AliExpress Nedir?

AliExpress, Alibaba Group’a bağlı dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri ve nihayet artık Türkiye’de.

AliExpress dediğimizde aklımıza ilk olarak Çin’den gelen her türlü ucuz ürün konsepti geliyor. Ancak AliExpress bundan çok daha fazlası, tüm dünyaya hitap eden bir e-ticaret merkezi.

Peki, başlangıçta herkesin kafasını karıştıran Alibaba Grup, Alibaba.com ve AliExpress nedir? AliExpress’in avantajı, Amazon’dan ayrıldığı yerler, fırsatları nelerdir? Siz de Türkiye’den ürünlerinizi satışa çıkarmalı veya ürün bularak AliExpress’te satış yapmalı mısınız? AliExpress’te satıcı olmanın getirileri neler olabilir? Hangi ürünleri satabilirsiniz? Hepsini yazımızda bulabilirsiniz.

Alibaba.com ve AliExpress nedir?

Alibaba Group, içlerinde Trendyol ve Alibaba.com da olmak üzere dünya genelinde pek çok şirkete sahip Çin merkezli bir ticaret devi.

AliExpress ise 1999 yılında kurulan ve 2014’te küçük firmalar için dünyanın en büyük B2B (business to business – işletmeden işletmeye) ticaret platformuna dönüşen Alibaba.com’un bir parçası.

Alibaba.com’un 3 ana servisi bulunuyor:

* 240’tan fazla ülke ve bölgeden ithalat ve ihracat yapanları buluşturan İngilizce portal Alibaba.com,

* Çin içerisindeki yerel B2B ticaretini yöneten Çince portal 1688.com,

* Ve de tabii ki Çin dışındaki küçük ölçekli müşterilerin, perakende ürünleri toptancı fiyatına alabildikleri AliExpress.com!

AliExpress,  2010 yılında B2B olarak başlamışken B2B, B2C ve C2C (customer to customer – müşteriden müşteriye) olarak hacmini genişletmiş durumda. Hâlihazırda ise Türkçe, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Rusça, Çince de dâhil olmak üzere 18 dilde tüketicilere ulaşabiliyor.

Aliexpress.com ilk açıldığında çoğunlukla küçük ölçekli Çinli üreticilerin uluslararası pazarda satış yaptığı bir e-ticaret sitesi olmuştu. Hedef kitlesini ise ABD, Rusya, Brezilya ve İspanya gibi ülkeleri seçerek önce dünyanın kilit noktalarını birbirine bağladı. Şu an ise içinde Türkiye’nin de bulunduğu çoğunluğu Çinli üreticilerin (Çin hariç) tüm dünyaya satış yaptığı bir pazara dönüşmüş durumda. Üstelik düşük fiyatlı milyonlarca farklı ürün seçeneğine sahip…

AliExpress’in Amazon ve diğer e-ticaret sitelerinden farkı nedir?

AliExpress’in bir diğer dünya devi Amazon’dan farkı satıcılarının çoğunun denizaşırı ülkeleri hedeflemesi, rekabetçi fiyatları ve de dünya genelinde hizmet veren güvenilir bir kargo ağına sahip olması.

İkinci olarak; küçük ve orta çaplı üreticilerin tüm dünyaya ürün göndermesini hedeflediği için kendi deposu bulunmuyor veya Hepsiburada, Trendyol, Amazon gibi, online alışveriş sitesi olmasının yanında satıcı kimliğine sahip değil.

Doğrudan Çin’den pazarlanan ürünlerin fiyatları, Amazon ve eBay’le karşılaştırıldığında oldukça düşük kalıyor.

Mağazalar sadece kendi ülkelerinin dışında satış yapabiliyor. Ve tabii orada Alibaba’nın farklı bir platformu olduğu için Aliexpress üzerinden Çin’e satış yapılamıyor.

Son olarak ise hem dropshipping hem de toptan alım modelleri için elverişli bir ortam sunduğunu belirtelim.

AliExpress Türkiye

AliExpress, 2019 yılında Türkiye üzerinden de yurtdışına resmen satış yapmaya başladı.

Temel hedef ülkedeki üreticileri ve markaları globale taşımakken, AliExpress Tr’nin açılmasıyla hem dropshipping hem de toptan alım ile de tüm dünyaya satış yapabileceğimiz güçlü bir platforma ulaşmış oluyoruz.

Türkiye’deki satıcılar AliExpress politikası gereği ülke içine ticaret yapamıyorlar. Bunun yanı sıra AliExpress Türkiye sitesinde paylaşılan başarı hikâyelerinde gördüğümüz üzere, satıcılar çok kısa sürede toplamda 200’den fazla ülke ve bölgeden milyonlarca müşteriye ulaşabiliyorlar.

AliExpress Türkiye, satıcıların ana hedef olarak Rusya, Avrupa ve Orta Doğu’ya açılabileceklerini, ardından Kuzey ve Güney Amerika ülkelerinde de Türkiye için önemli bir potansiyel olduğunu söylüyor.

AliExpress’te satış yapmanın avantajları neler olabilir?

· Türkiye’deki girişimciler için AliExpress’te mağaza açarak satış yapmak neredeyse tüm dünya ülkelerindeki alıcılara ulaşan bir ağın parçası olmak demek.

· Alibaba Grubunun 1999’dan beri sürekli geliştirdiği dijital altyapı ve deneyimi ile, Tükiye’deki KOBİ’ler küresel düzeyde rekabet edebilecek teknik kapasite ve hizmetlere ulaşmış oluyorlar.

· Şirket ve iletişim bilgilerinizle kolayca başvuru yapabiliyor ve hızlıca mağaza açabiliyorsunuz.

· Mağaza açma ücreti veya aylık / senelik üyelik ücreti bulunmuyor.

· Diğer online pazaryerlerine kıyasla düşük komisyon oranlarıyla karşılaşıyorsunuz. (%5 – %8)

· Ürünlerinizi Türkçe listeleyebiliyor ve otomatik olarak farklı dillere tercüme edebiliyorsunuz.

· AliExpress’in lojistik ortaklarından faydalanıyorsunuz.

· Dünya genelinde 200 milyonu aşkın potansiyel müşteriye ulaşabiliyorsunuz.

· AliExpress’in büyük önem verdiği pazarlama ve reklam faaliyetlerinden faydalanmış oluyorsunuz.

AliExpress’te Satıcı Olmak

AliExpress’in amacı üreticiler ve KOBİ’lerin ürünlerini güven ilişkisi kurarak, müşterilere rekabetçi fiyatlar sunarak ve olabilecek en hızlı teslimatı sağlayarak tüm dünyaya satabilmek.

Fiziksel mağazalara giderek alışveriş yapmayı ve marka – müşteri ilişkisini, fiziksel satışın kısıtlarını kaldırarak dijitale taşımak ve bu şekilde tüm dünyayı birbirine bağlamak istiyor. Bunu gerçekleştirebilmek için de kendi içlerinde geliştirdikleri pek çok satış – sipariş stratejisi bulunuyor.

AliExpress’te satıcı olmak, Türkiye’deki girişimcilerin ürünlerini dünya pazarına açabilmeleri ve platformun sunduğu tüm avantajlardan yararlanabilmeleri demek.

Türkiye satışlarının başladığı 2019 yılında 100 civarında mağaza açılmış ve sayının her geçen gün arttığı belirtiliyor.

Siz de AliExpress’te mağaza açarak satış yapmak isterseniz web sitelerindeki başvuru bölümünden işlemi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

AliExpress’te satış yapmak için şirket olmak gerekiyor mu?

Evet, AliExpress üzerinden satış yapmak ve fatura kesebilmek için şirket olmanız gerekir.

Mağaza açma başvurusu esnasında sizden şirket bilgileri, vergi kimlik numarası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri gibi bilgiler istenecektir.

AliExpress’te ürün satabilmek için şahıs şirketi, anonim şirket veya limited şirketi olabilirsiniz.

AliExpress’te Neler Satabilirsiniz?

Eğer kendi ürünlerinizi üretiyorsanız AliExpress ile ihracat fırsatını yakalamalısınız.

Bunun dışında yukarıda da belirttiğimiz gibi AliExpress, dropshipping ve toptan alımlarla yapacağınız satışlar için de oldukça elverişlidir.

AliExpress, dünyanın pek çok yerinden üretim yapan ülke ve satıcılara pazaryeri hizmeti verdiği için giyimden elektroniğe, gıdadan mobilyaya 26 farklı ana kategori altında satılan yüz binlerce ürün çeşidine sahip.

AliExpress’te satış yapabileceğiniz ürün kategorileri şu şekilde:

1. Kadın giyim

2. Erkek kıyafeti

3. Cep telefonları ve telekomünikasyon ürünleri

4. Bilgisayar ve ofis

5. Tüketici elektroniği

6. Takı ve aksesuarlar

7. Ev ve bahçe

8. Bagaj ve çanta

9. Ayakkabı

10. Anne ve çocuk

11. Spor ve eğlence

12. Güzellik ve sağlık

13. Saatler

14. Oyuncaklar ve hobi ürünleri

15. Düğün ve etkinlikler için ürünler

16. Otomobil ve motosiklet parçaları

17. Işık ve aydınlatma

18. Mobilya

19. Elektronik aletler ve malzemeler

20. Ofis ve okul malzemeleri

21. Ev dekorasyonu

22. Gıda

23. Çeşitli aletler

24. Postiş ve peruklar

25. Giyim aksesuarları

26. Çamaşır ve pijamalar

Alt kategorileri incelemek isterseniz AliExpress’in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu kategoriler dışında AliExpress’te satışı yasak olan ürünler de vardır. Bunlar tehlikeli kimyasallar, tütün ürünleri, silahlar, değerli metaller vb. ürünlerdir.

Ürün Bulma

AliExpress’te satmak için ürün arıyorsanız ülke bazlı satış trendlerini takip edebilir, satmak istediğiniz ürün kategorilerini inceleyebilir; fiyatları, yorumları, puanlamaları izleyebilir, bulduğunuz ürün seçeneklerinin arama motorlarındaki popülaritelerine bakabilirsiniz.

Siz de Nesatılır.com’un Ürün Bulma özelliğini kullanarak binlerce farklı ürünü kısa sürede karşılaştırabilir, fiyat grafiklerini, anahtar kelimeleri, satıcı durumlarını, ürün ve müşterilerin puan ve yorumlarına göre satabileceğiniz en kazançlı ürünleri bulabilirsiniz!

Sizin için önerdiklerimiz

Dropshipping Siteleri

Türkiye’nin Dropshipping Siteleri

E-Ticaret sektöründe tedarikçi firma bulmak belki de bu sektöründe en zor işlerinden bir tanesidir. Doğru ürünü bulsanız bile uygun fiyatlandırma ile doğru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir