Google Ads ve E-ticaret

E-ticaretteki hedef kitlenize ulaşmak için reklamlara herhangi bir miktarda para harcamayı düşünüyorsanız, doğru yere yatırım yapmanız gerekir. Bunun için şu an  en doğru yer Google Ads.

Google Ads, dünyanın en popüler web sitesi haline gelen web sitesinden sadece iki yıl sonra kullanıma sunuldu: Google.com. Reklam platformu Ekim 2000’de Google Adwords olarak sahneye çıktı , ancak 2018’de yeniden markalaşma yapıldıktan sonra Google Ads olarak yeniden adlandırıldı .

Bu günlerde, ücretli ürün  kampanyaların sağlam ve belirli temellere bağlı olarak yapılması, daha fazla tıklama elde etmenin, yeni müşteriler elde etme olasılığının artmasına neden olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu nedenle Google Ads, tüm sektörlerdeki işletmeler arasında giderek daha popüler hale geldi.

Google Ads Nedir ?

Google Ads , siz (reklamveren) bir reklamdaki tıklama başına veya gösterim başına ödeme yaptığınız, tıklama başına ödeme  olarak bilinen bir pazarlama kanalının altına giren ücretli bir reklamcılık platformudur.

Google Ads reklamları, satıcıyı, doğru müşteriye en kolay yoldan ulaştıran performans/maliyet açısından en efektif mecradır. Google Ads reklamları sayesinde internet ortamındaki rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz. Bu sayede e-ticaret vb. sektörlerde sizinle ilgilenen müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Google Ads reklamları, hedef ve sonuç odaklı kampanyalardır. Google üzerinde  satın almaya yönelik arama yapan mevcut hedef kitle bulunmaktadır. Google Ads reklamları da bu hedef kitleye yönelik direkt reklam çalışmaları yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu da Google Ads’in satışa yönelik reklam yapılabilme özelliğini ortaya koymaktadır.

Google Ads’in  en büyük avantajlarından biri düşük maliyet imkanı ile reklam yapabilme olanağı sunmasıdır. Bu da Google üzerinden hem büyük hem de küçük ölçekli tüm firmaların reklam yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Kendi belirleyeceğiniz miktar karşılığında Google üzerinden reklamınızı sizde yayınlayabilirsiniz.

Google Ads reklamları uygun maliyet ile reklam yapılabilme özelliğinin yanı sıra reklam maliyetlerinin kontrol edilebiliyor olması da en büyük avantajlarından biridir. Yapılacak reklam kampanyasında önceden belirlediğiniz bütçe ile kendinize bir üst limit koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra anlık olarak başlattığınız reklam kampanyasını durdurabilir daha sonra tekrar başlatabilirsiniz. Bununla beraber bütçenizi arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Maliyet hesabı konusunda anlık değişiklikler yapılabiliyor olması reklam verenler için artı bir avantaj niteliğindedir.

Google Ads’i Hedef Kitleye Göre Kullanmak

Reklam kampanyalarınızı genel olarak oluşturabileceğiniz gibi belirli ilgi alanları ve daraltılmış özellikler ile de oluşturabilirsiniz. Böylelikle ürünleriniz ile ilgilenen kişilere ulaşabilir ve reklamlarınızı bu kişilere gösterme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu da sizin daha uygun bütçeler ile direkt satışa yönelik hamleler yapmanıza olanak tanır. Reklam konumunu belirleme, Yaş, konum ve dil seçeneklerini belirleme, Gün, saat ve sıklık durumunu belirleme, Reklam görüntülenecek cihazları belirleme gibi özellikler sayesinde reklamlarınızı istediğiniz gibi daraltabilir ve özelleştirebilirsiniz.

Anahtar kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, ücretli aramalar için organik arama kadar önemlidir. Anahtar kelimelerinizin arama hedefiyle mümkün olduğunca eşleşmesi gerekir. Bunun nedeni, Google’ın reklamınızı seçtiğiniz anahtar kelimelere göre arama sorgularıyla eşleştirmesidir. Kampanyanızda oluşturduğunuz her reklam grubu, küçük bir anahtar kelime kümesini hedefler ve Google, reklamınızı bu seçimlere göre görüntüler.

Detaylı olarak Datalara Ulaşım  ve Güncellik Mümkün

Reklam veren firmalar Google Ads hesapları üzerinden oldukça detaylı sonuçları, kolaylıkla raporlayabilmektedirler. Bu bilgiler ışığında, Google Ads reklamlarınızı kaç kişinin fark ettiğini, web sitenizi ziyaret etmek için tıklayanları ve sizi arayanlara ait yüzdeleri görebilme imkanınız vardır.

Google Ads reklamlarınızda istediğiniz zaman ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Reklamınızla ilgili internet dünyasındaki kampanyaları, duyuruları ve yeni arama terimlerini anlık olarak öğrenebilirsiniz. Bu sayede sizde reklam kampanyanızda değişikler yapabilir, yeni anahtar kelimeler deneyebilir, kampanyanızı duraklatabilir ve yeniden başlatabilirsiniz.

Sizin için önerdiklerimiz

E-Ticaret İncemesi Şeyma Subaşı

E-Ticaret İncemelesi Şeyma Subaşı – BabeActivewear

Daha önce internet videolarımızda Selin Ciğerci’nin e-ticaret sektöründe yakaladığı başarıyı konuşmuştuk. Bu blog yazımızda da aynı başarıyı Şeyma Subaşı’nın neden yakalayamadığına değineceğiz.

Trendyol'da Satacak Ürün Bulalım

Trendyol’da Satacak Ürün Bulalım

Bildiğimiz gibi Trendyol son zamanlarda pazaryerleri arasında pazar payı olarak birinciliğe oturmuş durumda. Birçok satıcı siparişlerinin çoğunu Trendyol’dan alıyor. Trendyol’un bunu nasıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir