E-Ticaret Paketleri Nelerdir? Avantajları ve Dezavantajları

E-ticaret, şimdilerde hemen her gencin meraklı bir şekilde girmek istediği ancak dışarıdan göründüğü kadar kolay bir sistemle karşılaşmadığı bir sektör. İnternet üzerinden bir şeyler satmak istiyorsanız geçmeniz gereken pek çok aşama bulunuyor.

ücretsiz ürün araştırma

E-ticaret sektörü girişimcilere hem pazar hem de ürün açısından oldukça geniş bir alan sunuyor. Giyimden hediyeliğe, aksesuardan ev dekorasyonuna pek çok ürünün online olarak satışını mümkün kılan e-ticaret platformları genç girişimciler için oldukça cazip bir konumda. Fakat bir ürünün satışına kadar aşılması gereken pek çok konu var. Hadi gelin bu konulara daha yakından bakalım.

E-ticaret sitesi kurmanın pek çok yolu var. İsterseniz bir WordPress paneline, isterseniz Shopify sistemine, isterseniz de bir e-ticaret paketine kendi online satış sitenizi kurabilirsiniz. WordPress paneline kurmak istiyorsanız diğer iki yönteme göre biraz daha fazla uğraşmanız gerekiyor.

Önce hosting paketi sonra alan adı satın almanız ve bu alan adına WordPress hesabınızı kurmanız lazım. Sonrasında temanızı seçip sitenizi özelleştirmeniz ve ürünleri siteye eklemeniz gibi pek çok ayrıntısı var. Ancak Shopify bu noktada güzel bir hizmet sunuyor. Aylık belli bir kirası olan Shopify ile e-ticaret sitenizi kurarsanız çok daha güzel optimize edilmiş temaları hemen hesabınıza kurup içine ürünleri eklemeye başlayabiliyorsunuz. Ancak biz bu blog yazımızda e-ticaret paketlerine değineceğiz.

E-Ticaret Paketi Nedir?

E-ticaret paketi, hazır sistemin, sitenin ve yazılımın size para karşılığında sunulmasıdır. Siz e-ticaret sitesi kurmanın hiçbir aşamasıyla uğraşmaz ve hazır yazılımı paket halinde satın alırsınız. Size kalan sadece ürünleri düzenlemek ve satmaktır.

E-ticaret paketleri girişimcinin işlerini büyük ölçüden kolaylaştırır. Kendi ihtiyacınızı karşılayabilecek en uygun tasarımı seçtikten sonra ürünlerinizi sistem ekleyebilir ve pazarlama kısmına geçebilirsiniz. E-ticaret paketleri ile eşsiz bir siteye sahip olur ve görsellik açısından hiçbir sorun yaşamazsınız.

Eğer e-ticaret sitenizi kendiniz kurmakta kararlıysanız reklamların verildiği aşamaya gelene kadar pek çok engeli aşmak zorunda kalacaksınız. Sitenizi doğru bir şekilde optimize etmeniz, navigasyonunu doğru ayarlamanız, ürünleri tek tek girmeniz, header-slider gibi bölümleri optimize etmeniz gerekecek. Üstelik bunları hem masaüstüne hem de mobile özel olarak yapacağınız için doğru bir yol izlemezseniz site hızınız çok düşecektir. Bu da müşteri memnuniyetini epey bir etkileyecektir. Bu açıdan e-ticaret paketleri yeni girişimciler için oldukça güzel fırsatlar sunmakta. Direk dijital pazarlamaya girmek isteyenler e-ticaret paketleri ile hızlı bir başlangıç yapabilir.

E-Ticaret Paketleri Ne İşe Yarar?

Genelde mobil uyumlu konsept tasarımlar olan e-ticaret paketleri, size bir siteden fazlasını sunuyor. Üyelik, stok takibi, sipariş, cari yönetimi, kargolama, blog ve içerik yönetimi gibi konularda da hizmet veren e-ticaret paketleri. İnternet sitenizi pazarlama modelinize göre şekillendirme fırsatını da sizlere sunuyor.

Eğer bu özelliklerin tamamına sahip olmak istiyorsanız paket seçeneklerini dikkatlice okumalısınız. Çünkü her e-ticaret paketi aynı özellikleri sunmaz. Her pakette, her aşamada farklı bir özelliği bünyesinde barındıran e-ticaret paketleri, girişimcilerin neye ihtiyaç duyduğuna göre farklı başlıklar altında satılıyor.

Girişimciler istedikleri özelliklerin hangi pakette olduğuna bakmalı ve ona göre alışveriş yapmalıdır. Aksi takdirde alacağınız paket ya tam olarak ihtiyacınızı karşılaşamamış olacaktır ya da fazla gereksiz özelliklere çok para vermiş olacaksınızdır. SEO uyumlu ve kullanıcı dostu paketler genç girişimcilerin ve firmaların bir numaralı tercihidir.

Düşük bütçeli girişimciler ve firmalar ise ekonomik paket seçimi yaparak başlangıcı güzel bir seviyede yapabilirler. Eğer büyük bir projenin peşindeyseniz en yüksek paketi tercih ederek size sunulan yüzlerce opsiyondan seçimler yapabilir ve internet sitenizi profesyonel bir şekilde kurabilirsiniz.

E-ticaret paketleri, internetten satış yapmaya yeni başlayacak orta-büyük firmalar ve girişimciler için en önerilen sistemler arasında yerini alıyor. Çünkü internet sitesi kurmak ve optimize etmekle uğraşmak istemeyen girişimciler e-ticaret paketleri ile hızlı bir başlangıç yapabiliyorlar.

E-Ticaret Kullanmanın Yararları Nelerdir?

Eğer fiziksel bir mağazanız varsa ya da üreticiyseniz e-ticaret sitenizin olması işlerinizi çok daha iyi bir seviyeye getirebilir. Sadece fizikselden ürün satmanın elbette belli sınırları vardır ancak dijital dünya sizi fazlasıyla özgür kılacaktır. Ülkenin hatta dünyanın öbür ucuna satışlar yaparak cironuzu yüksek seviyelere çekebilir ve başarılı bir grafik izleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra firmaların fiziksel bir mağazanın dışında kullanılabilecek bir sitesinin de olması çok önemlidir. Çünkü artık herkes tüm ihtiyacını dijitalden giderdiği için potansiyel müşterinizin size internet üzerinden ulaşamaması büyük bir eksikliktir. Bir e-ticaret sitesi sayesinde firmaların 7 gün 24 saat boyunca açık bir şubesi olması, firmalar için son derece büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Çünkü müşteriler istedikleri saatlerde siteye girip alışveriş yapabileceklerdir. Bu da size ekstra ciro ve kazanç sağlayacaktır. Hatta yapılan satışlarda, stokta kaç ürün kaldığının bilgisi de olacağı için bu da sizin işinizi nasıl yöneteceğinizi daha planlı şekilde belirlemenizi kolaylaştıracaktır.

Eğer bir e-ticaret sitesi kurarsanız dijitalden müşteri yakalamanız çok daha kolay ve yoğun olacaktır. Müşterileriniz fiziksel mağazanıza gelemediği zamanlarda internet siteniz üzerinden hızlı bir şekilde alışveriş yapabilirler. Bu hem sizin işinizi kolaylaştırır hem de müşterilerinize hızlı bir hizmet sunmuş olursunuz.

E-Ticaret Paketi Nasıl Alınır?

E-Ticaret paketleri, yukarıda saydığımız firmaların internet sitelerinden temin edilebiliyor. Hızlı bir şekilde satın alım yapıldıktan sonra kurulum sürecine geçiliyor ve sonrasında elinizde hemen ürünlerinizi girebileceğiniz bir sistem oluyor. Bundan sonraki süreçte ürünlerinizi internet sitenize girerek hemen sonrasında pazarlamasını yapabilirsiniz. Geriye sadece sipariş almak ve siparişleri kargoya vermek kalıyor. Peki paket seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Gelin bir de bu konuya detaylıca bakalım.

Paket seçimi yaparken, ihtiyaçlarınızı mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü her paket her e-ticaret fikrine uygun değildir. Neye ihtiyacınız varsa ona göre seçimler yapmalı ve o şekilde ilerlemelisiniz. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda yanlış paket seçimi nedeniyle çeşitli sorunlarla karşılaşmanız olasıdır. E-ticaret paketi seçerken firmayla detaylıca konuşmalı ve onlara nasıl bir paket almanız gerektiği konusunda sorular yöneltebilirsiniz. Paketi seçtikten sonraki süreçte sizi nelerin beklediğine bir bakalım.

Hazır E-Ticaret Paketi Kurulum Süreci Nedir?

· Alan adınızın belirlenmesi

· Güvenlik Sertifikası yüklenmesi

· Sözleşmelerin hazırlanması (Gizlilik Sözleşmesi – Mesafeli Satış Sözleşmesi – Site

· Kullanım Sözleşmesi – Kişisel Verilerin Korunması Kanunu – Aydınlatıcı Metin)

· Logonuz, Ürün Kategorileri ve Ürünlerin Sisteme Eklenmesi

· Kargo Firması belirlenmesi ve anlaşma

· Kredi kartı ile satış için Finans kuruluşuna Sanal Pos Başvurusu

· Sanal Pos Sisteminin aktif edilmesi

· E-Ticaret Mağazanızın yayına alınması

Eğer bu süreci geçtiyseniz elinizde harika bir e-ticaret sitesi var demektir. Hemen ürünlerinizi pazarlamaya başlayabilirsiniz!

Sizin için önerdiklerimiz

E-Ticaret İncemesi Şeyma Subaşı

E-Ticaret İncemelesi Şeyma Subaşı – BabeActivewear

Daha önce internet videolarımızda Selin Ciğerci’nin e-ticaret sektöründe yakaladığı başarıyı konuşmuştuk. Bu blog yazımızda da aynı başarıyı Şeyma Subaşı’nın neden yakalayamadığına değineceğiz.

Trendyol'da Satacak Ürün Bulalım

Trendyol’da Satacak Ürün Bulalım

Bildiğimiz gibi Trendyol son zamanlarda pazaryerleri arasında pazar payı olarak birinciliğe oturmuş durumda. Birçok satıcı siparişlerinin çoğunu Trendyol’dan alıyor. Trendyol’un bunu nasıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir