E-Ticarette Öngörülemeyen Giderler

E-ticarette kazanmak için bazı yatırımlar yapmak gerekiyor. Maddi yatırımlar, işletme giderleri olarak hesaplamaya yansıyor. E-ticaret kapısından girmek için şirket kurma giderleri dışında satışların ilerleyen aşamalarında da farklı gider kalemleri bir bir çıkıyor.

Satışlardan elde ettiğiniz kazancı doğru hesaplayabilmek için gelir-gider hesabı oldukça önemli bir yere sahip. Satıcılar online pazar yerlerinde mağaza açtıktan sonra kalem kalem hesaplanması gerekirken bazen gözden kaçabiliyor.

Eğer siz de e-ticarete yeni başlayan bir satıcıysanız dikkat etmeniz gereken işletme giderleri, e-ticaret girişiminizi büyütürken neleri detaylıca hesap etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Çalışan Giderleri

İlk adımda az çalışanlar yola çıkılan e-ticaret girişimleri, daha sonra iş hacmi büyüdükçe çalışan ekleme ihtiyacını doğuruyor.

İşlerin düzenli bir şekilde yürümesi, müşterilerin taleplerini doğru bir şekilde ve zamanında karşılayabilmek için çoğu zaman sağlam bir ekibin kurulması gerekebiliyor.
Bu durum, şirketler için önemli bir gider kalemi olan personel giderlerini ortaya çıkarıyor.

Gelir-gider hesabı yaparken çalışan giderlerini iyi hesaplamak gerekiyor. Hali hazırda online pazar yerlerinde satış yapan girişimcilere sorduğunuzda bu masraf kaleminin tüm masrafların neredeyse %45’inden fazlasını kapladığını söyleyeceklerdir.


Kargo Giderleri

Büyük ya da küçük farketmeksizin şirketlerin dikkat etmesi gereken bir diğer masraf kalemi ise; Kargo Giderleri.

Bu gider, küçük tutarlar gibi gözükse de gider tablosunda oldukça önemli bir paya sahip.
E-ticarete adım atarken kargo anlaşmalarını yapabilmek için satacağınız ürünlere göre iyi bir hesaplama yapmak gerekiyor.

Bu durum göz ardı edilirse kargo giderinden dolayı ürün satışlarından elde edeceğiniz kar azalmakta hatta zarar etme sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

E-ticaret web sitesi üzerinden satış yapmak istiyorsanız şirketiniz adına kargo firmalarının tekliflerini değerlendirerek kargo anlaşması yapmanız gerekiyor.

Gönderim sürenizi düşürmek için ofisinize yakın ve çalışma şeklini beğendiğiniz kargo firmasında şirketiniz için kurumsal hesap açtırarak kargo kampanyalarından faydalanabilirsiniz.Bu kampanyalar masraflarınızı indirmenize olanak tanıyacaktır.

Hali hazırda ülkemizdeki online pazar yerlerindeki komisyon oranlarını merak ediyorsanız daha önce Ne Satılır Blog’da yayınladığımız diğer yazılara da göz atabilirsiniz;

Türkiye pazar yerleri komisyon oranları 2019
Trendyol komisyon oranları
N11’de Komisyon ve Maliyet Hesaplama

Pazaryeri Komisyon Giderleri

Pazar yerleri, sağladığı avantajlardan yararlanan mağaza sahiplerinden çeşitli ücretlendirme politikasına göre komisyon ücreti alıyor.

Bu ücretlendirmeler, genellikle satışlar üzerinden alınıyor. Satışlardan kesilen bu komisyonlar şirketlere bir gider kalemi olarak yansıyor.

Satış yapmakta olduğunuz online pazar yerine göre komisyon oranı değişiyor.

Komisyon giderleri de kargo giderleri gibi küçük tutarlar gibi olarak görülse de şirketler için önemli bir paya sahip…

Net kazancınızı iyi hesaplayabilmek için satış yaptığınız kategori ve ürüne göre ödemeniz gereken tutarı, ürün satış fiyatınızdan düşmenizden gerekiyor.
Net kar ve komisyon hesaplamak için Ne Satılır uygulamamızdan faydalabilirsiniz.

Bunun yanı sıra sizin için oluşturacağımız Ücretsiz Demo Üyelik ile piyasa ve ürün araştırması da yapabilirsiniz.

Sizin için önerdiklerimiz

Gittigidiyor’da Kapıda Ödeme Var mı?

GittiGidiyor’ da tüm işlemler Sıfır Risk güvencesinde gerçekleşmektedir. Sıfır Risk® Sisteminde kredi kartı, banka kartı veya BKM Express ile yapılan ödemeler önce

Gittigidiyor’da Mağaza Nasıl Açılır?

Sanal pazar yerleri arasında ilk akla gelen ortamlardan biri olan Gittigidiyor, 2001 senesinde kurulup, 2011 senesinde eBay satın aldıktan sonra dünyanın en

Müşteriler Sepeti Neden Terk Ediyor?

Pazar yerlerinde satış yapan girişimcilerin ortak isteği, tabii ki yüksek cirolar elde edebilmek. Bunun için de ürün seçimi, lansman ve satış sonrası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir