E-Fatura Hakkında Merak Edilenler

E-fatura, 2010 yılından itibaren hayatımızda yer alsa son zamanlarda sıkça söz edilen konulardan biri haline geldi.

Ancak ilk çıktığı zamanlarda maliyeti fazla olması nedeniyle pek tercih edilmediği için kullanıcılar tarafından pek bilinmiyordu. Günümüzde maliyetinin azalmasıyla ve bazı firmalar için zorunlu tutulması nedeniyle tercih edilmeye başlandı.

Kolay ve pratik kullanımı, kağıt israfının önüne geçmesi, iş yükünü azaltması açısından şirketlere ve bireysel satıcılara avantaj sağlıyor.

Lakin her gelişmede olabileceği e-fatura hakkında da yanlış bilinen detaylar ve kullanıcıların aklında birçok soru mevcut. Sizler için kullanıcıların en çok merak ettiği soruları derledik.

Şahıs Şirketleri E-fatura Kullanabilir mi?

Matbu fatura gibi maliyetli süreçlere girmeden ve dijital ortamda rahatlıkla oluşturulabilen bu fatura çeşidini, şahıs ya da limited fark etmez, her şirket kullanabilir. Yani e-fatura sistemine geçmek için şirketin hacmi çok da önemli değil.

 Mali Mühür Çok Mu Masraflı?

 E fatura sistemine geçmek için mali mühür alınması gerekiyor.

Mali mühürü, şirketin dijital ortamda kullanabileceği elektronik kaşesi olarak düşünebilirsiniz. Bu elektronik kaşeyi almak için de mali mühür ücretinin ödenmesi zorunlu. Lakin mali mühür ücreti sanılanın aksine çok maliyetli değil.

2018 yılında gelir idaresi tarafından ücretler düşürüldüğü için uygun fiyatlarda mali mühür almak artık mümkün.

2019 yılında mali mühür almak için ödenecek tutar ise tüzel kişiler için 270 TL+KDV, gerçek kişiler için 150 TL+KDV olarak değişiyor.

 E-fatura Kullanmayan Müşterilere E-fatura Gönderebilir miyiz?

Bu konu hakkında yanlış bilinen bir diğer bilgi ise; e-fatura kullanmayan müşterilere fatura gönderilememesi hususu.

Müşteriler ve firmalar kullanmasa da e-faturayı karşı tarafa kolaylıkla göndermeniz mümkün. Ayrıca e-arşiv olarak da fatura gönderebilirsiniz.

 E-fatura ile İptal ve İade Yapılır mı?

E-faturada da matbu fatura gibi iptal ve iade işlemlerini kolayca yapabilirsiniz. E-faturayı gönderdikten sonra karşı tarafın 7 gün içesinde faturayı reddetmesi üzerine fatura değiştirilebiliyor.

Eğer e-arşiv fatura gönderildiyse karşı tarafın reddini beklemeye gerek kalmadan 7 gün içerisinde iptal ve iade kolaylıkla yapılabilmekte. Burada önemli olan husus; 7 günlük onay süresini aşmamaktır. Onay süresini aşan işlemler geçersiz sayılacaktır.

 E-fatura Sistemi, Zor ve Karmaşık Mı?

Bu sistem, dijital dönüşümün bir parçası olarak özellikle bireysel kullnıcılar için zor ve karmaşık gibi durabiliyor.

Lakin e-faturanın en önemli özellikleri olarak hızlı ve kolay kullanımlı olmasını sayabiliriz. Mali mühür ve e-fatura sistemine geçiş başvuruları online ortamdan kolaylıkla yapılabiliyor. Sonrasında ise sadece sistemi onaylayarak kullanması kalıyor.

E-faturaya geçtiğinizde elle kağıt fatura kesmek ile online olarak bunu yapmanın arasında çok fazla iş yükü miktarı olduğunu göreceksiniz.

Bir entegrasyon firmasıyla anlaşmanız ve e-faturalarını hazır şablon üzerinden basmanız size oldukça kolaylık sağlayacak ve zaman kazandıracaktır.

Sizin için önerdiklerimiz

E-Ticaret Ürün Pazarlama Araçları 1 – Sosyal Medya

E-ticaret pazarlama stratejileri, ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek için dijital ve geleneksel pazarlama ilkelerini kullanabilen pazarlama alanlarından yalnızca bir kısmıdır. Bununla birlikte, e-ticaret reklamcıları

Amazon Türkiye Mağazanız ile E-Fatura Süreçleri

Amazon Türkiye Mağazanız ile E-Fatura Süreçleri Elektronik ortamda hazırlanan faturalar E-Faturalardır. Alıcı ve satıcılar arasında kağıt basım olmadan ilgili taraflara faturalar kolayca

Trendyol Mağazanız ile E-Fatura Süreçleri

Trendyol Mağazanız ile E-Fatura Süreçleri Elektronik ortamda hazırlanan faturalar E-Faturalardır. Alıcı ve satıcılar arasında kağıt basım olmadan ilgili taraflara faturalar kolayca iletilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir