E-Ticarette Yapılan Hatalar

ÜRÜN VE FİYAT ANALİZİ

Ürün satışına başlamadan önce rakiplerinizin satışlarını iyi analiz etmeli onların satış grafiklerini yakından takip etmeli, kar-zarar ve maliyet tablonuzu detaylı bir şekilde oluşturmalısınız.

Girişimcilerin belki de yaptığı en büyük hatalardan biri satacağı ürün eğer çok kaliteliyse,  fiyatı yüksek olsa bile rahatlıkla satacaktır diye düşünmeleridir.

Halbuki her zaman kalite-fiyat konusunda bu tür bir doğru orantı geçerli olmamaktadır.

Fiyat odaklı rekabetin yüksek olduğu e-ticaret platformlarında ürün satarken rakiplerinizin fiyatlarını analiz etmelisiniz.

Rakibinize göre daha kaliteli ürün satmalı ve ulaşılabilir fiyatlarda ürün fiyatlandırması yapmanız müşterilerin dikkat çekecektir.

2. ÖNGÖRÜNEMEYEN GİDERLER

Ufak tefek demeden tüm giderleri hesaba katmalı, gelir-gider tablonuzu tüm masraflarınızı baz alarak oluşturmalısınız. Ürünün maliyetleri hesaplanırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay ekstra masrafları da göz önünde bulundurmaktır.

Kargo, paketleme ve faturalama masrafları gibi görünmeyen giderleri ürününüzün satış fiyatı  üzerinden ayarlamanızda veya bu giderleri minimuma indirmenizde yarar var.

3. STOK TAKİBİ

Stoklarınızı sürekli güncel tutmanız hesap sağlığınız açısından oldukça önemli. Özellikle birden fazla online pazar yerinde satış yapıyorsanız stoklarınızı takip etmek zorlaşabilir.

Karışıklık olması durumunda stoğunuzda bitmiş bir ürünü online’da müşterinin satın alması mümkün. Bu gibi aksaklıkları yaşamamak için stoklarını düzenli olarak kontrol etmenizi ve zorlandığınız noktada pazar yeri entagrasyonu kullanmanızı öneririz.

Gün içinde fazla satışın olduğu zamanlarda sürekli kağıt fatura kesmek can sıkıcı olabilmektedir. E-faturaya geçerek bir entegrasyon programıyla çalışmanız fatura konusunda da iş yükünüzü azaltacaktır.

4. SATIŞ SONRASI TAKİP

Ürününüzü tasarlama aşamasında paketleme ve dizaynın, sonrasında izlenecek doğru lansman ve reklam stratejilerinin öneminden önceki yazılarımızda sıkça bahsetmiştik. Ürün maliyetlerinizi arttırmayacak şekilde ama özenli-dikkat çekici bir paketleme yapmanız ürün lansmanı sırasında şansınızı ve dönüşüm oranınızı arttıracaktır.

Mağazanızı ve ürün sayfanızı detaylı ve özenli bir şekilde hazırlamalısınız. Ürün başlığı, fotoğrafları ve açıklamaları satışlarınızı doğrudan etkileyecek unsurlar.

Ürününüzü satışa sunduktan sonraki süreçte de müşteri memnuniyetiniz için detaylı bir şekilde çalışmalısınız.

5. TREND ÜRÜNLERE TAKILIP KALMAMAK

Birçok e-ticaret platformunda zaman zaman trend olmuş astronomik satışlar gerçekleştirmiş ürünler bulunmaktadır. Bir dönem trend olan stres çarkı gibi. Bu gibi ürünlerin ömrü kısa olacaktır.

Eğer kendinize kalıcı bir iş modeli geliştirmek istiyorsanız yapmanız gereken her dönem satabilecek kalıcı bir ürün bulmaktır.

Bunların yanında hızlıca kar edebilmek için trend ürünleri yakalayabilirsiniz. Yeni ürünleri sürekli takip etmeli lakin hata payını en aza indirgemek için kısa dönemde bir anda trend olan ürünlerden uzak durmanızı öneririz.

Sizin için önerdiklerimiz

N11 Mağaza Destek Merkezi

N11’de satış yapıyorsunuz, ürünlerinizle ya da mağazanızla ilgili bir sıkıntı yaşıyorsunuz diyelim. N11’e nasıl ulaşacaksınız? Satıcılar en ufak bir problemle karşılaştıkları an,

E-Fatura Hakkında Merak Edilenler

E-fatura, 2010 yılından itibaren hayatımızda yer alsa son zamanlarda sıkça söz edilen konulardan biri haline geldi. Ancak ilk çıktığı zamanlarda maliyeti fazla

2019 Pazar Yerleri Kargo Anlaşmaları

N11 Kargo Ücretleri N11.com Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, MNG Kargo, PTT Kargo, UPS, Sürat Kargo, DHL Kargo, Fillo Kargo, FedEx Kargo, TNT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir