excel-logo

İşiniz gereği rakamlarla haşır neşir iseniz, ya da özellikle E-Ticaret yapıyorsanız mutlaka Excel kullanmayı bilmeniz gerekir. Bu eğitimde beraber öğreneceğimiz bir kaç basit yöntem ve formül ile saatler alan işlemleri dakikalar hatta saniyeler içerisinde tamamlayabileceksiniz. Bizler için Ücretsiz olarak bu eğitimi hazırlayan Ekrem’e özel teşekkürlerimiz ile..

Gelen talep doğrultusunda videoların sayısını artıracağız, Facebook grubumuzdan ihtiyacınız olan konuları yazabilirsiniz.

DÜŞEYARA söz dizimini oluşturmak için dört ayrı bilgiye ihtiyacınız vardır:

Arama değeri olarak da adlandırılan, aramak istediğiniz değer.

Arama değerinin yer aldığı aralık. DÜŞEYARA işlevinin düzgün çalışması için, arama değeri her zaman aralıktaki ilk sütunda olmalıdır. Örneğin, arama değeriniz C2 hücresindeyse aralığınız C ile başlamalıdır.

Aralıkta, dönüş değerini içeren sütunun numarası. Örneğin, Aralık olarak B2: D11 belirtirseniz, ilk sütun olarak B, ikincisi ikinci olarak

İsteğe bağlı olarak, dönüş değerine yönelik yaklaşık bir eşleşme elde etmek için DOĞRU, tam eşleşme elde etmek için YANLIŞ değerini belirtebilirsiniz. Hiçbir şey belirtmezseniz, varsayılan değer her zaman için DOĞRU veya yaklaşık eşleşme olur.

Yukarıda açıklananları şu şekilde toparlayabiliriz:

= DÜŞEYARA (arama değeri, arama değerini içeren Aralık, dönüş değerini içeren aralıktaki sütun numarası, yaklaşık eşleşme (TRUE) veya tam eşleşme (FALSE)).”

ETOPLA işlevini, belirttiğiniz ölçüte uyan bir aralıkta yer alan değerlerin toplamını almak için kullanırsınız. Örneğin sayıların bulunduğu bir sütunda yalnızca 5’ten büyük olan değerlerin toplamını hesaplamak istediğinizi varsayalım. Şu formülü kullanabilirsiniz: =ETOPLA(B2:B25,”>5″)”

Matematik ve trigonometri işlevlerinden biri olan ÇOKETOPLA işlevi, birden fazla ölçüte uyan tüm bağımsız değişkenlerini toplar. Örneğin, ülkedeki (1) tek bir posta kodunda yer alan ve (2) karları belirli bir dolar değerini aşan satıcı sayısını toplamak için ÇOKETOPLA işlevini kullanırsınız.