Çin’den Ürün Getirip Satmak (Güncel 2020)

Çin’de üretilen malların diğer ülkelerde üretilenlere göre daha ucuz olduğunu hepimiz biliriz. Çin malı deyince herkesin aklına ucuz ve diğer ürünlere göre daha az kaliteli şeyler gelir zaten.

Hal böyle olunca alım satım yapmak isteyenlerin ve girişimcilerin pek çoğu satacakları ürünü Çin’den getirtmektedir. Peki bu işlem nasıl olur? Çin’den nasıl ürün getirtilir? Gerçekten hesaplı mı? Size Kar ettirecek mi? Aliexpress ve Alibaba nedir? Bu siteler üzerinden nasıl ticaret yapılır? Bütün bu soruların cevaplarına bu yazımızdan ulaşabileceksiniz.

Gelin sizlere detaylı bir şekilde Çin’den ürün getirmek nasıl olur onu anlatalım.

Öncelikle ithalatçı iseniz ve ithalat belgeniz var ise büyük bir girişimcisiniz demektir. Şirketlerle birebir görüşüp ürünleri ülkenize ithal edebilirsiniz.

Bizim odaklanacağımız nokta küçük yatırımcıların ve yeni başlayanların bu sektöre nasıl giriş yapabileceği olacak.

Küçük işletmelerin şirketlerle konuşup ürün sipariş etmesi birazcık düşük bir ihtimaldir. Bunun için 1999 yılında Çin’de kurulan bir e-ticaret firması olan Alibaba ve Aliexpress’i kullanacağız.

Herkes ucuzluğundan dolayı Aliexpress.com’u duymuştur. Yeni başlayanların ithalat belgesi olmayacağı ve sermayesi bulunmayacağı için bu yöntemi kullanacağız.

Alibaba ve Aliexpress nedir?

Çin’den ürün getirmenin en kolay yollarından birisi bu iki dev mağazayı kullanmaktan geçiyor. Bildiğimiz e-ticaret sitelerine nazaran çok daha büyük ve ucuz olan Aliexpress’te dilediğiniz tüm ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Alibaba ise Aliexpress platformunun toptan bir şekilde çalışan halidir, siz Aliexpressten minimum ürün sınırı olmadan dilediğiniz kadar ürün sipariş edebilirken, Alibaba’daki satıcılar sizlere minimum satın alınacak ürün sınırı koyabilirler.

Dünyanın en büyük toptancılarından birisi olan Alibaba, ticarete yeni atılmak isteyenler için güzel bir başlangıç noktası olacaktır. Toptan ürün sipariş edebileceğiniz bu platformda ürünlerin fiyatları gayet makul olacaktır. Üstüne dilediğiniz kadar kar marjı koyarak isterseniz sürümden kazanın isterseniz ise tek bir üründen fazla miktarda kar edin.

Sokaktaki tezgahlarda gördüğümüz tıraş makineleri, çakmaklar, alet edevat, oyuncaklar, takılar ve kılıfçılarda gördüğümüz telefon kılıfları genelde Çin’den getirilen ürünler olur. Hatta çoğu Alibaba ve Aliexpress gibi platformları kullanır. Siz de bu platformları kullanarak başarılı bir şekilde Çin’den ürün getirebilir ve ticaret yapabilirsiniz. Şimdi isterseniz bu sitelerin faydalarından biraz bahsedelim.

Alibaba ve Aliexpress’in faydaları nelerdir?

Faydalarından bahsetmeden önce, Çin’den ürün getirmenizi sağlayacak bu iki dev sitenin ayrımını yapalım. Alibaba sizin toptan alım yapabileceğiniz ve direk üretici firmayla muhatap olabileceğiniz bir platformdur. Aliexpress ise genelde diğer online mağazalar gibi perakende satış üzerine kuruludur.

Şöyle ki siz takı sipariş etmek istiyorsunuz diyelim. Aliexpress.com sitesi üzerinde takılar tekil olarak 1,25 dolara satılıyor, Alibaba üzerinde ise birim fiyatı 0,90 dolara denk geliyor ama Alibaba’daki üretici size minimum 1000 tane alım şartı koşuyor.

Aliexpress’in faydaları genelde Dropshipping yaparken ortaya çıkmaktadır. Dropshipping genel anlamda, stok yapmadan ticaret yapmak demektir. Size ürün satın alma talebi geldiğinde siz üretici firmadan onu sipariş edersiniz ve kargo adresi olarak alıcının evini verirsiniz. Buna dropshipping denmektedir. Aliexpress üzerinden de bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Kurduğunuz e-ticaret sitesi üzerinden gelen taleplere ve siparişlere göre Aliexpressten sipariş verirsiniz ve ürününüz direk kullanıcının evine kargolanır bu yöntem yeni başlayan e-ticaret meraklıları için çok güzel bir yöntemdir. Hem genelde Aliexpress’in sizlere yansıttığı kargo ücreti, ülke içindeki kargo ücretlerinden çok daha ucuza gelmektedir. Bunu yaparak çok büyük karlar sağlamasanız da ufaktan şirketinizi geliştirmeye başlarsınız

Alibaba’nın faydaları ise dediğimiz gibi çok güzel bir toptancı olmasıdır. Çin’den mal getirmek istiyorsanız ve biraz büyük bir işletmeyseniz, istediğiniz toptan malları bu site üzerinden sipariş verebilirsiniz. Üretici ile direk konuşma imkanı yakaladığınızdan dolayı pazarlık ve anlaşma yapabilirsiniz.

Eğer üretici size minimum bir ürün sınırı koyduysa ürünü tekli olarak Aliexpress’ten getirtip deneyebilirsiniz. Binlerce farklı türde ve renkte ürünü toptan olarak çok uygun fiyatlarla getirebileceğiniz Alibaba ayrıca ürünleri etiketsiz bir biçimde yolluyor. Yani kolaylıkla ürüne etiketinizi yapıştırıp satabilirsiniz.

Alibaba Aracılığıyla Çin’den Ürün Getirme İşlemi Nasıl Yapılır?

1. Ürün Kategorinizi Belirleyin

ücretsiz ürün araştırma

Bir sürü ucuz eşyanın arasından eşya seçmek oldukça zor olacağından Alibaba’ya girmeden önce kafanızda ürününüzü kesinleştirmiş olun. Ürün kesinleştirme aşamasında oldukça ucu açık bir skalanız var. Mesela o dönemki trendlere göre ürünlerinizi değiştirebilirsiniz. Sevgililer Günü gibi temalar altında ürün sipariş etmek dönemsel olarak satış rakamlarınızı arttıracaktır.

Ya da ilerde satış potansiyeli olabilen bir ürünü de tercih edebilirsiniz. Bunu yabancı ülkelerdeki satış rakamlarını inceleyerek bulabilirsiniz. Veya herkesin ihtiyacının olduğu her dönem satılabilecek ürünleri de pazarlayabilirsiniz. Bunun için insanların en sık aradığı kelimelere ve mağazaların veya kurumların yayınladığı istatistiklere bir göz gezdirebilirsiniz.

Tüm bunları tek başınıza yapmanız çok uzun zamanınızı alacaktır. Belki de tam olarak bir sonuca bile ulaşamayabilirsiniz. Eğer işinize odaklanmak ve bu aşamalarla ilgilenmek istemiyorsanız bu konu için de bir çalışanınız yoksa nesatilir.com sizin için ürün bulmayı oldukça kolaylaştırıyor.

Aliexpress’e özel ürün bulma hizmeti sunan nesatilir.com bu aşamada içinizi rahatlatacak bir pazarlama aracıdır. En çok aratılan kelimeleri, satışı yükselen ürünleri, ürün yorumlarını, en çok satılan ürünleri ve yabancı ülkelerdeki satışları takip eden sistemimiz, Çin’den ürün getirme konusunda da sizlere yardımcı olacaktır.

Ücretsiz En Çok Satan Aliexpress Ürünlerini Bul

2. Üretici ve Satıcı Firmayı Belirleyin

Ürününüzü belirledikten sonra geriye satın almak kalıyor. Alibaba çok geniş bir site olduğundan burada binlerce satıcı firma ve tekil kişi yer almakta. Bunlar arasından seçim yaparken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü güven sizin için her şeydir. Sipariş ettiğiniz malların defolu ya da bozuk olmasını hiçbirimiz istemeyiz.

Bu yüzden satıcıyı belirlerken güvenilir olmasına dikkat edin. İstediğiniz ürünü satan satıcıları listeledikten sonra, satış adedi, puanı ve müşteri yorumlarına bakın. Çok satış yapmış ve puanı yüksek satıcılar arasından artık verdiği fiyata göre değerlendirme yapabilirsiniz. Unutmayın önceliğiniz güvenilirlik olmalı.

3. Ürünleri Kontrol Edin

Toptan bir şekilde sipariş vermeden önce ürünleri Aliexpress üzerinden deneyin. Buradan tekli birimler halinde getirdiğiniz ürünü satın alıp sağlam gelip gelmediğine ve istediğiniz gibi olup olmadığına bakın. Sonrasında toptan sipariş ettiğiniz sırada, ürünlerin iyi paketlenmiş olmasına dikkat edin. Ondan sonra ürünleri tek tek sayın.

Çoklu satın alımlarda birkaç ürün eksik çıkabiliyor. Bunu üretici ile görüşün. Ve tabii ki ürünlerinizi kontrol edin. Toplu satın alımlarda defolu ürünler ortaya çıkabilir. Parçalı bir ürün ise tüm parçaları gelmeyebilir. Veya en basitinden kırışmış olabilir. Ürünleri alıcılara göndermeden önce sağlam olduğundan emin olun.

Son aşama olarak Çin’den ürün getirme işlemini satışlarla tamamlayabilirsiniz. Ürünlerinizi ister online pazaryerlerinde, ister kendi online mağazanızda isterseniz de kendi reel mağazanızda satışa çıkartabilirsiniz. Çin’den ürün getirmek kulağa biraz korkutucu gelse de aslında doğru yapıldığında oldukça karlı bir işlemdir.

Yukarda belirttiğimiz aşamaların hepsine dikkat etmeniz biraz zor olacaktır. Çünkü bunlar oldukça zaman alan işlemlerdir.

Sizin için önerdiklerimiz

turkiyede dropshipping

Türkiye’de Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping,ilk kez e-ticarete girecek olanlara sıklıkla önerilen fakat dışarıdan göründüğü kadar kolay olmayan bir ürün satış yöntemidir. Her ne kadar kolay olmadığını

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir