Al-Sat Yapılacak Ürünler (Ücretsiz Ürün Bul)

İnternet üzerinden para kazanmanın birçok yolu olduğunu hepimiz biliyoruz. E-ticaret belki de bu yolların en büyüğü ve en genişi olabilir. Herkes gibi siz de daha fazla para kazanmak istiyorsunuz ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz.

Al-sat yapma, ek gelir elde etmenin en kolay yolu olabilir aslında. Sadece birkaç önemli bilgiyi aklınızda bulundurmanız ve biraz da ticari zekaya sahip olmanız gerekmektedir.

Aslında eskilerden beri var olan ve ticaretin özünde yatan bu alım satım işlemleri internette de işe yarayabilir mi? Al-sat nedir ve nasıl yapılır? Bu işlemin püf noktaları nelerdir? Hangi ürünleri satmalıyız? Hangi ürünlere ne kadar talep geliyor? Gibi soruları bu yazımızda yanıtlamış olacağız.

Al-Sat Yapmak Nedir?

Al-sat yapmak bir ürünü daha ucuzken alıp daha pahalıyken satmaktır. Bu ürünü daha ucuz olduğu dönemde alıp yükseldiğinde de satabilirsiniz ya da ucuza alıp anında pahalı fiyata da satabilirsiniz.

Ticaretin temelini oluşturan bu işlem önceden beri insanların geçim kaynağı olma statüsündedir. Aklınıza gelebilecek her ürün al-sat yoluyla ticarete dönüştürülebilir. Tabii al-sat yapılacak ürünler ve yapılmayacak ürünler vardır, bunlara yazımızın diğer kısımlarında değineceğiz.

Al-sat yapmak istiyorsanız piyasaya girmeden önce  birazcık araştırma yapmalısınız. Hele ki internet çağında yaşadığımızı göz önüne alırsak piyasada bir sürü ticaretle uğraşan insan bulunmaktadır. İnternet al-sat işlerini oldukça kolaylaştırmıştır.

Öyle ki internet üzerinde e-ticarete yardım edecek bir sürü yazılım ve program bulunmaktadır. Yani hiçbir şey bilmeseniz bile ufak bir sermaye ile bir işe giriştiğiniz zaman bu programların yardımıyla kar elde edebileceksiniz. Bizim sunduğumuz hizmetlere göz atmak için Nesatılır.com’u ziyaret edin.

Al-Sat Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1. Al-Sat Yapılacak Ürünleri İyi Seçmelisiniz.

ücretsiz ürün araştırma

Bu işte sizin için en can alıcı ve önemli olacak nokta bu kısımdır. Al-sat yapılacak ürünleri iyi seçerseniz kar etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Sermayenize göre bir ürün sınıfı tercih edip buna göre araştırmalarınıza başlayabilirsiniz.

Bunun için devletin yayınladığı (TÜSİAD gibi kurumlar) belgelerden yola çıkabilirsiniz. Bu araştırmalarda insanların en çok hangi ürünlere talep gösterdiği, dönem dönem hangi ürünlerin ön plana çıktığı yer almaktadır. Size bir tablo ile internette en çok satılan ürünleri, mağaza kategorilerine göre sıralayalım:

Hem gerçek hem de sanal mağazaya sahip olan işletmeler: (Migros, MediaMarkt, Koçtaş vb.):

· Elektronik – 4 milyar TL

· Giyim ve Ayakkabı – 3,5 milyar TL

· Ev ve Dekorasyon – 3 milyar TL

· Eğlence ve Kültür – 0,7 milyar TL

· Diğer (Gıda, kozmetik vb.) – 4 milyar TL

Sadece sanal mağazaya sahip olan işletmeler: (Hepsiburada, N11, idefix vb.): Bu işletmelerde tek ürüne odaklı siteler 1,4 milyar TL satış yaparken, çoklu perakendeciler ise 29,3 milyar TL gibi devasa bir rakamda satış yapmıştır. İnternette satış oranına göre en çok tercih edilen alanlar (karışık olarak sıralanmıştır):

· Evcil hayvan ürünleri

· Elektronik

· Elektrikli ev aletleri ve beyaz eşyalar

· Süpermarket harcamaları

· Giyim ve Ayakkabı

Sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde en çok satılan ürünler (sırasıyla):

· Giyim ve ayakkabı

· Kişisel bakım

· Aksesuarlar (takı vb.)

· Yemek ve restoran

· Ev dekorasyonu ve tekstil

· Spor harcamaları

· Teknolojik ürünler

Ücretsiz En Çok Satılan Ürünleri Bul

Al-sat yapılacak ürünleri seçerken birkaç noktaya daha dikkat etmelisiniz. Eğer bir konuda eğitimli ve uzmansanız ürününüzün bu alanda olması reklam ve pazarlama açısından size rahatlık sağlayacaktır. Bu durumda al-sat yapılacak ürünleri bulmanız daha kolay olacaktır.

Bunun yanında ürününüzün yapacağı görevi belirlemeniz de önemli bir konudur. Ürününüz bir ihtiyacı mı karşılayacak, bir sorunu mu çözecek veya ürününüz dönemsel olarak popüler olmuş bir ürün mü gibi soruları bilmeniz size ürünleri seçmede faydalı olacaktır.

Örnek olarak bir soruna çözüm olacak bir ürünü şikayet sitelerinden yardım alarak bulabilirsiniz. Bu durumda hem piyasaya çıkmamış bir ürünü bulmuş olursunuz hem de al-sat yapılacak ürünler listenize bir yenisini eklersiniz.

Diğer bir örnek ise dönemsel trendleri, yurt dışına dayanan kaynaklardan takip ederseniz ilerleyen dönemlerde ülkemize gelebilecek trendleri tahmin edip buna göre ürün seçebilirsiniz.

Bunların yanında ürünlerinizi size getireceği kar önemlidir. Satış rakamlarına, Google’da aranmalarına ve getirdiği kara bakarak ürün tercihi yapmalısınız. Sermayenizin elverdiği koşullarda ürünleri tercih edip, pazarı canlı olan ve kar yapabileceğiniz ürünleri tercih etmelisiniz.

Bütün bunları kendiniz de takip edebilirsiniz ancak nesatilir.com sizin için bu hizmetlerin hepsini ve daha fazlasını tek başına yapabiliyor. Ürün bulmanıza yardımcı olacak ürün bulma, ürün araştırma ve kelime takibi gibi araçlar sizi büyük bir yükten kurtaracaktır.

Sizin için en çok satılan ürünleri seçmekte, hedef kitlenizi belirleyebilmekte ve fiyat takiplerini sizin için yapabilmektedir.

2. Al-Sat Yapılacak Ürünleri Pazarlayacak Bir Ortam Seçmelisiniz.

Bu ortam isterseniz online pazaryerleri olabilir isterseniz de kendi kurduğunuz dijital mağazanız olabilir. Ama bir ürün satışa çıkaracaksanız çoklu platformlarda yer almanız bizim tavsiyemiz olacaktır.

Bunun için de online pazaryeri entegrasyonu denilen bir işlemi uygulamalısınız. Nesatilir.com’un sizlere sağladığı bu hizmet çoklu kanallardan tek seferde satış takibi yapmanızı ve satışları yönetmenizi sağlamaktadır.

Platformunuzu seçerken hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak seçmelisiniz. Hangi siteye daha çok kimin gireceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Bunun yanında platformlarda oluşan rekabete de dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizin alanınızda çok fazla satıcısı olmayan platformlarda öne çıkmanız daha muhtemeldir.

3. Al-Sat Yapılacak Ürünlerin Reklamını Yapıp Pazarlamalısınız.

Elbette ki ticaretin olmazsa olmazlarından birisi de reklamdır. Reklamlar ürünlerinizin satılmasına etki edecek en büyük etkenlerden birisidir.

Bunun için reklam yapacağınız platformu iyi seçmeli, reklamınızı iyi bir şekilde hazırlamalı ve hedef kitlenize uygun reklam yapmalısınız.

Bunun için de araştırma gereklidir. Reklam başlı başına bir konudur. Al-sat işinin başında reklam konusunda o kadar deneyimli olmayabilirsiniz ama unutmayın ki işinizi büyütmek için kesinlikle bu alana önem vermelisiniz.

Reklamınızı iyi bir hale getirmek istiyorsanız öncelikle Google’ın belirlediği sınırların dışına çıkmamalısınız.

Google reklam vermek isteyen kullanıcılarına belirli şartlar sunmakla birlikte buna uymayanların reklamını gösterime sunmazlar. Etkili bir reklamda bulunması gereken özellikler ise şunlardır:

· Kullandığınız görseller etkileyici olmalıdır.

İnsanlar ilk bakışta reklamınızdan etkilenmeliler ki reklama tıklayabilsinler.

· Kullandığınız kelimeler insanları ürüne çekmelidir.

Sınırlı sayıda, hemen satın al, ücretsiz deneme gibi sözcükler insanları ürünlerinize çekeceklerdir.

· Reklam tasarımınız, site tasarımıyla benzer özellikler taşımalıdır.

İnsanlar sürprizleri sevmezler, bu yüzden tasarımdan tasarıma geçiş yapmayın.

· Reklam başlığınızın çarpıcı olması gerekmektedir

Başlık, görsellerle birlikte ilk göze çarpan şeydir. Bu yüzden etkileyici olması gerekir.

· Sloganınız akılda kalıcı olmalı.

Sloganlar etkileyici olursa, insanlar reklama tıklamasalar bile akıllarında kalır.

· Tasarımınız farklı ve etkileyici olmalı

Reklamınız, diğerleriyle benzer olursa birbirinden ayırt edilemeyecek ve potansiyeliniz düşecektir.

Al-sat yapımının püf noktaları ve incelikleri yukarıda belirttiğimiz gibidir. Bu ortama giriş yapmak istiyorsanız dediklerimize dikkat etmeniz hayati önem taşımaktadır. Tüm bu dediklerimizi uygulamak aslında yazıda kolay gözükse de emek isteyen şeylerdir. Yeni başlayanlar ve ilerlemek isteyen girişimciler için nesatilir.com olarak her zaman eksiksiz hizmet sunmak bizim misyonumuz.

Ücretsiz En Çok Satılan Ürünleri Bul

Sizin için önerdiklerimiz

turkiyede dropshipping

Türkiye’de Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping,ilk kez e-ticarete girecek olanlara sıklıkla önerilen fakat dışarıdan göründüğü kadar kolay olmayan bir ürün satış yöntemidir. Her ne kadar kolay olmadığını

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir