölgeler bulunuyor. Belirli günlerde de siparişler bu mobil bölgelerden teslimat yapılıyor.

Yurtdışı Teslimatları Nasıl Olur?

Yurt dışı siparişlerinde normalden biraz daha madde ekleniyor. Belirli kanunları bilmeniz ve bunun sorumluluğu almanız gerekiyor. Mesela alacağınız ürünün kanunen bir sakıncası yoksa işlem devam ediyor.

Yurt dışı olması nedeniyle gümrük vergisi ekleniyor ve tahmin edersiniz ki kargo ücreti de bir miktar artıyor. Bir de iade durumu var. İade koşulları daha kısıtlı hatta bazı firmalar ve ürünler için de iade gerçekleşmemesi gibi durumlarda olabiliyor.

Sonuç

Kapıda ödeme uygulamasının birçok aşaması birçok sorumlu kişileri ve birçok avantaj ve dezavantajları var. Bu uygulamada genellikle avantaj alıcıda dezavantaj satıcıda olsa da amaç müşteriyi memnun etmek ve firma adına daha fazla müşteri kazanmaktır.

Sonuçta bu uygulama ödeme noktasında çeşitli güven sorunları yaşayan ve banka hesapları olmayan insanlar için üretildi. Ancak bu uygulamanın bir firmada olup olmaması o firmaya bağlı. Ve genellikle kırılmayacak ve yüksek kar marjına sahip ürünler değil ise, kapıda ödeme uygulamasını tercih etmemeleri gerekir. Bu yüzden de tüm karar firmaya kalıyor.

Sizin için önerdiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir