E-Ticarette Öngörülemeyen Giderler

E-ticarette kazanmak için bazı yatırımlar yapmak gerekiyor. Maddi yatırımlar, işletme giderleri olarak hesaplamaya yansıyor. E-ticaret kapısından girmek için şirket kurma giderleri dışında satışların ilerleyen aşamalarında da farklı gider kalemleri bir bir çıkıyor.

Satışlardan elde ettiğiniz kazancı doğru hesaplayabilmek için gelir-gider hesabı oldukça önemli bir yere sahip. Satıcılar online pazar yerlerinde mağaza açtıktan sonra kalem kalem hesaplanması gerekirken bazen gözden kaçabiliyor.

Eğer siz de e-ticarete yeni başlayan bir satıcıysanız dikkat etmeniz gereken işletme giderleri, e-ticaret girişiminizi büyütürken neleri detaylıca hesap etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Çalışan Giderleri

İlk adımda az çalışanlar yola çıkılan e-ticaret girişimleri, daha sonra iş hacmi büyüdükçe çalışan ekleme ihtiyacını doğuruyor.

İşlerin düzenli bir şekilde yürümesi, müşterilerin taleplerini doğru bir şekilde ve zamanında karşılayabilmek için çoğu zaman sağlam bir ekibin kurulması gerekebiliyor.
Bu durum, şirketler için önemli bir gider kalemi olan personel giderlerini ortaya çıkarıyor.

Gelir-gider hesabı yaparken çalışan giderlerini iyi hesaplamak gerekiyor. Hali hazırda online pazar yerlerinde satış yapan girişimcilere sorduğunuzda bu masraf kaleminin tüm masrafların neredeyse %45’inden fazlasını kapladığını söyleyeceklerdir.


Kargo Giderleri

Büyük ya da küçük farketmeksizin şirketlerin dikkat etmesi gereken bir diğer masraf kalemi ise; Kargo Giderleri.

Bu gider, küçük tutarlar gibi gözükse de gider tablosunda oldukça önemli bir paya sahip.
E-ticarete adım atarken kargo anlaşmalarını yapabilmek için satacağınız ürünlere göre iyi bir hesaplama yapmak gerekiyor.

Bu durum göz ardı edilirse kargo giderinden dolayı ürün satışlarından elde edeceğiniz kar azalmakta hatta zarar etme sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

E-ticaret web sitesi üzerinden satış yapmak istiyorsanız şirketiniz adına kargo firmalarının tekliflerini değerlendirerek kargo anlaşması yapmanız gerekiyor.

Gönderim sürenizi düşürmek için ofisinize yakın ve çalışma şeklini beğendiğiniz kargo firmasında şirketiniz için kurumsal hesap açtırarak kargo kampanyalarından faydalanabilirsiniz.Bu kampanyalar masraflarınızı indirmenize olanak tanıyacaktır.

Hali hazırda ülkemizdeki online pazar yerlerindeki komisyon oranlarını merak ediyorsanız daha önce Ne Satılır Blog’da yayınladığımız diğer yazılara da göz atabilirsiniz;

Türkiye pazar yerleri komisyon oranları 2019
Trendyol komisyon oranları
N11’de Komisyon ve Maliyet Hesaplama

Pazaryeri Komisyon Giderleri

Pazar yerleri, sağladığı avantajlardan yararlanan mağaza sahiplerinden çeşitli ücretlendirme politikasına göre komisyon ücreti alıyor.

Bu ücretlendirmeler, genellikle satışlar üzerinden alınıyor. Satışlardan kesilen bu komisyonlar şirketlere bir gider kalemi olarak yansıyor.

Satış yapmakta olduğunuz online pazar yerine göre komisyon oranı değişiyor.

Komisyon giderleri de kargo giderleri gibi küçük tutarlar gibi olarak görülse de şirketler için önemli bir paya sahip…

Net kazancınızı iyi hesaplayabilmek için satış yaptığınız kategori ve ürüne göre ödemeniz gereken tutarı, ürün satış fiyatınızdan düşmenizden gerekiyor.
Net kar ve komisyon hesaplamak için Ne Satılır uygulamamızdan faydalabilirsiniz.

Bunun yanı sıra sizin için oluşturacağımız Ücretsiz Demo Üyelik ile piyasa ve ürün araştırması da yapabilirsiniz.

Sizin için önerdiklerimiz

TOP 100 ANALİZİ

Selamlar arkadaşlar, Çin’lilerin analizlerinde kullandığı Top 100 yöntemini kullanmanızı ve kendi çalışmalarınıza dahil etmenizi mutlaka öneririm. Bu yazıda Top 100 analiz yöntemini

Müşteri Haklı mı?

Müşteri memnuyeti bir e-ticaret satıcısı için en önemli faktörlerden biridir.E-ticaret mağazalarınızın itibarını arttırmak için bu memnuyeti her zaman en yüksek seviyede tutmalısınız.

Evden e-ticaret yapanlar için vergi muafiyeti

2019 yılının başlarında evden e-ticaret yapanlar için yeni bir devlet desteği yürürlüğe girdi. Desteğin içeriğinde; evlerde imal edilen çarşaf, dantel, havlu, örtü,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir