İhracat İşlemlerinde E-Fatura Kullanımı

Günümüzde birçok yurtdışı satışını çeşitli global pazaryerlerinde gerçekleştirmek mümkün. Peki bu bu satışları Türkiye’de kayıtlı firmanız üzerinden gerçekleştirirseniz fatura kesmek e-fatura mükellefi olmanız gerektiğini biliyor muydunuz?

Zorunluluğun başladığı 1/7/2017 tarihinden itibaren mal ve yolcu beraberi eşya ihracında, faturalama ve gümrükleme işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yürütebilmesi ve mevzuat hükümleri yönünden herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması için ilgili uygulamaların e-fatura mükelleflerince behemahal kullanılmaya başlanması büyük önem arz etmektedir.

Bilindiği üzere, söz konusu zorunluluğun başlangıcı 1/7/2017 tarihi olmakla birlikte, 1/1/2017 tarihinden itibaren uygulamaya ilişkin sistem, e-fatura mükelleflerinin kullanımına açılmış bulunmaktadır. Uygulamadan, Gelir İdaresi Başkanlığınca ücretsiz olarak mükelleflere sunulan “Portal Yöntemi” kullanılarak da yararlanılabilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığınca “İhracat ve Yolcu Beraberi Eşya Faturalarının e-Fatura Olarak Düzenlenip Gönderilmesine İlişkin Sıkça Sorulan Sorular” başlığı altında bir doküman hazırlanmış ve www.efatura.gov.tr internet adresi üzerinden tüm mükelleflerin erişimine sunulmuştur (http://efatura.gov.tr/dosyalar/IHRACAT_SORULARI_SSS.pdf).

Sizler de Aliexpress, Amazon ve dha birçok platformda yurtdışına satış yapabilirsiniz ve bu satışlarda kullandığınız pazaryeri entegrasyonlarının anlaşmalı olduğu e-fatura entegratörleri ile çalışabilir ya da GİB tarafından sunulan ücretsiz portalı kullanabilirsiniz.

Sizin için önerdiklerimiz

Dropshipping Siteleri

Türkiye’nin Dropshipping Siteleri

E-Ticaret sektöründe tedarikçi firma bulmak belki de bu sektöründe en zor işlerinden bir tanesidir. Doğru ürünü bulsanız bile uygun fiyatlandırma ile doğru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir