AliExpress Ürün Satmak (2020 Rehber)

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından Aliexpress.com 2019 yılından itibaren Türkiye üzerinden de satış yapılabileceğini resmen duyurdu!

Alman istatistik sitesi Statista’nın verilerine göre 2019 yılında 55 milyar dolar gelir elde eden site, içinde Türkiye’nin de olduğu, satış potansiyelleri yüksek bazı ülkelere dünya pazarının kapılarını açmış durumda.

Onlarca farklı ürün kategorisinden yüz binlerce ürün satabileceğiniz Aliexpress.com hakkında bilmeniz gereken pek çok önemli bilgiyi sizler için topladık. Aliexpress nedir, Aliexpress’te ürün satmak ve satış yapmanın avantajları / dezavantajları nelerdir, kimler AliExpress’te ürün satabilir, Aliexpress mağaza açma süreci nasıl işler, AliExpress’te neler satılabilir; yazımızda bulabilirsiniz.

AliExpress Hakkında

AliExpress.com, 1999’da kurulan Çin merkezli çevrimiçi alışveriş devi Alibaba Group’un B2C (business to customer – işletmeden müşteriye) odaklı bir parçası.

Küçük ve orta ölçekli Çinli üreticilerin uluslararası pazara satış yapabilmesi için 2010 senesinde açılan site, Alibaba Group’la beraber kısa sürede dünyanın en önemli e-ticaret merkezlerinden biri haline geldi.

Amazon, eBay, Etsy gibi diğer önemli platformlara kıyasla oldukça düşük fiyatlar sunabilen AliExpress, teslimat kalitesi ve zamanına da en az diğer e-ticaret siteleri kadar önem veriyor. Bu sitelerin çoğundan en büyük farkı ise, düşük fiyatların yanı sıra satıcı konumunda olmaması ve BuyBox gibi bir satın alma butonu rekabeti bulundurmaması.

Neden AliExpress’te Satış Yapmalısınız?

AliExpress’te ürün satmak ve satış yapmanın en büyük avantajı Çin’in önlenemez yükselişinden yararlanmak diyebiliriz.

AliExpress, sadece üretim değil teknolojik ve lojistik altyapıya da çok değer veren Çin’in en önemli temsilcilerinden biri. Üstelik hâlihazırda sahip olduğu büyük market payını, online alışveriş alışkanlıklarının sağladığı yeni pazarlama yöntemleriyle artırmayı planlıyor. İlerleyen dönemlerde AliExpress ismini çok daha sık duymaya hazır olabilirsiniz.

Bunun dışında AliExpress, satıcıları için pek çok kolaylık sunuyor.

AliExpress’te ürün satmak ve satış yapmanın avantajları:

· Türkiye üzerinden mağaza açarak sadece Çin, Rusya, İspanya, İtalya ve Fransa’nın sahip olduğu satış yapma imkânına sahip olabilirsiniz.

· Aylık 200 milyon ziyaretçi ve 60 milyon aktif alıcıya ulaşırsınız.

· AliExpress’in ücretsiz olarak sunduğu pek çok eğitime katılabilirsiniz.

· Satıcılar olarak AliExpress destek ekibine kolayca ulaşabilirsiniz.

· Hem KOBİ’ler hem de profesyonel satıcılar olarak işletmelerinizi büyütme fırsatı yakalarsınız.

· Satıcı olarak AliExpress’ karşı yarışmak zorunda kalmazsınız.

· Ücretsiz mağaza açabilirsiniz.

· Yıllık abonelik ücreti ödemezsiniz.

· Diğer çevrimiçi pazarlara kıyasla düşük komisyon ücretleriyle çalışırsınız. (%5 – %8)

· Şirket ve banka bilgilerinizle hızlıca kaydolabilirsiniz.

· AliExpress Türkiye için hazırlanmış Türkçe siteyi kullanırsınız.

· Alıcılar için güvenilir ödeme sistemiyle satış yaparsınız.

· AliExpress’in global ölçekteki lojistik altyapısını kullanırsınız.

· Ürün listeleme sınırınız bulunmaz.

· Amazon ve eBay gibi pazarlardaki envanterinizi AliExpress hesabınıza entegre edebilirsiniz.

· Kendi pazarlama tekliflerinizi oluşturabilirsiniz.

AliExpress’te ürün satmak ve satış yapmanın dezavantajları:

· Türkiye içine ve Çin’e satış yapamazsınız. (Başka ülke kısıtı yoktur)

· Satış faturaları otomatik ve anında oluşturulmaz, aylık kesilir.

· Ödemeleri banka hesabınıza aktarmak için düşük de olsa komisyon ödeyebilirsiniz.

· Siz ya da AliExpress tarafından sunulan özel sipariş tekliflerinde, teklif süresi dolana kadar değişiklik yapamazsınız.

· Bazı durumlarda hesabınız kısa süreli askıya alınabilir veya kalıcı olarak kapatılabilir. (Geçersiz kargo numarası vermek, ürün veya görsellerde telif hakkı ihlali, satışları artırmak adına tanıdık alıcılarla işlem yapılması, hileli ürün gönderimi, haksız rekabet vb.)

Kimler AliExpress’te Ürün Satabilir? Şirket olmak gerekir mi?

AliExpress’te mağaza açarak ürün satmak için yasal bir kimliğe sahip şirket olmanız gerekir.

Şahıs şirketi, anonim veya limited şirket olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra şirket temsilcisi, vergi mükellefi olduğunuzu kanıtlayan şirket bilgileri, banka hesap numarası ve iletişim bilgilerinizle beraber işletme hesabı açıp online mağaza başvurunda bulunmalısınız.

AliExpress’te Mağaza Açmak

AliExpress’te mağaza açmak oldukça basit ve hızlı bir işlemdir.

AliExpress Türkiye sitesindeki kayıt sayfasına giderek AliExpress’e Katılın seçeneğine tıklamalısınız. Ardından vergi mükellefi olunan ülke seçimini yapıp e-posta doğrulama adımını tamamlamalısınız.

Sonrasında şirket, iletişim ve banka bilgilerinizi girmeli ve başvurunuzu yapmalısınız. Birkaç günlük onay sürecinin ardından mağazanız açılmış olacaktır.

Mağaza açmak için gerekli evraklar;

1. Vergi kimlik numarası

2. Ticaret Sicil Gazetesi

3. Ticaret Odası Kaydı

4. Vergi Levhası

5. İmza sirküleridir.

Mağaza açma işlemi ücretsizdir.

Mağaza açtıktan sonra asıl dikkat etmeniz gereken aşamalar marka tanımlama, ürün listeleme ve mağaza tasarımıdır.

Bu işlemler uzun ve ayrıntılı görünse de korkmamalı ve AliExpress’e bu konuda güvenmelisiniz. Çünkü AliExpress, global satış için gerekli tüm listeleme, kargolama ve fiyatlandırma politikalarını standardize etmiş ve buna göre belirlenmiş nokta atışı bilgilerle sizi her adımda yönlendirecektir.

AliExpress Komisyon Ücretleri

Aliexpress’te ürün satarken, her ürün başına %5 ve %8 arasında komisyon ödersiniz. Oranlar kategorilere ve bazen ürünlere göre değişir.

Bunun dışında ekstra bir masrafı yoktur.

AliExpress’te Ürün Satmak / Dropshipping Modeli

AliExpress, dropshipping (stoksuz satış) modelini kullanarak e-ticaret yapan girişimcilerin en çok tercih ettiği sitelerden biridir.

AliExpress satıcıları arasında yüz binlerce üretici olsa da, mağazaların büyük kısmının bayi (reseller / satıcıdan alıp tekrar satanlar) oldukları bilinen bir gerçektir. Satıcılar bayilik sistemine alışkındır. Bu nedenle de AliExpress’te dropshipping yapmak yeni girişimciler için basit ve hızlı bir satış modelidir.

Satıcıyla anlaştığınız takdirde, ürün içeriği ve görsellerini mağazanızda listelemek üzere doğrudan Aliexpress.com’dan alabilirsiniz. Üstelik kendi fiyat ve kampanyalarınızı belirleyebilirsiniz. Dropshipping mantığı gereği, ürünü bir satıcıdan alıp doğrudan o satıcının deposu üzerinden müşterinize göndertebilirsiniz.

AliExpress’te Neler Satılabilir?

AliExpress’te giyimden elektroniğe, gıdadan kozmetiğe 26 farklı ana kategori ve onlarca alt kategoride ürün satılabilir.

En popüler kategoriler aşağıdaki gibidir;

· Kadın ve erkek giyim

· Cep telefonu ve aksesuarları

· Bilgisayarlar

· Tüketici elektroniği (kamera, video oyunları, hoparlörler…)

· Takı ve aksesuarlar

· Ev ve bahçe

· Bagaj ve çanta

· Ayakkabı

· Anne ve çocuk

· Spor ve eğlence

AliExpress’te satılması yasak olan ürünler ise;

Tıbbi ilaçlar ve cihazlar, tehlikeli kimyasallar, silahlar, tütün ürünleri gibi ürünlerdir. Tam liste için AliExpress veya Alibaba’nın web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

AliExpress Satışları için Ürün Bulma

AliExpress’te satarken sizin için en kazançlı ürünleri bulmak için iyi bir araştırma yapmalısınız.

Hangi kıta ve ülkeye nasıl fiyatlarla satacağınızı, toplu alımlarda uygulayacağız indirim politikalarını belirlemeli, AliExpress’in sunduğu pazarlama kampanyalarını takip etmelisiniz. Ürünlerin, satmak istediğiniz bölgelerdeki popülaritelerini araştırmalısınız.

Satmak istediğiniz ürün kategorisini belirledikten sonra diğer satıcıları, ürün ve mağazanın puan ve yorumlarını, fiyatlarını incelemelisiniz.

Ürünün alış fiyatı, komisyon ve kargo ücreti gibi masraflarını hesapladıktan sonra kâr marjını da hesaplamalı, aylık satış hedefi belirlemeli ve ona göre seçim yapmalısınız.

Onlarca kategori ve yüz binlerce ürün arasından sizin için en için kârlı ürünleri Nesatılır.com’un Ürün Bulma hizmetinden faydalanarak keşfedebilirsiniz!

Siz de Nesatılır.com’un fiyatları, satıcıları, geribildirimleri ve zamana bağlı grafikleri karşılaştırarak en kazançlı ürünleri bulan gelişmiş Ürün Bulma özelliğini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz!

Sizin için önerdiklerimiz

Dropshipping Siteleri

Türkiye’nin Dropshipping Siteleri

E-Ticaret sektöründe tedarikçi firma bulmak belki de bu sektöründe en zor işlerinden bir tanesidir. Doğru ürünü bulsanız bile uygun fiyatlandırma ile doğru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir