İnternetten Para Kazanmanın Yolları (2021 Güncel)

Teknolojinin ve dijital dünyanın her geçen gün daha da gelişmesi ve insanlara sunduğu fırsatların artması, sizleri internetten para kazanmanın yollarını araştırmaya itmiş olabilir.

Eğer tam da bu amaç için buradaysanız bu blog yazısını okumaya devam edin.

İnternetten Para Kazanmanın Yolları

İnternetten para kazanmak pek çok kişi için saçmalık gibi dursa da bugün yüz binlerce insan ya bir e-ticaret sitesi ile ya da blog sitesi ile yüklü miktarda paralar kazanabiliyor. Artık ülke ekonomileri geleneksel ticaret yollarının yanı sıra dijital dünyadaki şirketlerin elde ettiği gelirler ile güç buluyor. Hepimizin yakından bildiği Amazon, bugün dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olarak nitelendiriliyor.

Yine Facebook, dünyanın en büyük sosyal ağı olarak nitelendiriliyor. Zamanında küçük adımlar ile başlayan bu iki serüven, şu an dünyanın en güçlü adımlarına dönüşmüş durumda. Eğer siz de küçük adımlar ile sabırlı bir şekilde ilerleyip güzel bir gelecek kurmak istiyorsanız bu blog yazısındaki internetten para kazanma yollarını dikkatle okumalısınız. Şimdi geçelim internetten nasıl para kazanılacağına.

Öncelikle, internetten para kazanmanın yolları derken size kolay yoldan para kazanmak gibi bir terimi ifade etmek istemiyoruz. İnternetten para kazanmak yoğun bir şekilde sabır, enerji ve motivasyon ister. Kolay yoldan kazanılan hiçbir para kalıcı olmaz. Fakat internet üzerinde kuracağınız kendi markanız size bir ömür yetebilecek paralar kazandırabilir. Blog sitesi ile başlayalım.

1. Güzel Bir Blog Sitesi Kurabilirsiniz

İnternetten para kazanmak denildiği zaman akla ilk gelen seçeneklerden bir tanesi blog sitesi kurmaktır. Eğer araştırmayı, bir şeyler anlatmayı ya da yazmayı seviyorsanız, herhangi bir konuda uzmanlığınız ya da hobiniz varsa bir blog sitesi size çok şey kazandırabilir. Google, bir internet sitesinde insanlara yararlı bilgiler veren siteleri destekliyor.

Hepimizin de bildiği gibi Google, dünyanın en büyük arama motoru olarak kabul ediliyor. Herhangi bir bilgiye ihtiyaç duyduğumuz zaman bakacağımız ilk yer Google oluyor. Eğer siz de insanların merak edeceği, araştırma yapacağı konularda başlıklar yazarak Google’ı doldurursanız internet sitenize gelen ziyaretçi kadar da Google size para öder. Sitenizde gösterdiğiniz reklamlar ve bu sayede dönen ticaret size para olarak geri döner. Ancak bir blog sitesi açarken şunları asla unutmamalısınız:

1. Sağlık, finans, insan ilişkileri, hobiler veya kişisel gelişim gibi ölümsüz bir tema seçin;

2. Herhangi bir konuda her zaman en iyi kaynağı oluşturmaya odaklanın;

3. SEO eğitimi alın ve sitenizi arama motorlarında yukarılara taşıyın;

4. Popüler bloggerlar ve influencerlar ile etkileşime geçin.

Bu sayede içeriklerinizi kaliteli bir şekilde hazırlayabilir ve ziyaretçilerinize sunabilirsiniz. İçeriklerinizin kalitesine ne kadar önem verirseniz internet sitenizin de yükselme ihtimali o kadar artar.

2. Bir Affiliate Web Sitesi Oluşturun

Öncelikle affiliate mantığını anlatmamız gerekiyor. Affiliate, bir internet sitesi kurup çeşitli ürünlerin incelemelerini yapmak ve paylaşmak, sonrasında ise insanlar bu incelemelerden satışa yönlendirmektir.

Eğer potansiyel müşteriler sizin incelemelerinizden müşteriye dönüşürse ürünün gelirinden komisyon alırsınız. Bu da ne kadar çok ürün incelemesi yaparsanız para kazanma ihtimalinizi o kadar çok artırır. Bu yöntem size çok para kazandırmıyor gibi görünebilir ancak sadece affiliate mantığı ile çalışan milyon dolarlık internet sitelerinin olduğunu bilmeniz gerek.

Ürünlerin incelemelerini yaparken son derece ayrıntılı ve doğru hareket etmelisiniz. Affiliate web siteleri Türkiye’de henüz çok yaygın değil. Bu yüzden bir affiliate sitesi açarak hiç ummadığınız gelirler elde edebilirsiniz.

3. Bir E-Ticaret Sitesi Açın

İnternetten para kazanma denildiği zaman akla hemen bir e-ticaret sitesi kurmak ve ürün satışları yapmak gelir. En çok tercih edilen yollardan bir tanesi de budur. Çünkü insanlar internetten ürün satmaya çok daha sıcak ve somut yaklaşmaktadır. Fakat ne yazık ki önce bir siteyi sonra ürünü hazır etmek ve bu ürünün ve markanın pazarlamasını yapmak tahmin edildiği kadar basit değil.

Bu yüzden hem maliyeti minimuma indirmek hem de gereksiz harcama yapmamak adına e-ticaret sitesi kurarken ve reklamlar verirken son derece mantıklı ve bilgili hareket etmelisiniz. Bu madde hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak E-ticaret paketleri ile ilgili blog yazımıza gidebilirsiniz. Şimdi gelin internetten para kazanma konusunun e-ticaret maddesine daha yakından bakalım. Aşama aşama ilerleyelim.

· Ürün Araştırması Yapın

ücretsiz ürün araştırma

İnternetten para kazanmak için bir e-ticaret sitesi kurmayı tercih ettiyseniz internet sitenizi kurmadan önce ürün araştırması yapmalısınız. Ürününüzü istatistiklere göre araştırmalı asla kendi kişisel düşüncelerinize göre hareket etmemelisiniz.

Pazaryerinde en çok satış yapan kategorileri ve ürünleri incelemeli, yurtdışındaki trend ürünleri de göz önünde bulundurmalısınız. Doğru pazar için doğru ürünü bulduktan sonra sıra domain satın alıp sitenizi kurmaya geliyor.

· Domain Alıp Sitenizi Kurun

Ürününüzü bulduktan sonra aklınızdaki konsept ya da ürün ile alakalı bir domain satın aldıktan sonra sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz. Siteniz ürününüzün tasarımıyla son derece alakalı olmalıdır.

Uyumsuz bir ürün-site ilişkisi kurarsanız bu size marka bilinirliği açısından kötü bir sonuç olarak dönecektir. Kimse düzgün bir şekilde kurulmamış siteyi hatırlamaz. Sitenizi kurduktan sonra reklam stratejilerinizi denemeye başlayabilirsiniz.

· Reklamlar Verin

İnternet sitenizi kurduktan sonra reklamlar vermeye başlayabilirsiniz. Dijital pazarlama, e-ticaret için olmazsa olmazlardandır. İsterseniz kusursuz bir internet sitesi kurun pazarlamanızı doğru bir şekilde yapamazsanız başarılı bir sonuca varamazsınız.

4. Dropshipping Yapın

Dropshipping, yine internetten para kazanmak isteyenlerin sıklıkla denediği e-ticaret yöntemlerinden bir tanesidir. Aslında e-ticarete girmek isteyenlerinde ilk denediği yöntemlerden bir tanesidir. Çünkü dropshipping giriş maliyeti epey düşük bir e-ticaret sistemidir.

Elinizde olmayan ürünleri önce satar sonra satın alarak müşteriye kargolarsınız. Bunun için isterseniz bir üretici ile sipariş başına anlaşır isterseniz de internette halihazırda perakende satılan ürünlerin üstüne karınıza koyarak satışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak “Türkiye’de Dropshipping Nasıl Yapılır?” yazımıza ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de dropshipping yapmak yurtdışına kıyasla çok daha zordur. Çünkü üretici çok az olduğu için istediğiniz ürünü satmaya pek fırsatınız olmayabiliyor. Bu yüzden Türkiye’deki bazı e-ticaret girişimcileri direkt olarak yurtdışında satışlar yapmaya çalışıyor. Aliexpress gibi pazaryerlerinden ürünlerini çeken girişimciler Avrupa ülkelerine ya da Amerika’ya buradan satışlar yapıyor.

Türkiye’de dropshipping yapmak her ne kadar ilk başta kolay gibi görünse de size sunduğu güzel başlangıç fırsatlarının yanında epey zorluk yaşatacaktır. Bu sebeple konuyu iyice araştırıp ondan sonra kontrollü bir şekilde bu işe girmenizi öneriyoruz.

5. Web Hosting Reseller

Web Hosting Reseller, internetten para kazanma yollarından bir tanesidir. Hosting reseller hizmeti ile basit bir şekilde sunucu oluşturabilir ve markanızı bunun üzerinden oluşturabilirsiniz. Bu sayede gücünü cPanel gibi güçlü sistemlerden alan web hosting hesapları ortaya çıkartabilirsiniz. Disk alanı, bant genişliği gibi özel kaynak limitleri belirleyebilirsiniz. cPanel, bir hosting hesabı için sık kullanılan sistemlerden bir tanesi olduğu için kullanıcıları bünyenize çekmeniz çok kolay olacaktır.

Eğer 7/24 destek ekibiniz de olursa insanlara harika hizmetler verebilirsiniz. Bu iş size diğer maddelere kıyasla daha uzak gelebilir ama Türkiye’de bu hizmeti veren firmalar henüz kusursuz çalışmadığı için kaliteli bir sistem ortaya koyabilir ve kalıcı büyük müşteriler yakalayabilirsiniz. Bu da size çok güzel paralar kazandırabilir.

6. Reklam Alanı Satın

Eğer çok fazla trafik alan bir internet siteniz varsa bu trafiği kullanarak güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi bazı internet sitesi reklamları çok can sıkıcı olabiliyor. İçerikleri okumamıza ya da konuyu takip etmemize engel olan reklamlar hem bizi rahatsız ediyor hem de zaten amacına ulaşamıyor.

Ancak siz trafik alan bir internet sitesine sahipseniz içerikleriniz ile ilgili reklamları internet sitenizde göstererek hem reklam geliri elde edebilir hem de reklamdan yolladığınız müşteriler üzerinden komisyon alabilirsiniz. Bu yöntem şu an blog ve forum siteleri tarafından sıkça kullanılmaktadır. İnternetten para kazanma konusunun en sık tercih edilen yöntemlerinden bir tanesi olan reklam alanı satmak, eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız size güzel kaynaklar da sunmaktadır.

Google AdSense muhtemelen bu konuda en sık duyduğunuz sistemlerden birisi. Google AdSense ile bir reklam ağına katılarak kolay bir şekilde onay alabilirsiniz. Onay aldıktan sonra, sitenize reklamlar ekleyebilirsiniz.

Eğer siteniz aylık milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyorsa bu siteden elde edeceğiniz gelir hiç tahmin bile edemeyeceğiniz seviyelerde olabilir. Ayrıca doğru reklam stratejisi kullanırsanız gerçekleşmesine sebep olduğunuz e-ticaret sitesi satışlarından da güzel komisyonlar elde edebilirsiniz.

7. Hizmet Satışı Yapabilirsiniz

Eğer dijital dünyada işe yarar bir beceriniz varsa bu becerinizi paraya çevirebilirsiniz. Hizmet satışı yapmak “İnternetten nasıl para kazanılır?” sorularına en sık yanıt verilen yöntemlerden bir tanesidir. Dijital dünyada satabileceğiniz tek şey fiziksel bir ürün değildir. Dijital hizmetleri de güzel bir şekilde bir e-ticaret sitesi gibi pazarlayabilir ve gelir elde edebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse bir eğitim bloğu açabilir ve internet üzerinden uzmanı olduğunuz konunun derslerini verebilirsiniz. İster Sağlık Koçu olun, ister psikoloji danışmanı olun, isterseniz de meditasyon danışmanı olun. İnternet üzerinden pek çok konuda özel eğitimler verebilir ve bunu bir gelire dönüştürebilirsiniz.

Ya da diyelim ki freelance bir yazar olmak istiyorsunuz. Belli başlı konularda araştırma yapmayı ve bunu kaliteli özgün içeriklere çevirmeyi seviyorsanız harika bir makale yazarı/editör olabilirsiniz. Bildiğiniz gibi internet sitelerinde çeşitli blog yazılarına ihtiyaç duyan pek çok girişimci bulunuyor. Siz de kendinizi geliştirerek ve bu becerinizi doğru bir şekilde doğru insanlara ulaştırarak yazarlık yapabilir ve bundan gelir elde edebilirsiniz.

8. E-Posta Pazarlaması Yapabilirsiniz

Her gün gelen kutunuza onlarca e-posta düştüğünü biliyorsunuz. Bu e-postalar kimi zaman bir arkadaşınızdan kimi zaman da bir markadan geliyor. Daha önce internetten herhangi bir markanın ürününü satın aldıysanız bu marka size siparişiniz sonrasında çeşitli kampanyalar dahilinde e-postalar atmaya devam edecektir. Ancak bazılarına nereden üye olduğunuzu bile bilmiyor olabilirsiniz. İşte siz de bu işi yapabilirsiniz!

Bir e-posta bülteni oluşturarak bu bülten içerisine çeşitli kitlelerden insanları toplayabilirsiniz. TheSkimm gibi milyon dolarlık işletmelerin sadece bu işi yaptığını düşünecek olursak böyle bir iş modelinin ne kadar para kazandırdığını rahatlıkla tahmin edebiliriz. Niş bir pazar için kaliteli bir e-posta bülteni hazırlayabilirseniz bu bülten size söz konusu sektörde ve pazarda çok güzel geri dönüşler sağlayabilir.

Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basit. Gelin bu konuya bir bakalım:

· Hizmet vermek istediğiniz niş bir pazar belirleyin ve bu pazara göre e-posta tarzınızı ayarlayın.

· Bir e-posta pazarlama sağlayıcısı seçin.

· Basit bir açılış sayfası oluşturun ve bu sayfaya trafik almaya çalışın.

· İlgili listeye düzenli olarak eposta göndermeye devam edin.

Bu e-posta bülteniniz ile dikkat etmeniz gereken en önemli nokta güvenilir olmanızdır. Güvenilir olmazsanız kimse size epostasını vermek istemeyecektir. Güvenilir olmazsanız bu işi asla yapamazsınız. Eğer yeteri kadar epostayı bir araya getirdiyseniz sırada bu e-postaları kullanmanız var. Bu epostalardan nasıl para kazanacağınızı bilmiyorsanız size birkaç örnek verebiliriz:

· Dijital ürünlerinizi satabilir;

· Abonelik dersleri teklif edebilir;

· Abonelerinize affiliate teklifler sunabilir;

· Sponsorluk satabilirsiniz.

9. Kripto Para Yatırımı Yapın

İnternetten para kazanmanın bir diğer yolu da kripto paralara yatırım yapmaktır. Eğer borsa, ekonomi, yazılım ve teknoloji alanları ile ilgiliyseniz 2020 yılı içerisindeki Bitcoin ve çeşitli diğer kripto paraların yükselişine tanıklık etmişsinizdir.

Ancak bu fırsatı kaçırmış olsanız bile elbette bu son şansınız değildi. Kripto paralar her geçen ay gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Eğer siz de çok vakit kaybetmeden doğru araştırmalar ile doğru kripto paraya yatırım yaparsanız kısa zaman içerisinde güzel paralar kazanabilirsiniz.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Kripto para borsası yatırım yapılırken çok iyi araştırmalar ile ilerlenmesi gereken bir yerdir. Doğru araştırmalar ve analizler yapmazsanız paranızın tamamını kaybedebilirsiniz. Bu da asla istemeyeceğiniz bir şeydir.

Paranızı yatırmadan önce borsanın işleyiş mantığını ve kripto para şirketini araştırmanızı öneriyoruz. Bu sayede sürecin nasıl geliştiğini ve kripto paraların hangi durumlarda yükselip düştüğünü anlayabilir, bu sayede mantıklı yatırımlar yapabilirsiniz.

Bunların yanı sıra kripto paralar üzerinden para kazanmanın belli aşamaları da vardır. Bunlar örnek olarak:

· Blok zinciri ile programlama ve çalışmayı öğrenip ona göre hareket etmek.

· Kripto para yazarlığı yapmak.

· Kripto para şirketlerinin belli departmanlarında iş edinmek.

10. El Emeği Ürünlerinizi Satabilirsiniz

Eğer harika bir el emeği yeteneğiniz varsa bu ürünleri güzel fiyatlardan satışa çıkartabilirsiniz. İster kendi kurduğunuz e-ticaret sitenizde isterseniz de herhangi bir pazaryerinde bu ürünlerin satışını gerçekleştirebilirsiniz. Marifetli ellerinizi güzel paralara dönüştürerek bunu bir meslek haline getirebilirsiniz.

Eğer bir web sitesi kurmayı bilmiyorsanız pazaryerlerinde dükkan açabilir ve satışlar elde edebilirsiniz. Eğer pazaryerinde satış yapmak istemiyorsanız Instagram hesabı da açabilirsiniz. Kişiye özel el emeği ürünler Instagram’da çok seviliyor. Açacağınız ve güzel paylaşımlar yapacağınız bir sayfa ile geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Bu geniş kitlelerden siparişler alabilirsiniz. Eğer etiketler ve paylaşımlar ile uzun vadeli bir iş ile uğraşmak istemiyorsanız Instagram adresinize reklamlar da verebilirsiniz. Ancak bu noktada ayrıntılı bir araştırma yapmanız gerekmekte. Dijital pazarlamaya girmek istiyorsanız reklam bütçenizi doğru bir şekilde belirlemeli ve harcamalısınız. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz.

El emeği ürünlerinizi satmaya ve kendi reklamlarınızı vermeye karar verdiyseniz. Önce bir Instagram adresi ve e-ticaret sitesi açmanız gerekmekte. Eğer internet sitesi kurmak istemiyorsanız sadece Instagram adresi ile de devam edebilirsiniz. Sonrasında dijital pazarlama alanında kurslar alarak okumalar yapmalısınız.

Bu size nasıl bir dünyaya gireceğiniz konusunda güzel bir fikir verecektir. Kursları alırken Instagram sayfanızda paylaşımlar yapmaya ve hesabınızı doldurmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede zamanla hem gönderileriniz artacak hem de takipçi kazanacaksınız. Tüm bu aşamalardan sonra da yavaş yavaş Facebook Ads üzerinden reklamlar vermeye başlayabilirsiniz. Para kaybettikçe nasıl reklamlar vermeniz gerektiğini daha iyi anlayacak ve zamanla para kazanmaya başlayacaksınız.

İnternetten para kazanmak istiyorsanız yukarıda saydığımız maddelere öncelik verebilirsiniz. Hemen hemen hepsi de uzun vakit alabilir ama kalıcı bir gelir elde etmek istiyorsanız uzun vadeli yatırımlar yapmanız gerekmekte.

Sizin için önerdiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir