E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve e-ticaret sektörüne yeni giren ve girmeye hazırlanan kişilerin dikkat etmesi gereken konular hangileridir?

Bu sorular e-ticaret sitesi kurmayı düşünen herkes tarafından sıkça sorulmaktadır. Henüz hangi ürünü nasıl bir sistem ile satacağını bilemeyen kişiler dışarıdan baktığı zaman bir site kurmak ve o site üzerinden satış elde etmeye çok zor bakabiliyorlar. Ancak bu durum dışarıdan göründüğü kadar zor değildir.

Eticaret sitesi kurmak için gerekenler karşılandığı ve sabırlı olunduğu zaman sipariş almamanız için hiçbir sebep yoktur. Şimdi gelin internetten satış yapabilmeniz için ilerlemeniz gereken adımlara bir göz atalım.

Geride bıraktığımız 5 yılda Türkiye’deki e-ticaret hacmi büyük bir oranda arttı. Bu oran 2020 yılında daha da katlandı. Sebeplerinden birisi de elbette pandemi süreci. Evlerinde kalması gereken koca bir nüfus internetten alışveriş yapmaya ve bir şeyler satmaya odaklandı.

Bu da ülkemizdeki e-ticaret hacmini hem satın alım hem de satış yapma konusunda büyük oranda etkiledi. Haliyle pek çok kişi de internetten bir şeyler satmaya odaklandı. Bu yüzden herkes e-ticaret sitesi kurmak için gerekenler ve ihtiyaç duyulanlar şeklinde konulara odaklandı. Peki bir e-ticaret sitesini kurabilmeniz için hangi aşamaları geçmeniz gerekiyor?

E-Ticaret Sitesi Kurarken Gerekenler Nelerdir?

1- Zaman Ayırmayı Bilmek ve Sabırlı Olmak

Eğer internetten satış yapmak istiyorsanız bunu ciddi bir şekilde düşünmelisiniz. Kimse kolay bir şekilde bu işe girip para kazanamıyor. Ciddi bir şekilde girip sabırlı olmanız gerektiğinin farkında olursanız başarıya ulaşabilirsiniz. Genel olarak pek çok kişi dijitalden satış elde etmeyi basit bir internet sitesi kurarak başarabileceklerini sanıyorlar fakat durum bundan çok daha farklı bir şekilde seyrediyor.

Ziyaretçilerinize kaliteli bir ürün sayfası sunmanız, başarılı ve aktif bir sosyal medya sayfası sunmanız gerekmekte. Bunlar da zaman isteyen şeyler olduğu için sabırlı hareket etmeniz lazım. Eğer bu işe ciddi bir şekilde girmek istiyorsanız hele bir de ekibiniz varsa çok güzel işler yapacaksınız demektir. Eğer bu işe nasıl bir yatırım yapmanız gerektiğinin farkındaysanız direkt ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

2- Vergi Mükellefi Olmak

E-ticarete yeni başlayacak olanlar vergi mükellefi konularına hakim olmalıdır. Büyük bir işe giriyorsanız devlete vergi ödemesi yapmanız gerekmekte. Aksi takdirde ileride büyük cezalar yiyebilirsiniz. Yani büyük paralar kazanmayı hedefliyorsanız işi usulüne göre yapmanız gerekmekte.

Eğer hali hazırda bir şirketiniz varsa e-ticaret için yeniden şirket açmanıza gerek yok. Bir firmanız yok ise, şahıs şirketi kurmak veya adi ortaklık kurmak en maliyetsizi olur. Bu şirketlerin ortalama maliyeti 400 TL ile 1000 TL arasında değişmektir. İsterseniz limited şirket ya da anonim şirket de kurabilirsiniz ancak bunun maliyeti şahıs şirketine ve adi ortaklığa göre çok daha maliyetli olacaktır.

E-ticaret sektörüne girmek istiyorsanız bir şirket sahibi olmanız ve vergi levhanızı aktif hale getirmelisiniz. Bunları yapmadığınız takdirde sitenize ödeme sisteminizi kuramaz ve sipariş alamazsınız.

Bir şekilde ödeme sistemini kursanız bile yüksek satışlara ulaştığınız zaman maliye tarafından takip edilecek ve belki de kötü sonuçlarla karşı karşıya kalacaksınız. E-ticaret sektöründe bu konulara dikkat etmek gerekiyor. Şimdi gelelim bütçe ayarına.

3- Harcamalar için Bütçe Ayarlamak

E-ticarete girerken dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de bütçe planlamasıdır. Paranızı doğru bir şekilde kullanmazsanız yapacağınız reklam çalışmaları, yatırımlar ve diğer harcamalar plansız olacağı için hiç beklemediğiniz bir sonuç ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu yüzden bütçe planlamanızı doğru bir şekilde yapmalı ve bu plana sadık hareket etmelisiniz.

Bütçenizi belirlerken firma kurulum maliyetlerini, ürün maliyetlerini ve diğer tüm harcamalarınızı ayrıntılı bir şekilde raporlamalısınız. Bu raporlamayı yanlış yaptığınız takdirde bütçeniz yanlış bir şekilde harcanacak ve belki de çok önemli bir noktada ulaşabileceğiniz sonucu kaçıracaksınız.

E-ticaret sitenizin büyüme stratejisine bağlı olarak bütçe planınızı kontrollü bir şekilde değiştirebilirsiniz.

4- Profesyonel Bir Site

E-ticaret sektörüne girmeye hazırlanıyorsanız ihtiyacınız olan bir diğer konu da kaliteli bir alışveriş sitesidir. İnternet siteniz olmadan da çeşitli sosyal medya platformlarından ya da pazaryerlerinden siparişler alabilirsiniz ama bir internet sitesine sahip olmanız sizi pek çok konuda daha avantajlı yapar. İhtiyaçlarınızı güzelce belirlemeli, sitenizi nasıl kuracağınıza karar vermeli ve ödeme sisteminizi hazır etmelisiniz.

Ödeme sisteminizin siparişlerinizden ne kadar komisyon ve işlem ücreti keseceğine de dikkat etmelisiniz. İnternet sitenizi isterseniz bir e-ticaret paketi ile kurabilir isterseniz de çeşitli platformlardan kendiniz oluşturabilirsiniz. WordPress ve Shopify en çok kullanılan e-ticaret platformlarıdır. İnternet sitenizi bu iki platformdan kolay bir şekilde kurabilir ve ürünlerinizi satışa hazır hale getirebilirsiniz. Şimdi gelelim bir e-ticaret sitesi için ihtiyaç duyulan başka bir konuya.

5- Pazarlamaya Odaklanın

İnternetten satış yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan bir başka konu da hiç şüphesiz pazarlamadır. Çeşitli sosyal medya platformları üzerinden takipçi kazanarak satışlar elde etmeyi düşünmek hızlı bir şekilde gelir elde etmek istiyorsanız size istediğiniz sonucu vermeyebilir.

Bu yüzden hem Google hem de Facebook ile Instagram üzerinden reklamlar vermeli ve hem marka bilinirliğinizi artırmalı hem de internet sitenize trafik çekmelisiniz. Reklamlar olmadan ürünlerinizi büyük kitlelerin karşısına çıkartmanız epey zor olacaktır. Bu yüzden güzel bir reklam stratejisi geliştirmeniz ve bu strateji ile satışlar elde etmeye çalışmanız önemli sonuçlar doğurabilir.

Temel olarak bir e-ticaret sitesinin kurulumunda pek çok şeye ihtiyaç duyuluyor. Eğer bu sektörde yeni bir girişimciyseniz listeyi sizin için biraz daha uzatabiliriz. Ürün fotoğrafları konusu ile yazımıza devam edelim.

Ürün Fotoğrafları Nasıl Olmalı?

E-ticaret sitesinin en önemli unsurlarından bir tanesi de ürün fotoğraflarıdır. Ürünlerinizi doğru ve ayrıntılı bir şekilde ziyaretçinize sunamadığınız zaman potansiyel müşteriler yakalamanız zorlaşacaktır. İnsanlar satın almak isteyecekleri ürünün her ayrıntısına ulaşmak isterler.

Siz bu tatminkarlığı insanlara sunamazsanız sipariş kaçırmanız muhtemeldir. Bu yüzden ürünlerinizi güzel bir şekilde fotoğraflamanız ve ürün açıklamasını da güzel bir şekilde doldurmalısınız. Bu şekilde yapacağınız çalışma insanların ürünlerinizi daha ayrıntılı tanımasını sağlayacaktır. Bu da çok daha kolay sipariş alabileceğiniz anlamına geliyor.

Sipariş Paketleme

E-ticaret sektörüne yeni giren girişimcilerin pek dikkat etmediği konulardan bir tanesi de siparişlerin paketlenme sürecidir. Siparişlerinizi özenli bir şekilde paketlemezseniz bu müşteri memnuniyeti ve marka bilinirliği konusunda eksik puan alacağınız anlamına geliyor. Müşterileriniz kendilerine gönderilen ürünün güzel bir şekilde dikkatlice paketlenmesini ister.

Üstünkörü bir kutuya atılmış ve kargolanmış özensiz paketler müşterinin sizi kötü bir marka olarak tanımasına sebep olur. Bu da aynı müşterinin sizden ikinci siparişi vermeyeceği anlamına gelebilir. Eğer ürünlerinizi güzel bir şekilde paketler ve bu konuda müşterilerinizden tam not alırsanız siparişlerinize verdiğiniz önem müşterilerinizin arkadaşları tarafından da bilinir. Bu da hem marka bilinirliğini artırır hem de küçük çaplı viral bir reklama evrilir.

E- ticaret sektöründe dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır. Bizler bu blog yazımızda yeni girişimcilerin dikkat etmesi ve atlamaması gereken durumlara değinmek istedik. Başarılı bir yol izlemek istiyorsanız işinizi ciddiye almalı ve sabırlı olmalısınız.

Sizin için önerdiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir